Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Retinol od wielu lat należy do czołówki substancji aktywnych stosowanych w kosmetykach. Wszystko to za sprawą udowodnionej skuteczności i wszechstronnego działania. Czym jest retinol i co sprawia, że jest tak efektywną bronią w walce ze starzeniem się skóry?

Jak stosować retinol? Najważniejsze zasady

Spis treści:

  1. Czym jest retinol?
  2. Jak stosować retinol?
  3. Retinol na trądzik
  4. Retinol na twarz i pod oczy
  5. Kosmetyki z retinolem na przebawienia
  6. Regularne stosowanie retinolu to podstawa
  7. Kosmetyki z retinolem w walce ze zmarszczkami
  8. Retinol – kapryśny składnik kosmetyków
  9. Jak stosować retinol? 4 zasady
  10. Retinol – przeciwwskazania
  11. Roślinny odpowiednik retinolu – bakuchiol

Ostatnie lata przyniosły zdecydowany wzrost zainteresowania rolą retinolu nie tylko w medycynie, ale i kosmetologii. Wszystko za sprawą korzystnego działania na kondycję skóry. Retinol, w przeciwieństwie do innych substancji anti-aging, posiada udowodnione działanie potwierdzone wieloma badaniami. Poza tym należy do najlepiej przebadanych substancji przeciwstarzeniowych, jakie kiedykolwiek zastosowano w kosmetologii. Dlatego też jest złotym standardem w leczeniu trądziku, przebarwień i redukcji zmarszczek.

Czym jest retinol?

Retinol należy to grupy związków nazywanych retinoidami, a te są kwasowymi pochodnymi witaminy A. Jest zarazem najsilniejszą pochodną wspomnianej witaminy dostępną bez recepty i występującą jako składnik kosmetyków. To substancja, która należy do witamin hydrofobowych, a więc tych rozpuszczających się w tłuszczach. Retinol jest dostarczany do organizmu razem z pożywieniem. Ma to miejsce w formie nieaktywnych prowitamin – β-karotenu i estrów retinylu. Źródłem wspomnianego β-karotenu są warzywa takie jak marchew, dynia czy sałata, owoce takie jak pomarańcze czy melony, a także żółtka jaj. Estry retinylu znajdziemy natomiast w wątrobie, mięsie, rybach, mleku i serach. Reakcja przekształcenia nieaktywnych karotenów i estrów retinylu do retinolu odbywa się w jelicie cienkim. Powstały retinol jest magazynowany w wątrobie i uwalniany w przypadku zapotrzebowania organizmu. Wtedy wysyłany jest do konkretnych narządów.

Jak stosować retinol?

Przed zastosowaniem produktów kosmetycznych zawierających retinol należy zapoznać się z kilkoma zasadami. Przyłożenie dużej wagi do schematu, wedle którego należy go stosować, uchroni przed działaniami niepożądanymi, zapewni lepsze efekty pielęgnacyjne oraz najwyższą skuteczność.

Zacznij od najmniejszego stężenia retinolu

Aplikację kosmetyku z retinolem należy rozpocząć od możliwie najmniejszego stężenia, stopniowo zwiększając częstotliwość. Jednak pomimo należytej ostrożności mogą pojawić się objawy takie jak zaczerwienienia, złuszczanie naskórka i uczucie ściągnięcia.

Dbaj o nawilżenie i ochronę skóry

Stosowanie kosmetyków z retinolem powinno być przeplatane z używaniem tych o działaniu nawilżającym i regenerującym oraz odpowiedniej fotoprotekcji na dzień nie tylko w okresie letnim. Ważne jest też, aby nie używać zbyt dużej ilości produktu, aby dodatkowo nie podrażniać cery.

Odpowiednio przechowuj kosmetyki z retinolem

Preparaty kosmetyczne z retinolem powinny być przechowywane w warunkach nienarażających ich na bezpośrednie działanie słońca.

