Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Rozstępy po ciąży to problem dotykający niemal 50–90% kobiet. Okolice najbardziej narażone na rozstępy to miejsca, gdzie naprężenie skóry jest największe, czyli brzuch, piersi i biodra. Rozstępy rzadziej występują w okolicach ramion, ud czy kolan. Walka z rozstępami nie należy do łatwych. Szczególnie trudna jest w przypadku już utrwalonych zmian. Dlatego lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu, poprzez nawilżanie skóry już na wczesnym etapie ciąży. W ten sposób zwiększymy jej elastyczność i chociaż w pewnym stopniu przygotujemy skórę na rozciąganie. Obecnie na rynku dostępne są kosmetyki przeciw rozstępom zawierające składniki bezpieczne dla kobiet ciężarnych.

rozstępy w ciąży

Spis treści:

  1. Jak wyglądają rozstępy?
  2. Rozstępy – jak powstają?
  3. Jak zapobiegać rozstępom?
  4. Co robić, gdy rozstępy się pojawią?
  5. Jak pozbyć się rozstępów?

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy to widoczne gołym okiem, linijne zmiany skórne, o długości kilku centymetrów i szerokość nawet do 10 milimetrów. Wyróżnić można dwa stadia ich powstawania:

  • faza zapalna – czyli nowo powstałe rozstępy w kolorze czerwonym lub fioletowym, często towarzyszy im świąd i pieczenie; etap ten daje nadzieję na całkowite ich usunięcie, jeśli w porę zastosujemy odpowiednie preparaty kosmetyczne oraz skorzystamy ze specjalistycznych zabiegów redukujących zmiany;
  • faza zanikowa – czyli tworzenie się tak zwanych blizn zanikowych; rozstępy ulegają wtedy utrwaleniu i przypominają białe, perłowe blizny; ich redukcja jest nieco trudniejsza i wymaga zastosowania bardziej inwazyjnych metod.

Ciąża to czas wyjątkowy w życiu kobiety. To okres dużych zmian dla organizmu i wielkie wyzwanie dla elastyczności skóry. Jak więc postępować, żeby nie mieć rozstępów w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Przyjrzyjmy się metodom zapobiegania rozstępom oraz ofercie kosmetologii xxi wieku wspomagającej wygląd i zdrowie skóry.

Rozstępy – jak powstają?

Rozstępy pojawiają się na skutek znacznego rozciągania skóry i niewystarczającej jej wytrzymałości. Powoduje to uszkodzenie struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Wspomniane włókna, będące tak zwanym rusztowaniem skóry, odpowiadają za jej prawidłową budowę oraz elastyczność. Dodatkowo nadmiar estrogenów u kobiet w ciąży predysponuje do procesów niszczenia wymienionych struktur. Innymi czynnikami ryzyka są predyspozycje genetyczne. Dlatego też u niektórych kobiet, pomimo profilaktyki, problem rozstępów staje się nieunikniony.

Za podstawowe czynniki zwiększające możliwość powstawania rozstępów w ciąży uznawane są:

  • wiek matki poniżej 25. roku życia,
  • otyłość,
  • przyrost masy ciała w ciąży powyżej 15 kg.

Wiele korzyści niesie ze sobą regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności. Właśnie w ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu przyrostowi masy ciała w ciąży. Kobietom ciężarnym zaleca się korzystanie z takich form aktywności fizycznej jak: pilates, joga, spacery, pływanie czy nordic walking.

Aktywność fizyczna sprzyja też zwiększonej produkcji kolagenu w skórze, dotlenia oraz poprawia mikrokrążenie.

Jak zapobiegać rozstępom?

rozstępy w ciąży

Aby zapobiec rozstępom, niezwykle ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry narażonej na rozciąganie. Już na wczesnym etapie ciąży zalecane jest stosowanie kosmetyków z dużą zawartością emolientów i substancji nawilżających dla kobiet ciężarnych. Z powodzeniem wykorzystywane są ku temu kosmetyki na bazie lanoliny, masła Shea, oleju arganowego czy oleju ze słodkich migdałów.

Istotną rolę w zapobieganiu rozstępom odgrywa prawidłowa dieta, która powinna być zbilansowana. Zaleca się spożywanie pięciu posiłków dziennie oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Nadmierne spożycie słodyczy, soli czy tłustych potraw, może skutkować nie tylko powstaniem rozstępów, ale i obrzęków.

Aby uniknąć rozstępów w ciąży, należy przyłożyć również dużą uwagę do aktywności fizycznej, nie zapominając o intensywnej pielęgnacji. I choć wiele osób uczy się akceptować rozstępy skórne, warto wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby ich usuwania.

Co na rozstępy w ciąży?

Nowoczesne kosmetyki mogą poprawić wygląd skóry, na której są już widoczne rozstępy. Produkty te stymulują metabolizm, regenerują, pobudzają tworzenie się włókien kolagenowych i elastynowych oraz spłycają rozstępy po ciąży.

Podczas całej ciąży można używać kilku różnych preparatów albo stosować je naprzemiennie. Bardzo istotnym aspektem w trakcie ciąży jest masaż podczas nakładania kosmetyków. Poza korzystnym działaniem substancji zawartych w preparatach kosmetycznych manualne pocieranie skóry stymuluje ją do tworzenia się włókien kolagenowych i elastynowych.

