Wpisz aby wyszukać

Nutrikosmetyki – pielęgnacja od wewnątrz

Udostępnij

Choć produkty kosmetyczne mają coraz bardziej zaawansowane technologicznie składy, dobry krem nie wystarczy, aby w pełni zaopiekować się skórą. Z pomocą przychodzi nutrikosmetyka. I choć preparaty te istnieją na rynku od bardzo dawna, dopiero teraz doczekały się swojej nazwy.

Aby zachować piękny wygląd, należy dostarczać organizmowi niezbędnych składników wraz z dietą. Niekiedy jednak dieta ta jest uboga, co skutkuje niedoborem substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Nutrikosmetyki to suplementy diety zawierające substancje wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci stanowiących ważny atrybut ludzkiej estetyki. Należą zatem do nich surowce poprawiające kondycję cery i włosów, wzmacniające płytkę paznokciową, opóźniające procesy starzenia się, wspomagające niwelowanie zmian trądzikowych, nawilżające głębsze warstwy naskórka oraz zmniejszające cellulit. Najczęściej w nutrikosmetykach stosuje się substancje z grupy przeciwutleniaczy, witaminy, surowce roślinne czy biopierwiastki. Powszechną postacią nutrikosmetyków są tabletki i kapsułki. Dostępne są również formy płynne w postaci olejów czy jednodawkowych opakowań w saszetce lub płynie.

Witamina C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Poprzez ograniczanie działania wolnych rodników zapobiega uszkodzeniu komórek, a tym samym ma istotny wpływ na procesy starzenia się skóry. Odgrywa także istotną rolę w hamowaniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za niszczenie kolagenu, będącego podstawowym białkiem budulcowym naszej skóry, elastyny i kwasu hialuronowego. Tym samym wpływa na produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych, aby utrzymać młodość skóry. Aktywuje także namnażanie się komórek naskórka – keratynocytów oraz fibroblastów, czyli żywych komórek skóry właściwej. Witamina C skutecznie redukuje wywołane przez promieniowanie UV uszkodzenia komórek. Ma też istotny wpływ na niwelowanie różnych zaburzeń pigmentacyjnych skóry, takich jak przebarwienia, gdyż w pewnym stopniu hamuje działanie enzymu odpowiedzialnego za powstawanie barwnika skóry – melaniny.

Witamina E

Nazywana jest witaminą młodości. W suplementacji doustnej chroni komórki przed reaktywnymi formami tlenu, czyli wolnymi rodnikami. Ochrania lipidy naskórka przed utlenieniem. Łagodzi także podrażnienia skóry powstałe na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Ma działanie przeciwzapalne. Poprawia elastyczność, nawilżenie, wygładzenie i jędrność skóry. Wspomaga także niwelowanie przebarwień oraz łagodzi objawy kontaktowego zapalenia skóry.

Kwasy omega-3 i omega-6

Kwasy omega-3, występujące w oleju z makreli, łososia i rekina oraz omega-6, zawarte w olejach z wiesiołka, nasion lnu, dyni czy winogron są niezbędnymi składnikami odżywczymi skóry. Zapewniają elastyczność naskórka oraz prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych. Odpowiadają za prawidłowy poziom nawilżenia skóry oraz skład lipidów międzykomórkowych. Kwasy tłuszczowe mają swój udział w regulacji procesów rogowacenia naskórka. Odgrywają też dużą rolę w utrzymywaniu prawidłowego odczynu pH skóry, a przez to w prawidłowym funkcjonowaniu i pełnieniu bariery ochronnej przed chorobotwórczymi patogenami. Kwasy te mają nieoceniony wpływ na skórę dotkniętą atopowym zapaleniem, łuszczycą, owrzodzeniami, a także w przebiegu trądziku. Ich niedobór prowokuje zmiany trądzikowe oraz łojotokowe zapalenie skóry z uwagi na nieprawidłowy skład sebum czopujące ujścia gruczołów łojowych i w konsekwencji powstawanie zaskórników.

Koenzym Q10

Stwierdzono, że jest on jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Zapobiega więc działaniu reaktywnych form tlenu mających wpływ na stres oksydacyjny komórek. Spowalnia tym samym procesy starzenia się skóry, zwiększa napięcie oraz poziom nawilżenia. Koenzym Q10 zwiększa syntezę kwasu hialuronowego w skórze oraz wykazuje działanie ochronne na włókna kolagenowe. Chroni przed działaniem promieniowania UV. Poprawia także gładkość i jędrność skóry. Badania dowodzą, że w przypadku regularnej suplementacji wpływa na głębokość istniejących już zmarszczek.

Biotyna

Nazywana jest witaminą H. Niedobór tej substancji w organizmie powoduje nadmierne wypadanie włosów, łojotok skóry oraz rozdwajanie się płytki paznokciowej. Uzupełnienie biotyny w organizmie ograniczy łamliwość paznokci, poprawi stan włosów, ograniczając ich wypadanie, a także wpłynie na ich wzrost i jakość. Substancja ta nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego, gdyż zadziała tylko wtedy, jeśli problem wynikał z jej niedoboru.

Poziom krzemu w organizmie

Poziom krzemu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, co powoduje kruchość paznokci i włosów, a także ich siwienie. Zmniejsza się też wtedy odporność na zakażenia bakteryjne i grzybicze skóry. Krzem uczestniczy w syntezie kolagenu w skórze właściwej oraz ma istotny wpływ w procesie gojenia się ran. Jego źródłem są między innymi pędy bambusa oraz skrzyp polny, który najczęściej występuje w suplementach diety.

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowa dieta, bogata w owoce i warzywa, dostarcza wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nutrikosmetyki mają jedynie na celu uzupełnienie normalnej diety i w znacznym stopniu pomoc w dbaniu o piękny wygląd. Nie zastąpią również prawidłowej pielęgnacji preparatami kosmetycznymi, między innymi, dlatego że nie potrafią w pełni chronić skóry przed szkodliwym działaniem mrozu, słońca i wiatru.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

1 komentarz