Retinol na trądzik

Choć retinol jest głównym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, pierwszym jego wskazaniem było niwelowanie trądziku i łuszczycy. Tuż po rozpoczęciu leczenia retinolem u pacjentów dotkniętych problemem trądziku, zaobserwowano, że znacząco poprawia on również wygląd skóry. Od tego czasu prowadzone są liczne badania nad wpływem retinolu na oznaki starzenia się cery, a kosmetyki z jego zawartością podbijają przemysł przeciwstarzeniowy. W wielu z tych badań naukowych dowiedziono, że retinol w znaczący sposób wpływa na pogrubienie skóry, zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, a także przyspieszenie procesu powstawania nowych naczyń krwionośnych zwanego angiogenezą.

Retinol na twarz i pod oczy

Retinol po wniknięciu w głębsze partie naskórka i dotarciu do skóry właściwej pobudza również czynniki wzrostu. Jednocześnie utrudniona zostaje synteza enzymów, które degradują kolagen pod wpływem promieniowania słonecznego. Aplikacja retinolu ma także wpływ na produkcję tak zwanych glikozaminoglikanów (GAG) w skórze, które przyczyniają się do poprawy nawilżenia cery, wzmacniają barierę naskórkową oraz zabezpieczają przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzięki wszystkim tym procesom skóra zwiększa swoją elastyczność, poprawie ulega koloryt, a zmarszczki widocznej redukcji. Jest to taka głęboka odnowa skóry, widoczna nie tylko poprzez spłycenie zmarszczek, ale również uregulowanie cery trądzikowej.

Kosmetyki z retinolem na przebawienia

Produkty z retinolem rozjaśniają również przebarwienia potrądzikowe, posłoneczne i hormonalne. Dzieje się to na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim retinol hamuje enzym tyrozynazę, przez co ogranicza proces powstawania barwnika skóry – melaniny. Barwnik ten nie jest zatem przenoszony do płytszych warstw naskórka, a cera ulega rozjaśnieniu. Dodatkowo zdolność retinolu do przyspieszenia procesu złuszczania warstwy rogowej naskórka ułatwia przenikanie do głębszych warstw skóry substancji aktywnych odpowiadających za działanie rozjaśniające. Retinol charakteryzuje się również działaniem antyoksydacyjnym. Oznacza to, że ma wpływ na neutralizację wolnych rodników powstałych w procesie utleniania lipidów naskórka. Jest to kolejny czynnik warunkujący jego działanie przeciwstarzeniowe.

Regularne stosowanie retinolu to podstawa

Wiele kobiet zastanawia się, w jakim wieku należy rozpocząć stosowanie kosmetyków z retinolem. Odpowiedź związana jest z funkcjonowaniem skóry, która już od 25. roku życia zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny. Dlatego też momentem, w którym do codziennej pielęgnacji należy wdrożyć retinol, jest zauważenie pogłębiających się zmarszczek mimicznych. Okres ten przypada zwykle jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Na rynku kosmetycznym dostępna jest cała gama produktów z retinolem. Równie szeroki jest zakres stężeń substancji aktywnej, który waha się w przedziale od 0,05%, do nawet 2%. W stężeniu aż 4% znajdziemy go w produktach gabinetowych do użytku profesjonalnego.

Niezwykle istotną informacją jest to, że dopiero regularne stosowanie produktów kosmetycznych z retinolem zapewnia widoczne działanie. Pierwszych efektów należy spodziewać się po trzech lub nawet sześciu miesiącach stosowania. W składach kosmetyków substancję tę znajdziemy pod nazwą (INCI Retinol). Jednak bardzo często w kosmetykach wykorzystuje się inną formę witaminy A – Palmitynian retinylu (INCI Retinyl Acetate), który sam w sobie nie jest retinolem, ale należy do tej samej rodziny retinoidów. Związek ten pod wpływem reakcji zachodzących w skórze oraz działania enzymów skórnych przekształca się do wolnego retinolu. Dodatkowo substancja ta jest o wiele łagodniejsza od czystej postaci retinolu, dlatego też stosowana jest w przypadku cer wrażliwych i skłonnych do podrażnień.

