Wpisz aby wyszukać

Dermokosmetyki – czym różnią się od innych kosmetyków

Udostępnij

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na całym świecie troszczą się o zdrowy i piękny wygląd swojego ciała. Pragną, aby ich skóra była odpowiednio odżywiona, cera promienna i świeża, a włosy gęste i zdrowe. Staramy się jak najdłużej zachować młodość i urodę, sięgając po różnego rodzaju produkty kosmetyczne, jak: balsamy, mleczka, toniki, żele, esencje, sera i wiele innych specyfików, które mają nam ten efekt zapewnić. Część z nich jest elementem naszej codziennej higieny, począwszy od środków myjących, a kończąc na preparatach pielęgnacyjnych, takich jak kremy czy dezodoranty.

Niestety, coraz częściej zdarza się, że kosmetyki są powodem podrażnień, pieczenia, świądu, wysuszenia skóry, a nawet mogą doprowadzać do nieprzyjemnego wyprysku kontaktowego. Głównymi alergenami w kosmetykach są użyte substancje zapachowe, sztuczne barwniki, rodzaj i ilość użytego konserwantu.

Kiedy produkt, którego używamy, uczula nas, kierujemy się najczęściej do apteki po kosmetyk apteczny zwany też dermokosmetykiem lub kosmoceutykiem. Są to preparaty z pogranicza medycyny i kosmetyki. Wykazują działanie nie tylko pielęgnacyjne, ale również lecznicze. Często ich zadaniem jest wspomaganie leczenia różnego rodzaju problemów dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik czy trądzik różowaty.

Przepisy prawa nie definiują jednak jednoznacznie pojęcia „dermokosmetyku”. Czym on właściwie jest i czym różni się od kosmetyku sprzedawanego w perfumerii? W świetle prawa kosmetyki i kosmoceutyki to jedno i to samo, gdyż jeden i drugi musi spełnić te same wymogi stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej zawarte w dyrektywie 76/768/WE.

Kosmetyki a dermokosmetyki

Dermokosmetyki zostały przede wszystkim stworzone specjalnie na potrzeby skóry wrażliwej i alergicznej zazwyczaj objętej chorobami dermatologicznymi. Ich produkcja odbywa się w sterylnych warunkach i o podwyższonych wymogach co do jakości, niekiedy przypominających produkcję leków.

Powstają pod czujnym okiem specjalistów z różnych dziedzin, m.in: lekarzy dermatologów, kosmetologów, chemików czy biologów. Receptura kosmetyków aptecznych nie zawiera drażniących składników, tj. syntetycznych środków zapachowych, alergizujących barwników, substancji modyfikowanych genetycznie. Posiadają mniejszą ilość substancji konserwujących, prostsze składy.

Mają mniejszą liczbę składników, za to większą koncentrację substancji bioaktywnych. Wiele z nich może być stosowane również u niemowląt. Testuje się je na skórach wrażliwych nietolerujących substancji powszechnie stosowanych w kosmetykach drogeryjnych czy perfumeryjnych. Mają działanie łagodzące, przeciwzapalne, przyspieszające regenerację oraz uspokajające skórę nadwrażliwą. Mogą być stosowane w terapiach skojarzonych z lekami miejscowymi, np. w przypadku trądziku pospolitego czy różowatego.

Dzięki systematycznemu stosowaniu dermokosmetyków jesteśmy w stanie coraz częściej pominąć stosowanie produktów leczniczych przepisywanych na receptę, jak np. kortykosteroidów w przypadku atopowego zapalenia skóry czy antybiotyków stosowanych miejscowo w trądziku.

Dzięki szerokim badaniom przeprowadzanym przez firmy specjalizujące się w produkcji dermokosmetyków, coraz więcej produktów spełnia wymogi wyrobu medycznego, gdzie tak jak w przypadku leków udowodnione jest działanie lecznicze.

Dermokosmetyki na ratunek skórze z problemami

Dermokosmetyki doskonale sprawdzą się w pielęgnacji skóry z następującymi dolegliwościami:

  • suchość,
  • wrażliwość i nadreaktywność, skóra nietolerująca powszechnie stosowanych substancji,
  • z różnego rodzaju trądzikiem,
  • z zaburzeniami rogowacenia (łuszczyca),
  • z łupieżem,
  • nadreaktywność, swędzenie skóry głowy,
  • z łojotokowym zapaleniem,
  • o rozszerzonych naczynkach, z trądzikiem różowatym,
  • z atopowym zapaleniem i egzemą,
  • z przebarwieniami posłonecznymi i pozapalnymi,
  • z bliznami.

Jakie składniki bioaktywne najczęściej znajdziemy w dermokosmetykach?

Głównym atutem dermokosmetyków jest ich skład i wysokie stężenia substancji aktywnych. Dają gwarancję faktycznego działania na skórę, nie tylko na powierzchniowych jej warstwach, ale również w głębszych partiach.

Najczęściej w składach kosmetyków aptecznych występują:

  • woda termalna bogata w składniki mineralne, o działaniu kojącym, przyspieszającym regenerację,
  • witaminy z grupy B, np. łagodzący panthenol, przeciwzapalny niacynamid,
  • czynniki nawilżające, które wchodzą w skład NMF (aminokwasy, mocznik, PCA),
  • alfa-hydroksykwasy, powyżej 5%, o działaniu złuszczającym (glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy) oraz ich pochodne,
  • beta-hydroksykwasy, czyli kwas salicylowy oraz pochodne, o działaniu złuszczającym,
  • retinoidy, pochodne witaminy A, o działaniu złuszczającym, przeciwzmarszczkowym, przeciwtrądzikowym,
  • witamina E, tokoferol, o działaniu antyutleniającym, łagodny naturalny konserwant,
  • witamina C, o działaniu antyutleniającym, rozjaśniającym,
  • kwas hialuronowy, o działaniu nawilżającym,
  • składniki odbudowujące naturalny płaszcz hydrolipidowy,
  • kwas azelainowy, o działaniu przeciwzapalnym, rozjaśniającym,
  • składniki uszczelniające naczynia krwionośne, np. ruszczyk.

Pielęgnacja na półce aptecznej

Oprócz preparatów przeznaczonych dla pacjentów z różnego rodzaju dermatozami, firmy dermokosmetyczne oferują preparaty mające charakter pielęgnacyjny, zwiększający nawilżenie, blask, o działaniu przeciwzmarszczkowym przy jednoczesnym zachowaniu standardów produkcji, tj. przy liniach specjalistycznych.

Dermokosmetyki świetnie się sprawdzą w przypadku wykonywania agresywnych zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych, niosąc ukojenie, przyspieszając regenerację i zabezpieczając podrażniony mechanicznie naskórek. Przedłużają efekty zabiegów medycyny estetycznej, np. wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym czy ostrzykiwanie toksyną botulinową.

Produkcja dermokosmetyków

Preparaty dermokosmetyczne różnią się od kosmetyków drogeryjnych sposobem produkcji, recepturą, ilością badań czy przeznaczeniem. Kupując dermokosmetyk w aptece, mamy możliwość zasięgnięcia porady farmaceuty lub kosmetologa, którego coraz częściej można spotkać w aptekach oferujących kosmoceutyki. Dobrze dobrana pielęgnacja to najczęściej kluczowa sprawa w przypadku walki o zdrową i piękną skórę.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się

3 komentarze