fbpx

Wpisz aby wyszukać

Kosmetyki w ciąży – rozstępy, ostuda i trądzik w ciąży

Udostępnij

Każda z nas doskonale wie, że o ciało trzeba dbać. Codzienna pielęgnacja to podstawa. Jednak podczas ciąży chłodny prysznic, masaż gąbką i ulubiony balsam to za mało. Przeczytaj, jak odpowiednio zadbać o skórę podczas nadchodzących miesięcy.

Skóra kobiet w ciąży – pielęgnacja skóry

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Codzienność obfituje w wiele radości, ale i wyzwań, powodem których są zmiany zachodzące w organizmie. Dotyczy to także skóry. Twoja skóra staje się wymagająca – bywa szczególnie wrażliwa i problematyczna. Często możesz się borykać ze skłonnościami do przesuszenia czy przetłuszczania, obrzękami, świądem, przebarwieniami, zaczerwienieniami i tendencją do powstawania żylaków. Trudno powiedzieć czy Twoja skóra stanie się nadmiernie przesuszona czy przetłuszczona. W zależności od problemu będzie wymagała innego, specjalnego podejścia. W okresie ciąży skóra może mieć swoje „humory” , tak naprawdę stając się jeszcze bardziej wrażliwą na czynniki zewnętrzne. Może okazać się, że kosmetyki, które stosowałaś do tej pory staną się nagle dla niej nieodpowiednie.

Co na rozstępy w ciąży

Ponieważ dochodzi do osłabienia tkanki łącznej i rozciągania skóry, to na brzuchu, piersiach, biodrach, pośladkach oraz udach możesz zauważyć rozstępy. Szacuje się, że problem dotyczy około 90 % kobiet w ciąży. Rozstępy to różowe lub czerwone pręgi na skórze, które są wynikiem przerwania jej ciągłości w wyniku rozciągania spowodowanego przyrostem brzucha i nadmiernego napięcia, które obciąża uporządkowaną do tej pory strukturę naskórka. Trzeba również dodać, że ich szerokość może wynosić nawet jeden centymetr. Z czasem kolor rozstępów może się zmienić na perłowy lub beżowy, w każdym razie inny tonacją niż naturalny kolor skóry, dlatego tak ważne jest, aby zmiany nie pozostały na zawsze i w dużej ilości, bowiem dla wielu kobiet są później problemem natury estetycznej. Skóra brzucha w wyniku zmian ciążowych nie rzadko staje się sucha i swędząca. W takim przypadku konieczne jest jej nawilżanie i natłuszczanie z wykorzystaniem kosmetyków zawierających odpowiednie składniki. Przykładem takich substancji jest między innymi witamina E, kwas foliowy, naturalne oleje, masło Shea i inne, które mają zdolności wzmacniające i regenerujące warstwę hydrolipidową naskórka. Oprócz specjalnych produktów zawierających wyżej wymienione składniki, dedykowanych mamom w ciąży warto zwrócić uwagę również na emolienty, polecane dla skóry suchej i atopowej, dostępne w aptekach. Emolienty bardzo często mogą być dodawane do kąpieli redukując tym samym ryzyko wystąpienia przesuszenia i odbudowując niedobory lipidów w skórze.

Ostuda czyli przebarwienia na twarzy w ciąży

Częstym niepożądanym zjawiskiem jest również ostuda, czyli przebarwienia na twarzy wyglądające jak rozlane piegi. Zmiany najczęściej pojawiają się na czole, policzkach, nosie i górnej wardze, mają kolor brązowy i zazwyczaj są symetryczne. Ostuda jest wynikiem wahań hormonalnych jakie mają miejsce w okresie ciąży. Aby jej zapobiec warto stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne SPF50 i korzystać z nakryć głowy, które dodatkowo osłaniają twarz. W okresie ciąży skóra może być bardziej tłusta, tutaj pomocne będą płyny micelarne, toniki oraz peelingi, które m.in. normalizują zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych pobudzonych w tym szczególnym dla kobiet okresie.