Jeśli nie uda się przed tymi problemami uchronić, sposobem na rozstępy będą zabiegi w gabinetach kosmetologicznych pomocne w redukcji powstałych już rozstępów na każdym ich etapie. Większość z nich dostępna jest dla kobiet po okresie karmienia piersią. Jednak najlepsze rezultaty przynosi połączenie domowych metod walki z rozstępami z profesjonalnymi zabiegami gabinetowymi.

Jaki krem na rozstępy w ciąży?

Kremy na rozstępy w ciąży to pożądany kosmetyk każdej przyszłej mamy. Może pomóc uniknąć rozstępów. Stosowanie preparatów zapobiegających rozstępom, w znacznym stopniu przygotowuje skórę na procesy w niej zachodzące w trakcie ciąży.

Krem na rozstępy w ciąży często zawiera też kwas hialuronowy, tokoferol (czyli witaminę E), alantoinę, pantenol, wyciąg z awokado czy kwas foliowy. Kosmetyki dedykowane kobietom w ciąży zapobiegają rozstępom i wielopoziomowo wpływają na kondycję skóry. Przede wszystkim jednak dobrze nawilżona skóra to mniejsze prawdopodobieństwo świądu. Swędzenie skóry w ciąży to w końcu bardzo częsty problem. Warto pamiętać, że pielęgnacja nie musi ograniczać się do jednego kremu na rozstępy.

Co robić, gdy rozstępy się pojawią?

Nowoczesne kosmetyki mogą poprawić wygląd skóry, na której są już widoczne rozstępy. Produkty te stymulują metabolizm, regenerują, pobudzają tworzenie się włókien kolagenowych i elastynowych oraz spłycają rozstępy po ciąży. W kremach na rozstępy wykorzystuje się substancje wspomagające mikrokrążenie, takie jak popularny wyciąg z bluszczu. Badania potwierdzają także działanie skrzypu i przywrotnika w redukcji rozstępów. Część z tych substancji nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży, ale możemy bezpiecznie rozpocząć ich stosowanie jeszcze w trakcie okresu karmienia. Najbezpieczniejszą metodą jest sugerowanie się wskazaniami producenta, który szczegółowo instruuje, jakie przeznaczenie ma dany kosmetyk. Olejek na rozstępy, krem, mleczko czy maść na rozstępy to tylko część produktów dostępnych w aptekach i drogeriach.

Peeling na rozstępy

Oprócz aplikacji kremów i olejków ważnym elementem pielęgnacji skóry z rozstępami jest jej regularne złuszczanie. W czasie ciąży peeling na rozstępy na brzuchu można wykonać ręcznikiem lub miękką gąbką. W tym celu wykorzystuje się również peelingi z zawartością cukru czy soli, a także te enzymatyczne. Należy unikać peelingów z zawartością kwasów, takich jak kwas glikolowy. Ten rodzaj złuszczania wskazany będzie dopiero po okresie ciąży. Poprzez eliminację martwych komórek warstwy rogowej naskórka w trakcie peelingu, ułatwiamy wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków stosowanych w dalszych etapach pielęgnacyjnych. Dodatkowo w sposób manualny pobudzamy skórę do pracy i syntezy włókien podporowych zapewniających jędrność.

Jak pozbyć się rozstępów?

Najlepsze efekty można osiągnąć na etapie, kiedy rozstępy są jeszcze w fazie zapalnej, co przejawia się kolorem czerwonym. Sposobem na redukcję, a nawet całkowite usunięcie rozstępów jest połączenie działania kosmetyków, stosowanie domowych metod pobudzających skórę do regeneracji oraz zabiegi gabinetowe.

Masaż na rozstępy

Aby pobudzić skórę w warunkach domowych, nie zapominajmy o regularnym masażu obszarów, gdzie znajdują się rozstępy. Do tego celu wykorzystuje się na przykład masaż bańką chińską. To odmiana gumowej bańki próżniowej, która pod ciśnieniem zasysa skórę. Masaż ten służy wzmocnieniu włókien podporowych i rozgrzaniu wewnętrznych tkanek. Sprzyja to procesom regeneracyjnym. Początkowo masaż bańką chińską może należeć do dość bolesnych doświadczeń, jednak z każdym kolejnym razem jego wykonanie jest coraz łatwiejsze, a co najważniejsze – można wykonywać go samemu. Należy pamiętać jednak o dokładnym natłuszczeniu skóry olejem oraz wykonywaniu ruchów jedynie w kierunku serca.

Masaż bańką chińską jest szczególnie skuteczny na rozstępy na udach. Ten rodzaj masażu, ze względu na jego intensywność, może zostać wykonany dopiero po okresie karmienia piersią.

Rozstępy pojawiają się na skutek znacznego rozciągania skóry i niewystarczającej jej wytrzymałości. Powoduje to uszkodzenie struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Wspomniane włókna, będące tak zwanym rusztowaniem skóry, odpowiadają za jej prawidłową budowę oraz elastyczność. Dodatkowo nadmiar estrogenów u kobiet w ciąży predysponuje do procesów niszczenia wymienionych struktur. Innymi czynnikami ryzyka są predyspozycje genetyczne. Dlatego też u niektórych kobiet, pomimo profilaktyki, problem rozstępów staje się nieunikniony.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się