Tężyczka (łac. tetania, ang. tetany) jest stanem chorobowym, który manifestuje się zwiększoną pobudliwością nerwowo-mięśniową. Najczęściej wiąże się również z nieprawidłową gospodarką wapnia. Natomiast do jej charakterystycznych objawów należą napadowe skurcze mięśni. Wyróżnia się dwie postaci choroby: tężyczkę jawną – występującą stosunkowo rzadko oraz tężyczkę utajoną, która występuje znacznie częściej.
Wśród przyczyn tężyczki wymienia się między innymi nieprawidłową dietę, alkoholizm, alergię, cukrzycę, schorzenia endokrynologiczne (np. niedoczynność przytarczyc), predyspozycje genetyczne, terapię inhibitorami pompy protonowej (istnieją doniesienia o powodowaniu przez te leki hipomagnezemii i wtórnej hipokalcemii) oraz niedobór witaminy D.
Nawet 80% przypadków niedoczynności przytarczyc następuje w wyniku niezamierzonego ich wycięcia podczas operacyjnego usuwania tarczycy (tyreoidektomii) oraz innych zabiegów w obrębie szyi. Warto wiedzieć, że stan ten może również współistnieć z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, czyli z chorobą Hashimoto.
Znana jest też jako spazmofilia. W porównaniu do tężyczki jawnej – jest znacznie częstsza i trudniejsza do zdiagnozowania. Mogą jej towarzyszyć niskie stężenia wapnia i magnezu w osoczu krwi. Jej rozwojowi sprzyjają również niskie wartości potasu, zwiększony poziom fosforu, zasadowica (zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej krwi – w kierunku zasad) oraz stany nadpobudliwości emocjonalnej.
Symptomy ogólne tężyczki utajonej są bardzo niecharakterystyczne. Pomiędzy napadami mogą przypominać objawy tężyczki jawnej.
Objawom psychicznym tężyczki mogą również towarzyszyć objawy wegetatywne: kołatanie serca, kłucie w klatce piersiowej, bóle brzucha, nudności, skurcze mięśni i drżenie rąk.
W przypadku tężyczki, u chorego może pojawić się psychoza z objawami wytwórczymi. W takiej sytuacji bardzo ważna jest pomoc psychologa.
Rozpoznanie tężyczki utajonej ułatwia test kliniczny polegający na zbadaniu trzech objawów neurologicznych: Chwostka, Trousseau i Lusta.
Obserwowany jest jako gwałtowny skurcz mięśni mimicznych twarzy w odpowiedzi na uderzenie młoteczkiem w pień nerwu twarzowego,
To przymusowe ustawienie palców dłoni w tzw. rękę położnika na skutek niedokrwienia przedramienia spowodowanego uciskiem mankietu do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Objaw ten można zaobserwować podczas próby tężyczkowej, zwanej też próbą ischemiczną.
Badanie to jest jednym z elementów elektromiografii (EMG), które przeprowadza się przy użyciu opaski uciskowej, zakładanej na ramię w celu wstrzymania przepływu krwi. Następnie elektroda igłowa zostaje umieszczona między kciukiem a palcem wskazującym. W efekcie rejestruje potencjały charakterystyczne dla tężyczki.
Polega na skurczu mięśni strzałkowych. Manifestuje się odwiedzeniem stopy po uderzeniu młoteczkiem neurologicznym w nerw strzałkowy wspólny.
Napady tężyczki jawnej mają z reguły łagodniejszy przebieg niż w przypadku tężyczki utajonej.
W ich czasie może dochodzić również do przygryzienia języka – co zdarza się stosunkowo rzadko.
Ze względu na podobieństwo niektórych objawów, napady tężyczki są często mylone z atakami padaczki. Jednak kiedy ustępują, raczej nie obserwuje się zaburzeń świadomości. Pomiędzy napadami pacjent skarży się przede wszystkim na rozdrażnienie, osłabioną koncentrację, uczucie ciągłego napięcia i zmęczenie.
Tężyczka jest niestety zwykle bardzo późno diagnozowana. Dotyczy to zwłaszcza tężyczki w postaci utajonej. W diagnostyce tego schorzenia konieczne jest oczywiście oznaczenie wapnia, magnezu i potasu – najlepiej ich form zjonizowanych. Dodatkowo należy przeprowadzić próbę tężyczkową, a następnie wykonać elektroencefalografię (EEG), elektrokardiografię (EKG) i ultrasonografię (USG) serca.
Warto również wykonać ogólne badanie moczu oraz oznaczenie dobowego wydalania z moczem: wapnia, fosforu i magnezu.
Odpowiednio zbilansowana dieta jest najważniejszym elementem profilaktyki tężyczki. Powinna ona uwzględniać w szczególności produkty bogate w wapń, magnez i witaminę D. Właśnie dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na rolę diety w różnych schorzeniach. Czasem już niewielkie zmiany – na przykład wykluczenie z codziennego jadłospisu niektórych składników – przynoszą duże korzyści zdrowotne.
Niedobór tych pierwiastków może wystąpić w okresach wzmożonego zapotrzebowania na składniki mineralne – np. podczas ciąży. Problemy z zburzeniami wchłaniania z przewodu pokarmowego również często prowadzą do niedoborów tych pierwiastków. Na biodostępność wapnia istotny wpływ ma również fosfor.
Na biodostępność wapnia istotny wpływ ma również fosfor. Pierwiastki te reagują ze sobą, tworząc trudno przyswajalny związek – fosforan wapnia. Dlatego ich stosunek w diecie powinien wynosić jeden do jednego. Fosfor nie służy również przyswajalności magnezu. Warto o tym pamiętać, ponieważ udział tego pierwiastka w standardowej diecie jest duży. Znajdziemy go w wielu produktach spożywczych, a w szczególności w żywności wysoko przetworzonej.
Należy jednak zaznaczyć, że roślinne źródła wapnia mają mniejszą wartość, ze względu na niską przyswajalność pierwiastka.
Zawarte w pokarmach roślinnych szczawiany, fityniany i błonnik ograniczają wchłanianie magnezu.
Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.