Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Ponad 30% populacji wykazuje objawy alergii, dlatego alergia uzyskała status choroby cywilizacyjnej. Zgodnie z definicją, alergia, popularnie nazywana uczuleniem, to patologiczna odpowiedź immunologiczna organizmu na zetknięcie się z obcą substancją, tak zwanym alergenem (antygenem). Alergicy dobrze wiedzą, że symptomy odczuwalne są przez całe życie, mając duży wpływ na komfort życia i jego jakość. Chorobę powinno się klasyfikować jako przewlekłą.

Przyczyna alergii bardzo często ma podłoże genetyczne. Prawdopodobieństwo pojawienia się wzrasta, jeśli w rodzinie odnotowano wystąpienie uczuleń. Dużą rolę odgrywają również czynniki środowiskowe. W ostatnich latach liczba osób dotkniętych chorobami alergicznymi znacznie wzrosła, co najprawdopodobniej związane jest z coraz silniejszym zanieczyszczeniem środowiska i stylem życia.

Według hipotezy higienicznej występowanie objawów alergicznych jest częstsze w rejonach miejskich w porównaniu z wiejskimi. Ryzyko wystąpienia alergii podnoszą czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, przebyte infekcje, zbyt sterylne otoczenie w okresie rozwoju dziecka czy nadużywanie środków chemicznych oraz czynniki występujące okresowo (np. w zależności od kalendarza pyleń) lub trwale. Za ciekawostkę można uznać fakt, że alergia jest nazywana chorobą dobrobytu, notuje się więcej jej przypadków wśród osób z wyższym statusem ekonomiczno-społecznym.

Co nas uczula?

Alergeny nie są grupą podobnych substancji. Nie mają też jednej budowy chemicznej czy strukturalnej. Zdarzają się alergeny pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, jak również stanowiące proste związki chemiczne. Mówiąc zwięźle, substancje alergizujące mogą być czymkolwiek. Wyróżnia się kilka grup alergenów – wziewne (inhalacyjne), pokarmowe, kontaktowe, leki, jad owadów. O ile niektórych antygenów możemy unikać, jeśli oczywiście mamy zdiagnozowanego sprawcę uczulenia, przy alergiach wziewnych niezmiernie ciężko jest uniknąć alergenów, ponieważ są wszechobecne.

Występują w powietrzu, więc mogą to być jakiekolwiek cząstki w nim zawieszone, czyli roztocza, szczątki roślin i zwierząt, grzybów pleśniowych, różne substancje chemiczne, dym papierosowy. Bardzo często zauważalna jest sezonowość objawów, które występują tylko podczas okresów pylenia. Niestety osoba może być uwrażliwiona na kilka alergenów, więc symptomy mogą pojawiać się przez cały rok. Kalendarz pylenia pokazuje aktywność pyłków praktycznie przez cały rok, jednak w początkowych miesiącach i na koniec roku pylą pojedyncze rośliny i grzyby, w okresie wiosenno-letnim znacznie więcej roślin wykazuje aktywność.

Objawy alergii

Alergie wziewne charakteryzują objawy głównie ze strony układu oddechowego – kichanie, katar, kaszel, problemy z oddychaniem, obrzęk śluzówek górnych dróg oddechowych. Często obserwuje się również zapalenie spojówek i łzawienie oczu. Niejednokrotnie notowane są uczulenia na sierść i pierze zwierząt, najsilniejsze reakcje obserwuje się w przypadku kontaktu z sierścią świnek morskich i kotów.

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na smog jako przyczynę zaostrzenia alergii. Kaszel, ból gardła, podrażnienie spojówek, wszystkie te objawy mogą być spowodowane przez pyły zawieszone w powietrzu i mylnie zdiagnozowane jako infekcja. Dobrym wyborem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to stężenie pyłów zawieszonych najczęściej przekracza dopuszczalne normy jest noszenie masek antysmogowych. W portfolio niektórych producentów znajdziemy produkty dedykowane dla alergików.

Jak łagodzić objawy?

Objawy alergii potrafią być wyjątkowo nieznośne, dlatego też gdy lekarz już zdiagnozuje chorobę i włączy leczenie, poczuć można prawdziwą ulgę. W przypadku alergii sezonowych, gdy przyjmuje się leki tylko w określonym czasie ważne jest, aby nie przegapić początku pylenia konkretnej rośliny i rozpocząć farmakoterapię jeszcze przed okresem pylenia (ok. tydzień, dwa). Leki przeciwhistaminowe blokują receptory dla histaminy, głównego sprawcy alergii, a ta, wydzielana po kontakcie z alergenem, nie zwiąże się z receptorem, bo będzie on zajęty przez cząsteczkę leku. Doustne medykamenty niestety mogą prowadzić do zespołu suchego oka, dlatego zaleca się stosowanie preparatów nawilżających.

Bardzo dobre efekty daje odczulanie, czyli immunoterapia swoista. Według WHO jest jedyną formą leczenia alergii, która zmienia jej przebieg i może przyczynić się do wyleczenia. Podkreślić należy fakt, że nieleczona alergia może prowadzić do rozwinięcia się poważnej choroby jaką jest astma oskrzelowa, dlatego też nie wolno lekceważyć objawów uczulenia i każde niepokojące symptomy konsultować z lekarzem.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się

1 komentarz