Wpisz aby wyszukać

Pielęgnacja cery wrażliwej – jakie kosmetyki wybierać

Udostępnij

Cera wrażliwa to wymagający rodzaj skóry, który stanowi poważne wyzwanie pielęgnacyjne. Czym się charakteryzuje, a także jak poprawnie o nią dbać?

„Wrażliwa” to najczęściej deklarowany rodzaj cery w dzisiejszych czasach. Problem ten dotyka coraz więcej osób bez względu na wiek. Wszystko to za sprawą stresu, szybkiego tempa życia, nieodpowiedniej pielęgnacji i ostatecznie narażenia na niesprzyjające warunki zewnętrzne.

Posiadacze tego rodzaju cery skarżą się na uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia, pieczenie, zmiany zapalne i dyskomfort. Często te subiektywne objawy nie są połączone z typowymi zmianami skórnymi, a związane są z nietolerancją pewnych substancji aplikowanych na skórę i uczuleniem na kosmetyki. Dlatego też, istotną kwestią w przypadku cery wrażliwej staje się prawidłowa pielęgnacja produktami kosmetycznymi przeznaczonymi dla tego rodzaju skóry.

Cera wrażliwa, czyli jaka?

Skóra wrażliwa jest często sucha, cienka, delikatna i pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Charakteryzuje się skłonnością do podrażnień, zaczerwienienia, uczuciem napięcia, a także świądem. Wszystko to za sprawą upośledzenia funkcjonowania bariery naskórkowej, która stanowi podstawową ochronę przed środowiskiem zewnętrznym.

Równie istotny jest też fakt, że cera wrażliwa w nadmiarze wydziela niektóre neuroprzekaźniki poprzez zakończenia nerwów powierzchniowych oraz cytokiny prozapalne wydzielane przez komórki skóry. Skóra każdego typu może być skórą uwrażliwioną, jednak największą wrażliwością charakteryzuje się cera naczynkowa, która jest płytko unaczyniona oraz cera sucha ze skłonnością do atopii.

Kosmetyczny ratunek

Nadrzędną rolą kosmetyków w przypadku cery uwrażliwionej jest z jednej strony działanie odbudowujące warstwę ochronną skóry, a z drugiej niepowodujące dodatkowych podrażnień. W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych dla cery wrażliwej.

Warto analizować skład tych preparatów, aby dokonać prawidłowego wyboru kosmetyków pozbawionych substancji potencjalnie drażniących i alergizujących. Przede wszystkim nie powinny one posiadać substancji zapachowych (INCI: Parfum, Limonene, Linalool, Citronellol, Hexyl Cinnamal). Z kolei preparaty myjące powinny jak w najmniejszym stopniu się pienić, a kremy dla alergików powinny posiadać wysoki współczynnik fotoprotekcji SPF.

W tym celu polecane są filtry fizyczne nazywane mineralnymi. Pojawiają się one w kosmetykach między innymi pod następującymi nazwami: dwutlenek tytanu (INCI: Titanium Dioxide), tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide), tlenek magnezu (INCI: Magnesium Oxide), tlenek żelaza (INCI: Iron Oxide). W przypadku cery wrażliwej niewskazana jest częsta zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych, a także stosowanie gruboziarnistych peelingów, kosmetyków z zawartością alkoholu, kwasów owocowych czy substancji silnie działających jak retinol.

Istotne jest dokładne czytanie etykiet i składów kosmetyków, aby wybrany przez nas produkt zawierał substancje, które szczególnie zadbają o wrażliwą skórę. Korzystne działanie wykazują składniki, takie jak: alantoina (INCI: Allantoin*), pantenol (INCI: Panthenol), ceramidy (INCI: Ceramide), gliceryna (INCI: Glycerin). Surowce te skutecznie nawilżają skórę, regenerują i stymulują proces odnowy naskórka, koją i łagodzą podrażnienia, tym samym eliminując zaczerwienienie na twarzy.

Pomocny jest również, stosowany w małym stężeniu, mocznik (INCI: Urea). Jako substancja wchodząca w skład naturalnego czynnika nawilżającego skóry (NMF) ułatwia wiązanie wody w naskórku. Jednocześnie poprawia komfort, likwidując uczucie swędzenia, co jest jednym z najuciążliwszych objawów cery alergicznej.

Dobroczynnymi właściwościami charakteryzują się również oleje roślinne, takie jak: olej z wiesiołka, ogórecznika, migdałów, kiełków nasion pszenicy czy awokado. W celu oczyszczania cery, obok delikatnych środków myjących, ulgę przyniesie szare mydło, które kiedyś było jedynym dostępnym środkiem higienicznym, a dziś wraca do łask ze względu na swój prosty skład.

Hipoalergiczność uregulowana

Kosmetyki dla alergików oznaczone jako hipoalergiczne są chętnie wybierane przez osoby posiadające cerę wrażliwą. Naprzeciw nim wychodzą obecne przepisy, które w znacznym stopniu zaostrzyły stosowanie hasła „hipoalergiczny” na opakowaniach kosmetyków. Aktualnie produkty kosmetyczne oznaczone powyższym hasłem muszą spełniać szereg wytycznych, co do jakości i pochodzenia surowców, a ich niski potencjał alergizujący musi zostać rzetelnie poparty naukowo.

Ułatwi to tym samym wybór konsumentom, którzy w ten sposób zyskują pewność, że wybrany produkt jest naprawdę bezpieczny dla ich cery. Jednak reakcje alergiczne są bardzo osobnicze, a nietolerancja może wystąpić również w przypadku substancji o najniższym potencjale drażniącym. Stąd też pielęgnacja w tym przypadku jest cechą bardzo indywidualną, a żadna substancja nie gwarantuje w pełni braku wystąpienia reakcji alergicznej.

Nie ulega wątpliwości fakt, że skóra wrażliwa wymaga starannie dobranej pielęgnacji. Obowiązkowa jest ochrona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także unikanie wszelkich podrażnień, czy to ze strony silnych zabiegów kosmetycznych, czy drażniących kosmetyków. Dobór preparatu pielęgnacyjnego może okazać się najlepszym sposobem na niwelowanie nadwrażliwości skóry i wspomaganie jej funkcjonowania.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

6 komentarzy