fbpx

Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Jajko kurze jest bogactwem wielu składników odżywczych. Powszechnie jest składnikiem diety, jednak jego właściwości sprawiają, że ma zastosowanie jako składnik produktów kosmetycznych. Biorąc pod uwagę moc kosmetycznych właściwości jajka, nie ulega wątpliwości, że jest ono pretendentem do miana składnika uniwersalnego i idealnego. Wszystkie fakty przemawiają za wprowadzeniem go nie tylko do codziennej diety, ale i pielęgnacji. Sprawdźmy więc, co czyni go tak dobrym surowcem dla naszej skóry.

Biało-żółty duet w kosmetyce

Z biologicznego punktu widzenia jajko to dojrzała komórka rozrodcza. Jest ono najdoskonalszym produktem pochodzenia zwierzęcego, a jego skład można uznać za wzorcowy. Jest bogactwem aminokwasów, czyli związków białkowych, tłuszczów w tym NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych), fosfolipidów (głównie lecytyny) i cholesterolu, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i witamin z grupy B (przede wszystkim ryboflawiny – B1 i B2). Jajka posiadają również szereg substancji mineralnych takich jak: siarka, cynk, potas, wapń, żelazo i fosfor. Wszystkie te składniki mają nieoceniony wpływ na kondycję naszej skóry.

Jajko kurze i jego urodowa moc

Jajko jest kluczowym składnikiem mającym zastosowanie w łagodzeniu podrażnień skóry, głównie ze względu na obecność NNKT. Z jego pomocą wzmocniona zostaje warstwa wodno-tłuszczowa skóry, czyli naturalna bariera warunkująca między innymi odpowiedni stopień nawilżenia. Dzieje się tak za sprawą lecytyny, czyli fosfolipidu, który występuje naturalnie w ludzkim ciele, uzupełniając spoiwo międzykomórkowe.

Ma zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej za sprawą przeciwzapalnej cysteiny. Co więcej, jajku przypisuje się również właściwości antyoksydacyjne, a więc zapobiega ono działaniu na skórę wolnych rodników, tym samym spowalniając procesy starzenia. Białko jaja znane jest ze swoich właściwości zwężających ujścia gruczołów łojowych (tak zwanych porów), a także regulujących wydzielanie sebum.

Surowiec ten posiada właściwości przeciwbakteryjne za sprawą zawartego w nim lizozymu, czyli białka, którego największe stężenie stwierdzono właśnie w białku jaja kurzego. Badania dowodzą, że ekstrakt z jaja prowadzi również do zniszczenia komórek bakteryjnych, dlatego znalazł zastosowanie w problemach skórnych związanych z leczeniem ran, aby uniknąć nadkażeń spowodowanych patogennymi bakteriami. 

Jajka nie tylko w lodówce

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój nauk biochemicznych, dzięki czemu skład jajka został dobrze poznany. Wyodrębnione z niego substancje aktywne znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetologicznym. Na opakowaniach produktów kosmetycznych w nomenklaturze INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) znajdziemy zarówno białko jaja – INCI: Albumen lub Hydrolyzed albumen, żółtko jaja – INCI:  Egg protein, Hydrolyzed egg protein, Egg yolk extract czy też INCI: Hydrolyzed egg shell dla surowca pozyskanego ze skorupki jaja lub też, gdy pozyskiwane jest całe jajko – INCI: Egg powder.

Wzrastające wymagania konsumentów co do kosmetyków pochodzenia naturalnego sprawiają, że kosmetyki z zawartością jajka stają się niezwykle popularne. Na drogeryjnych półkach znajdziemy zarówno maski, kremy, peelingi, jak i szampony i odżywki do włosów.

Jajko stanowi jeden z bazowych surowców popularnych koreańskich marek oraz promowanego przez nie stylu zwanego k-beauty. Koreańczycy uwielbiają jajko również jako oprawę opakowań swoich kosmetyków, które ciekawym wyglądem przypominającym jajko zachęcają do użycia.

Pielęgnacja włosów jajkiem kurzym

Wykorzystanie jajka w pielęgnacji skóry nie musi ograniczać się tylko do stosowania produktów kosmetycznych z ich zawartością. Jest to również dobry produkt do przygotowywania domowych maseczek do skóry i włosów. Nasze babcie nie myliły się, wybierając taki sposób dbania o cerę i włosy. Do ich sporządzenia można wykorzystać płatki owsiane, sok z cytryny, olej rycynowy, miód, miąższ z awokado lub też zastosować samo jajko. Składniki te można dowolnie mieszać w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

1 komentarz