Wpisz aby wyszukać

Jak długo trwa andropauza u mężczyzn

Udostępnij

Powszechnie panuje przekonanie, że andropauza to po prostu menopauza u mężczyzn. Nie jest to prawda, bowiem oba te procesy przebiegają w zupełnie inny sposób. Nie zmienia to faktu, że andropauza czyli męskie przekwitanie to naprawdę trudny moment w życiu każdego mężczyzny.

mężczyzna andropauza

Andropauza – czym jest?

Andropauza u mężczyzn, w terminologii medycznej, często nazywana jest zmniejszeniem wydzielania androgenów wraz z wiekiem (ang. Partial Androgen Deficiency in the Aging Male – PADAM). Bardzo dobrze oddaje to istotę tego zjawiska polegającego na stopniowo następujących zmianach hormonalnych, związanych głównie ze spadkiem poziomu testosteronu.

Andropauza to dość powolny proces, poziom stężenia testosteronu w surowicy krwi spada średnio o ok. 1% rocznie. Przyjmuje się, że andropauza zaczyna się najczęściej w okolicach 50. roku życia. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, na którą składają się różne czynniki.

Niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, choroby przewlekłe (np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie) oraz niewłaściwe odżywianie mogą znacznie przyspieszyć andropauzę. Istotne są też czynniki genetyczne. Inne hormony, których zmniejszone wydzielanie ma wpływ na objawy andropauzy to DHEA (prekursor testosteronu), ludzki hormon wzrostu oraz melatonina.

Zmiany następujące w przebiegu andropauzy zachodzą w przeciwieństwie do menopauzy płynnie i czasami są trudne do uchwycenia. Często nie można jednoznacznie rozpoznać andropauzy badaniem laboratoryjnym. Badanie poziomów wymienionych wcześniej hormonów jest jedynym sposobem na potwierdzenie zachodzących w organizmie mężczyzny zmian.

Objawy andropauzy

Dolegliwości w andropauzie obejmują wiele obszarów życia. Często pierwsze zauważalne są te związane ze sprawnością seksualną, takie jak:

  • spadek libido,
  • przejściowa lub trwała impotencja,
  • coraz mniejsza satysfakcja z życia seksualnego.

Andropauza nie oznacza jednak końca płodności

Pomimo spadku poziomu testosteronu i wielu niekorzystnych symptomów w sferze życia seksualnego – funkcje jąder mężczyzny nie zostają wygaszone i wciąż mają możliwość produkowania plemników.

Często obserwowany jest wzrost masy ciała związany ze spadkiem metabolizmu i współwystępującą insulinoopornością. Następuje utrata masy mięśniowej i kostnej, wzrasta zagrożenie rozwoju osteoporozy. Skóra mężczyzn w okresie andropauzy staje się cieńsza i rzadziej owłosiona.

Niekorzystny wpływ spadku hormonów na organizm obserwowany może być również pod postacią zwiększonego ciśnienia krwi, uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości. Zaczyna również dochodzić do przerostu prostaty i mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu. Spadek stężenia naturalnej melatoniny powoduje zaburzenia snu.

Andropauza może również oznaczać brak apetytu, różnego rodzaju dolegliwości bólowe (np. kręgosłupa), kłopoty z koncentracją, zmęczeniei ogólne osłabienie organizmu. Wszystkie te objawy wpływają na ogólne samopoczucie mężczyzny, dlatego bardzo często mogą powodować obniżony nastrój, a nawet depresję.

Czy leczenie farmakologiczne może pomóc?

Jeśli z powodu objawów andropauzy znacznie pogarsza się jakość życia, można rozważyć leczenie farmakologiczne. Bardzo szybkie efekty daje terapia hormonalna. Zarówno testosteron jak i DHEA w tabletkach świetnie regulują huśtawki nastrojów, poprawiają libido i pomagają zwiększyć siłę mięśni. Terapia musi być jednak prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, ze względu na ryzyko efektów ubocznych.