Kosmetyki z retinolem w walce ze zmarszczkami

Jak stosować retinol? Najważniejsze zasady

Zwykle receptury kosmetyków, szczególnie tych przeciwstarzeniowych, łączą w sobie działanie kilku związków z grupy retinoidów. Pozwala to na zniwelowanie efektów ubocznych i zapewnienie stabilności substancji aktywnych, które przez cały okres ważności kosmetyku będą wykazywać najefektywniejsze działanie. Z uwagi na niską stabilność retinolu, aby zapewnić wyższą trwałość oraz usprawnić przenikanie do głębszych warstw naskórka, retinol zamykany jest w lipidowe otoczki (liposomy) i właśnie w takiej postaci występuje w wielu formulacjach kosmetycznych.

Zwykle produkty przeciwstarzeniowe łączą działanie retinolu z substancjami o równie skutecznym działaniu przeciwzmarszczkowym. W recepturach takich kosmetyków często dodaje się witaminę C i E, peptydy, kwas hialuronowy, a w przypadku produktów przeciwtrądzikowych niacynamid czy też kwasy AHA. W kosmetykach niwelujących przebarwienia oprócz retinolu znaleźć można związki takie jak kwas kojowy i azelainowy czy arbutyna.

Pomimo swojej siły działania, jest używany także w kremach dedykowanych okolicom oka. Nieco szerzej retinol stosowany jest w gabinetach kosmetycznych. W pielęgnacji profesjonalnej wykorzystywany jest zarówno w kosmetykach pielęgnacyjnych stosowanych do zabiegów, ale jest też głównym składnikiem silnych preparatów zabiegowych o działaniu przeciwzmarszczkowym czy przeciwtrądzikowym.

Retinol – kapryśny składnik kosmetyków

Retinol należy do dość wrażliwych substancji. Wykazuje słabą stabilność i jest czuły na światło i utlenianie. Dlatego produkty z jego zawartością nie powinny być pakowane w przezroczyste pojemniki czy butelki. W przechowywaniu preparatu z retinolem ważne jest, aby nie umieszczać go w miejscu o intensywnym nasłonecznieniu oraz zwracać uwagę na dokładne zamknięcie opakowania po użyciu. Kluczową rolę odgrywa również temperatura. Kosmetyk należy przechowywać w temperaturze pokojowej, nie narażając go jednocześnie na częste zmiany temperatur. Może do tego dojść na przykład, trzymając go przy wannie, gdzie ma styczność z parą wodną lub w okolicach grzejnika. Tylko wykluczenie tych trzech czynników zapewni właściwe działanie retinolu w kosmetyku.

Jak stosować retinol? 4 zasady

1. Postępuj delikatnie

Podczas stosowania kosmetyków z retinolem może pojawić się zaczerwienienie, uczucie ściągnięcia, a także łuszczenie naskórka. Jest to normalna reakcja, która może początkowo wystąpić. Jednak budowanie tolerancji skóry na tę substancję buduje się, rozpoczynając od najniższych stężeń. Rekomendowanym stężeniem początkowym jest 0,2–0,3%. Zaleca się również, aby na początku aplikować retinol jedynie dwa razy w tygodniu, stopniowo zwiększając jego częstotliwość. Wraz z upływem czasu i przyzwyczajenia skóry do jego działania można stosować kosmetyki z większą zawartością tego składnika.

W przypadku zastosowania zbyt silnego stężenia retinolu może dojść do tak zwanej reakcji retinoidowej. Charakteryzuje się ona silnym zaczerwienieniem, pieczeniem oraz nadmiernym złuszczaniem naskórka w miejscu aplikacji kosmetyku. Jednak reakcja ta nie powinna zniechęcać do używania kosmetyków z retinolem. Po złagodzeniu objawów i regeneracji skóry warto podjąć kolejną próbę i zaaplikować kosmetyk ponownie. Z uwagi na fakt, że działanie retinolu jest zauważalne dopiero po dłuższym, kilkumiesięcznym okresie stosowanie, często popełnianym błędem pielęgnacyjnym jest nieregularne stosowanie kosmetyku. Aby zauważyć korzystne skutki terapii retinolem, należy stosować produkt nieprzerwanie przez dłuższy czas. Po zakończeniu kuracji należy stosować pielęgnację podtrzymującą, gdyż jeśli przerwiemy ten proces, skóra po czasie wróci do swojego pierwotnego stanu.