Kobiety, które wcześniej zmagały się z cerą trądzikową czasem w okresie ciąży mogą zauważyć jeszcze bardziej nasilony problem z wypryskami. W takim przypadku zalecana jest odpowiednia higiena i zastosowanie preparatów specjalistycznych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Winę za różne dolegliwości skórne ponoszą, m.in. zmiany hormonalne jak również wzrost tkanki tłuszczowej. Dlatego tak istotne jest, żebyś wiedziała w jaki sposób możesz zatroszczyć się o skórę podczas ciąży.

Dieta i ruch w ciąży

Po pierwsze przyjrzyj się swojej diecie – ta powinna być zbilansowana i racjonalna. Po drugie – bardzo ważny jest ruch i ćwiczenia. Warto postawić na łagodną aktywność fizyczną, taką jak spacerowanie, pływanie czy fitness prenatalny. Po trzecie – szalenie istotna jest sumienna pielęgnacja zmieniającej się skóry, czyli: chłodny bądź naprzemienny prysznic, masaże gąbką i stosowanie specjalistycznych kosmetyków, uwzględniających potrzeby skóry w okresie ciąży. Z uwagi na pojawiające się u kobiet w ciąży tendencje do nadwrażliwości skóry (pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie) najlepiej unikać jest mydła, gwałtownych zmian temperatury np. wychodzenia z ciepłych pomieszczeń na mróz i pocierania skóry ręcznikiem.

W okresie ciąży wzrasta poziom progesteronu, hormonu który odpowiedzialny jest za jej utrzymanie, ale przyczyniającego się do odwodnienia organizmu. Szczególnie ważne w tym przypadku jest nawadnianie całego organizmu i picie odpowiedniej ilości płynów jak również odpowiednie nawilżenie skóry, która nieodpowiednio „napojona” może skutkować większą nadwrażliwością, swędzeniem i większą podatnością na powstawanie rozstępów. Pamiętaj, że właściwa troska o skórę w okresie ciąży to zabezpieczenie jej odpowiedniego wyglądu w przyszłości.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jakie stosować i na co zwrócić uwagę?

Kosmetyki, jakich używasz w ciąży nie mogą być przypadkowe. Ważne, by miały w składzie m.in. kwas foliowy o znaczących właściwościach regenerujących komórki skóry czy witaminę E o działaniu nawilżającym i przyspieszającym proces naprawy i odbudowy skóry.  W przypadku powstałych dolegliwości skórnych takich jak przesuszenia, otarcia i podrażnienia, głównie brodawek warto stosować preparaty zawierające 100%, naturalną lanolinę.

Podstawowa zasada dotycząca zdrowia, szczególnie skóry w okresie ciąży to mniej, znaczy lepiej. Warto zwrócić uwagę na zawartość w kosmetykach barwników, dodatków zapachowych i konserwantów i możliwie ich unikać, najlepiej wybierając produkty, które na opakowaniach mają napis “hipoalergiczny”. Kolejną dobrą praktyką jest zakup kosmetyków w aptekach tzw. dermokosmetyków, które często dedykowane są cerze problemowej, mają potwierdzone działanie, odpowiednie rekomendacje, a ich jakość często można potwierdzić podczas rozmowy z farmaceutą. Ciąża to czas, kiedy warto sięgnąć po kosmetyki uwzględniające szczególne wymagania skóry.

Poza efektywnością, bardzo ważne w przypadku ciąży i okresu po ciąży jest bezpieczeństwo stosowanych kosmetyków. Dlatego koniecznie zwróć uwagę, czy kosmetyk posiada pozytywną opinię specjalistów (np. Instytutu Matki i Dziecka), czy ma atesty, czy został przebadany klinicznie pod kontrolą ginekologów. To ważne nie tylko w kontekście twojego zdrowia, ale również zdrowia maluszka. Najlepiej sięgać po kosmetyki, które są dedykowane przyszłym mamom. To daje gwarancję najwyższej jakości, bezpieczeństwa i komfortu stosowania.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się

5 komentarzy