Dodatkowo u pacjentów w podeszłym wieku zwiększa się ryzyko wystąpienia przerostu lub raka gruczołu krokowego. Przed i w czasie leczenia należy oceniać gruczoł krokowy i monitorować stężenie PSA (swoisty antygen sterczowy). Jak najbardziej zasadne jest też leczenie objawowe poprawiające komfort życia pacjenta. W zależności od dolegliwości mogą być to leki stabilizujące nastrój, nasercowe, łagodzące przerost prostaty czy środki na potencję. Jeśli pojawia się problem z zasypianiem, idealnym rozwiązaniem jest suplementacja melatoniny.

Dieta i stres a andropauza

Dieta odgrywa bardzo dużą rolę u mężczyzn wchodzących w okres andropauzy. Wielu z panów w obawie przed spadkiem metabolizmu, ogranicza ilość spożywanych kalorii. Warto jednak wiedzieć, że zbyt gwałtowne ograniczenie poboru kalorii może przynieść odwrotny skutek. Mężczyznom w tym wieku zaleca się zmianę spożywanych produktów na pełnowartościowe, o dużej zawartości białka. Jeśli rozpoczyna się andropauza, a dieta jest uboga w białko, bardzo szybko następuje spadek masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej.

Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić:

  • dużo ryb,
  • chudego mleka,
  • przetworów mlecznych
  • oraz mięsa.

Istotne jest, aby oprócz białka, dieta zawierała dużo cynku i selenu.

Cynk uczestniczy praktycznie we wszystkich procesach płciowych, począwszy od metabolizmu hormonów, przez formowanie nasienia, a skończywszy na regulacji żywotności plemników. Niedobory cynku powodują zmniejszenie stężenia testosteronu i ilości spermy. Zbyt niski jego poziom może powodować niewydolność układu rozrodczego, zaburzenia potencji, zmniejszoną żywotność plemników, a nawet bezpłodność.

Według większości towarzystw naukowych dobowe zapotrzebowanie na cynk wynosi 15 mg, a jego wysoki poziom w organizmie zapewnia spożywanie pestek dyni i roślin strączkowych.

Selen jest bardzo silnym antyoksydantem, korzystnie wpływającym na funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego. Jego najbogatszym i najlepiej przyswajalnym źródłem w diecie są orzechy brazylijskie.

Niebagatelną rolę odgrywa również wykorzystanie technik radzenia sobie ze stresem, na który mężczyźni w późniejszym okresie życia są mniej odporni. Stres zmniejsza poziom testosteronu, jednocześnie podnosząc ilość kortyzolu. Najbardziej zauważalne skutki to: mniejsza masa mięśniowa i odkładanie tkanki tłuszczowej.

Aktywność fizyczna a andropauza

Aby przeciwdziałać związanemu z wiekiem spadkowi poziomu testosteronu, konieczny jest regularny wysiłek. Udowodniono że już podczas wykonywania krótkich, ale bardziej intensywnych ćwiczeń, wyraźnie wzrasta poziom testosteronu we krwi. Dlatego też dla mężczyzn najkorzystniejszy jest trening siłowy z obciążeniem, pozwalający na utrzymanie wysokiego stężenia hormonu na długo po jego zakończeniu.

Z andropauzą inaczej znaną jako przekwitanie u mężczyzn związana jest też świadomość upływu czasu i przemian w organizmie, mogących powodować niemałe problemy natury psychicznej. Między innymi z tego powodu andropauza wciąż pozostaje tematem tabu w naszym społeczeństwie. Tym bardziej istotne jest uzmysłowienie sobie, jak ważna jest diagnoza i leczenie tej przypadłości.

Przyjmuje się, że andropauza zaczyna się najczęściej w okolicach 50. roku życia. Niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, choroby przewlekłe (np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie) oraz niewłaściwe odżywianie mogą znacznie przyspieszyć andropauzę.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się

1 komentarz