Wpisz aby wyszukać

Dirt Beauty – trend inspirowany naturą

Udostępnij

Surowce niezachęcające wyglądem – mimo braku aksamitnej konsystencji czy pięknego zapachu, posiadają moc dobroczynnych właściwości. Stały się bardzo popularne w przemyśle kosmetycznym. Warto poznać je bliżej.

Naturalne składniki w kosmetykach

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie naturalnymi składnikami kosmetycznymi. Na fali tego powstał trend nazwany dirt beauty. Jest to kierunek opierający składy produktów kosmetycznych na darach ziemi, takich jak węgiel, borowina, glinki czy algi. Nurt ma swoje początki w Azji i USA. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa dirt, czyli po prostu brud. Efekty tego nowego trendu kosmetycznego dają szanse na odkrycie na nowo surowców cenionych od wieków.

Borowina w kosmetyce

Borowina to surowiec powstały w wyniku przemian bakteryjnych i enzymatycznych obumarłej roślinności bagiennej, takiej jak paprocie czy mchy. Jest bogata w krzemionkę, minerały i biopierwiastki. Wykazuje działanie rozpulchniające, antybakteryjne i oczyszczające za sprawą występujących w niej saponin i kwasów humusowych.

Właściwości borowiny

Skutecznie przeciwdziała starzeniu się skóry z uwagi na obecność flawonoidów i aminocukrów. Działa także regenerująco i pobudzająco. Substancje zawarte w borowinie z łatwością przenikają do głębszych warstw skóry, gdzie wzmacniają jej włókna odpowiedzialne za jędrność i elastyczność. Dzięki zastosowaniu najlepszych kosmetyków naturalnych z zawartością borowiny przyspieszone zostaje krążenie krwi i limfy, dlatego surowiec ten chętnie wykorzystywany jest w preparatach antycellulitowych i redukujących tkankę tłuszczową. Stosuje się ją także w postaci okładów na ciało oraz jako dodatek do kąpieli.

Algi w kosmetyce

To najprostsze rośliny wodne. Zalicza się do nich sinice, eugleniny, okrzemki, zielenice, brunatnice i krasnorosty. W swoich komórkach zawierają barwnik nadający im barwę zieloną, brunatną lub czerwoną. Skład alg jest zależny od tego, w jakiej wodzie występują. Zawierają bardzo dużo mikroelementów, takich jak wapń, jod, żelazo, mangan czy miedź, witaminy, aminokwasy i polifenole. Jest to też bogactwo wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Właściwości alg

Działają nawilżająco na skórę, zapobiegają namnażaniu się bakterii, opóźniają procesy starzenia i wychwytują wolne rodniki. Jednocześnie regulują pracę gruczołów łojowych i wspomagają mikrokrążenie. W kosmetyce wykorzystywane są w produkcji masek do twarzy, kremów i balsamów, peelingów oraz preparatów antycellulitowych. Dostępne są również w postaci okładów ujędrniających ciało.

Węgiel aktywny w kosmetykach

Węgiel stosowany w produktach kosmetycznych pozyskiwany jest zarówno z węgla kamiennego, jak i brunatnego oraz torfu. Ma silne właściwości absorbujące, dzięki czemu ma zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Działa przeciwzapalnie, kojąco, zwalcza zaskórniki, a także odświeża cerę. Jednocześnie nie pozbawia skóry jej naturalnej bariery ochronnej. Odgrywa znaczącą rolę w pielęgnacji skóry mieszanej, trądzikowej i tłustej.

UWAGA! Węgiel stosowany jest w preparatach kosmetycznych, takich jak maski, mydła, peelingi, żele myjące, a także szampony do włosów. Jest to też naturalny sposób na skuteczne wybielanie zębów bez uszkadzania szkliwa, dlatego czarne pasty do zębów cieszą się ogromną popularnością, a kosmetyki naturalne coraz częściej zawierają to „czarne złoto”.

Glinki w kosmetykach

Już w starożytności wykorzystywano glinki do pielęgnacji urody. Zawierają bogactwo minerałów, takich jak: krzem, glin, magnez, wapń, sód, żelazo, mangan, kobalt, selen czy potas. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów: glinkę białą, żółtą, różową i zieloną. Glinka biała przeznaczona jest do cery suchej, żółta i zielona do cery tłustej i trądzikowej, a różowa do cery wrażliwej. Jest to uwarunkowane różną zawartością minerałów oraz zróżnicowanymi potrzebami każdego typu cery.

UWAGA! Glinki posiadają właściwości remineralizujące, przeciwbakteryjne, zabliźniające, oczyszczające z toksyn oraz kojące. W preparatach kosmetycznych glinki wykorzystywane są jako maski do twarzy, mleczka, toniki, okłady czy kremy.

Mają też zastosowanie w pastach do zębów, naturalnych kosmetykach do włosów, mydłach czy produktach do mycia. Są zawarte w składzie niektórych naturalnych kosmetyków do makijażu jak pudry mineralne.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::