Wpisz aby wyszukać

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

Udostępnij

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż efektem końcowym ma być polepszenie kondycji i wyglądu skóry, w pierwszych dniach po zabiegu może być ona mocno podrażniona, zaczerwieniona, czy wręcz uszkodzona. Jaką pielęgnację należy stosować, aby przyspieszyć proces regeneracji naskórka oraz cieszyć się rezultatami zabiegu jak najdłużej?

Czego oczekiwać od razu po zabiegu?

Peelingi chemiczne i laseroterapia działają na zasadzie kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry. Rozpoczyna to proces zapalny, co pobudza odnowę i regenerację naskórka. W związku z tym od razu po zabiegu skóra będzie podrażniona, zaczerwieniona i ściągnięta. Czasami może pojawić się mocne złuszczanie lub wręcz sączące się rany. Pielęgnacja po zabiegach medycyny estetycznej powinna być tak dobrana, aby wspomagać gojenie i przyspieszać proces zdrowienia skóry.

Zabiegi medycyny estetycznej to nie tylko peelingi oraz lasery, lecz także wstrzyknięcia wypełniaczy lub toksyny botulinowej. Skutkiem takich zabiegów są najczęściej krwiaki i obrzęki, często z towarzyszącym zaczerwienieniem.

Jak oczyszczać podrażnioną skórę?

Oczyszczanie podrażnionej zabiegami skóry powinno opierać się na delikatnych, bezzapachowych i hipoalergicznych kosmetykach. Najczęściej stosuje się produkty zawierające wodę termalną (która ma dodatkowe właściwości lecznicze) lub płyny micelarne. W przypadku ran sączących się, można stosować specjalne lotiony o działaniu ściągającym i osuszającym.

Niewłaściwe oczyszczanie może skutkować pogłębieniem procesu zapalnego i może prowadzić nawet do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego, dlatego już na tym etapie należy wykazać szczególną ostrożność.

Jakich kosmetyków używać, gdy skóra jest podrażniona?

Pomocna w przywróceniu równowagi podrażnionej skórze będzie przede wszystkim woda termalna. Występuje ona jako baza wielu dermokosmetyków dostępnych w aptece. Wodę termalną można także stosować w postaci sprayu w ciągu dnia, nawet na makijaż, aby łagodzić ściągnięcie i pieczenie skóry. W tym przypadku najlepiej, by była ona izotoniczna, czyli miała podobne pH do pH skóry. Do łagodzenia podrażnionej skóry można używać także dermokosmetyków zawierających alantoinę i pantenol.

Do nawilżania cery warto wybierać kremy do twarzy zawierające kwas hialuronowy, który zatrzymuje wodę w naskórku, jednocześnie nawilżając ją od środka. Inne substancje, które odżywiają i regenerują skórę to gliceryna i masło karite. W pielęgnacji dobrze sprawdzą się emolienty, które oprócz nawilżenia będą natłuszczać skórę i zapobiegać utracie wody przez naskórek.

Istnieje wiele specjalistycznych dermokosmetyków, które w swoim składzie zawierają sukralfat odpowiedzialny za regenerację skóry oraz jony cynku i miedzi o działaniu antybakteryjnym. Są one często stosowane jako pierwsza pomoc dla podrażnionej skóry, gdyż działają jak opatrunki i dodatkowo stymulują do szybszej regeneracji.

Jeśli po zabiegu występują krwiaki i obrzęki, warto sięgnąć po preparaty z arniką i heparyną. Trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się one do stosowania w bezpośredniej okolicy oka. Warte zainteresowania się są też preparaty z ruszczykiem.

Czego unikać po zabiegach?

W przypadku laserów oraz peelingów chemicznych, czynnikiem, którego należy bezwzględnie unikać jest światło słoneczne – od kilku dni do nawet kilku miesięcy po zabiegu. Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów UV nawet w pochmurne dni.

Bezpośrednio po zabiegach nie powinno się korzystać z siłowni i sauny. Pot oraz wysoka temperatura mogą pogorszyć proces gojenia się. Nie zaleca się także wizyty na basenie – chlor zawarty w wodzie może dodatkowo podrażnić wrażliwą już po zabiegu skórę.

W niektórych przypadkach osoba wykonująca zabieg może zalecić, aby przez kilka następnych dni nie stosować makijażu, aby nie zanieczyścić cery. Ciężkie podkłady lub kremy BB zawierające komedogenne składniki należy odłożyć do czasu, kiedy zakończy się proces regeneracji.

Jak uzyskać najlepsze rezultaty po zabiegach estetycznych?

To, jakie rezultaty pacjent uzyska, zależy tylko od niego. Sam zabieg nie wystarczy – dalsza pielęgnacja skóry jest kluczowa. Przestrzeganie najważniejszych zasad i używanie właściwych dermokosmetyków pozwoli na cieszenie się efektami jeszcze długo po zabiegu.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Być może spodoba Ci się