2. Im mniej, tym lepiej

Częstym błędem jest aplikacja zbyt dużej ilości kosmetyku. Zaleca się, aby w celu pokrycia całej twarzy zastosować produkt wielkości ziarna groszku. W ten sposób nie tylko preparat wystarczy na dłużej, ale i unikniemy dodatkowego podrażnienia.

3. Nawilżaj i chroń

W trakcie stosowania produktów z retinolem pamiętajmy o właściwym nawilżeniu skóry oraz ochronie przeciwsłonecznej. Preparaty nawilżające będą miały kluczowe znaczenie już na początku stosowania retinolu. W ciągu dnia należy aplikować produkty z wysokim filtrem UV SPF50. To zalecenie jest spowodowane uwrażliwieniem skóry po stosowaniu retinolu. Ekspozycja cery na promieniowanie słoneczne prowadzi zatem do powstawania przebarwień. Wbrew niektórym doniesieniom nie ma przeciwwskazań do stosowania retinolu również latem. Substancja ta nie wykazuje działania fototoksycznego i fotouczulającego, a więc może być stosowany przez cały rok.

4. Właściwie przechowuj i chroń od słońca

Wiele firm kosmetycznych rekomenduje stosowanie swoich produktów z retinolem na noc. Wynika to z faktu, że retinoidy ulegają rozkładowi w świetle dziennym. W obawie przed promieniowaniem UV i możliwością utraty swoich właściwości produkty te są pakowane w opakowania, które nie przepuszczają światła.

Retinol – przeciwwskazania

Pomimo wielu wskazań do stosowania retinolu należy zaznaczyć, że substancji tej nie może stosować każdy. Przede wszystkim kosmetyków z zawartością retinolu nie mogą stosować kobiety w ciąży. Wynika to z faktu, że doustne dawki witaminy A oraz jej pochodnych są szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Z tej też przyczyny jest ona zakazana w stosowaniu zewnętrznym, również planując ciążę. Produktów z zawartością retinolu nie powinny stosować także kobiety w trakcie laktacji. Posiadanie cery bardzo wrażliwej również może być przeciwwskazaniem do stosowania produktów z tą substancją.

Nie zaleca się stosowania kosmetyków z zawartością retinolu dla osób leczonych dermatologicznie z powodu trądziku pochodnymi witaminy A. W trakcie kuracji izotretynoiną należy zrezygnować ze wszystkich kosmetyków, które mogłyby dodatkowo wysuszyć skórę. W tym czasie zaleca się stosowanie jedynie preparatów silnie nawilżających i natłuszczających, które będą również regenerować skórę.

Roślinny odpowiednik retinolu – bakuchiol

Retinol posiada również swój roślinny odpowiednik. Bakuchiol to naturalny ekstrakt pozyskiwany z liści i nasion Psoralea corylifolia, czyli bakuchi. Udowodniono, że ekstrakt ten wykazuje działanie naśladujące retinol. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, poprawia pigmentację, zwiększa jędrność i elastyczność skóry, ale nie wiąże się z powstawaniem podrażnień. Zaletą bakuchiolu jest to, że w przeciwieństwie do retinolu, można stosować go w ciąży i podczas karmienia piersią. Dlatego kobiety przyzwyczajone do stosowania retinolu na ten wyjątkowy czas mogą zastąpić go jego naturalnym odpowiednikiem. Kosmetyki z bakuchiolem są zatem alternatywą retinolu dla osób posiadających przeciwwskazania do jego stosowania. To też dobre rozwiązanie dla tych, którzy przy wyborze kosmetyku kierują się składem opartym na związkach pochodzenia naturalnego.

Niewątpliwie retinol jest jednym ze składników szczególnie lubianych przez kosmetologów i dermatologów oraz inwestycją w dłuższą młodość skóry. Kosmetyki z retinolem procentują poprawą kondycji skóry dojrzałej, wygładzeniem jej struktury, rozjaśnieniem przebarwień oraz ujędrnieniem. Warto jednak pamiętać, aby stopniowo przyzwyczajać skórę do tego składnika. Unikniemy wtedy dyskomfortu płynącego z podrażnienia, łuszczenia i ściągnięcia cery.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.


Tagi::