Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Cynamon najczęściej wykorzystuje się do wypieków. Znany jest też ze swoich właściwości prozdrowotnych. Ale czy wiesz, że cynamon, bo o nim tu mowa, równie dobrze służy skórze? Sprawdźmy więc, co czyni go tak wartościowym surowcem kosmetycznym.

Wielu z nas nie wyobraża sobie okresu świątecznego bez słodkiego, delikatnego, korzennego zapachu cynamonu. Znalazł on zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i kosmetologii. Aromat i działanie cynamonu idealnie pasują do preparatów kosmetycznych, przeznaczonych do stosowania w okresie zimowym. Tymczasem był on już znany w czasach starożytnych. Olej stosowano w Egipcie do balsamowania ciał, a kora służyła jako kadzidło. Około 100 lat przed naszą erą odkryto jego dobroczynne właściwości, a jego popularność stale rośnie.

Czym jest cynamon

Cynamon to mielona, suszona kora cynamonowca cejlońskiego (INCI: Cinnamomum Zeylanicum Extract). Drzewo to uprawiane jest głównie na Sri Lance, Madagaskarze i Seszelach. Zawarty w nim olejek cynamonowy odpowiada za charakterystyczny korzenno-słodki smak oraz silny aromat i to właśnie on jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych (INCI: Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil). Nieco rzadziej stosuje się olej z liści cynamonowca (INCI: Cinnamomum Zeylanicum Leaf Oil).

Właściwości cynamonu

Cynamon to skarbnica licznych substancji, z których najcenniejszy jest nadający charakterystyczny smak i zapach aldehyd cynamonowy. Znajduje się tu również aldehyd benzoesowy, kuminol, eugenol, terpeny, garbniki, witaminy, takie jak A, C, E, K, B6, czy kwas foliowy. Zawiera również liczne minerały, takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód czy cynk, a także kwasy tłuszczowe.

Kosmetyki z cynamonem

Kosmetyki z zawartością cynamonu sprawdzą się szczególnie w przypadku cery trądzikowej i skłonnej do niedoskonałości z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Działa także ściągająco i ujędrniająco, dlatego z powodzeniem sprawdza się w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Z uwagi na jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, nie jest zalecany posiadaczom cery naczyniowej ze skłonnością do nadmiernego rozszerzania się naczyń i tworzenia teleangiektazji. Pobudzenie mikrokrążenia i miejscowe rozgrzanie tkanek to właściwości, dzięki którym cynamon znajduje się w wielu balsamach i kremach do ciała o działaniu przeciwcellulitowym i wyszczuplającym. Stosowany jest też w kosmetykach rozgrzewających, na przykład w kremach i maskach do pielęgnacji stóp. Olejek cynamonowy jest dodatkiem do relaksujących kąpieli i znalazł zastosowanie w aromaterapii. Nie stosuje się go jednak w czystej postaci bezpośrednio na skórę, gdyż może działać drażniąco.

Cynamon jest szeroko wykorzystywany w produktach stomatologicznych do pielęgnacji jamy ustnej w przebiegu zapalenia dziąseł czy próchnicy. Jego przeciwzapalne i antybakteryjne działanie wykorzystywane jest w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej, a nawet w gumach do żucia. Jedną z głównych funkcji cynamonu i olejku cynamonowego w kosmetykach jest nadanie im przyjemnego zapachu. Z tego też powodu jest stosowany w perfumiarstwie do tworzenia kompozycji zapachowych. Cynamon może być również doskonałym produktem wyjściowym do pielęgnacji domowej. Stosuje się na przykład peeling do ust na bazie cynamonu i miodu, aby uwydatnić usta i nadać im pełniejszy kształt. Można też zastosować rozgrzewającą kąpiel do stóp na bazie cynamonu, mleka i oliwy.

Cynamon nie tylko na święta

Zastosowanie cynamonu ma swoją długą tradycję. Nikogo nie dziwi, że jest on częstym składnikiem produktów kosmetycznych. Współcześnie bardzo często wraca się do natury, stosując kosmetyki z zawartością surowców znanych od wieków. Z pewnością wszechstronność działania oraz jego zapach poprawi nastrój.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się