Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba rozpoczynająca się od zapalenia w błonie maziowej stawów, które w konsekwencji prowadzi do destrukcji i zniekształcenia chrząstki stawowej i samych stawów oraz ich zesztywnienia. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych 1 na 100 osób cierpi z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów. Pierwsze objawy występują najczęściej w 4. i 5. dekadzie życia, ale mogą pojawić się zarówno wcześniej, jak i później.

RZS ćwiczenia

Spis treści:

  1. Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy
  2. Reumatoidalne zapalenie stawów a aktywność fizyczna
  3. Jak się przygotować do ćwiczeń?
  4. RZS ćwiczenia – środki ostrożności
  5. Trening aerobowy
  6. Ćwiczenia w wodzie
  7. Trening siłowy
  8. Trening gibkości

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy

Choroba najczęściej rozwija się przez kilka, kilkanaście tygodni, a nasilenie objawów następuje stopniowo. Rzadziej zdarza się, że objawy stają się bardzo uciążliwe w ciągu kilku, kilkunastu dni. Początek choroby jest bardzo niecharakterystyczny i pierwsze objawy można pomylić z grypą czy przeziębieniem. Najpierw występują objawy ogólne, a dopiero później ze strony układu stawowego. Czasem obie grupy objawów występują równocześnie.

U kobiet prawdopodobieństwo zachorowania jest znacznie większe niż w przypadku mężczyzn – w zależności od szacunków – trzykrotnie a nawet czterokrotnie częstsze.

RZS Objawy ogólne:

  • osłabienie i zmęczenie,
  • niewielki spadek masy ciała,
  • stany podgorączkowe,
  • bóle mięśni,
  • zmniejszenie apetytu.

Im szybciej RZS się rozwija, tym mniejsze jest natężenie objawów ogólnych, a większe tych stawowych.

Kiedy możemy podejrzewać RZS?

  • sztywność i symetryczny ból stawów – najbardziej dokuczliwe po obudzeniu się lub po dłuższym nieporuszaniu konkretnym stawem. Poranna sztywność stawów (powyżej 1 godz.) jest objawem charakterystycznym u chorych na RZS;
  • wrażliwość na ucisk – podanie dłoni choremu może spowodować u niego spory ból, który wywołany jest uciskiem na chore tkanki. Z tej samej przyczyny osoby z RZS nie potrafią zacisnąć dłoni w pięść;
  • symetryczne obrzęki – dochodzi do nich poprzez nieprawidłowy rozrost błony maziowej i wysięk płynu stawowego;
  • w początkowych fazach okolice chorych stawów są lekko cieplejsze (np. stawy rąk), ale nie występuje zaczerwienienie skóry w ich obrębie;
  • zmniejszenie ruchomości w stawie – z powodu toczącego się procesu zapalnego chory traci zdolność to wykonywania ruchu w pełnym zakresie; pełne zgięcie lub wyprostowanie w stawie jest utrudnione lub niemożliwe; mogą wystąpić przykurcze;
  • zniekształcenie stawów – jest to efekt wieloletniego oddziaływania choroby na stawy

Reumatoidalne zapalenie stawów a aktywność fizyczna

RZS ćwiczenia

Jeśli cierpisz na RZS, chorobę autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie stawów, aktywność jest ważnym sposobem na zmniejszenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Aktywność fizyczna zmniejsza zmęczenie, ból stawów, sztywność i stan zapalny. Regularne ćwiczenia nie są szkodliwe dla stawów i zmniejszają ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu i cukrzyca typu 2. Eksperci mówią, że każda aktywność fizyczna wpływa na poprawę zdrowia – nawet kilka minut dziennie!

Jak się przygotować do ćwiczeń?

  1. Porozmawiaj ze swoim reumatologiem. Jeśli RZS jest aktywny lub nowo rozpoznany, należy porozmawiać ze specjalistą ds. zapalenia stawów o zmianie leków w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz inne problemy zdrowotne lub byłeś nieaktywny przez długi czas.
  2. Stwórz plan ćwiczeń. Nie ma jednego najlepszego sposobu, aby być aktywnym z RZS. Wykorzystaj swoje ulubione formy ruchu do prowadzenia aktywnego stylu życia. Co pomoże ci dokonać zmiany i ruszać się? Fizjoterapeuta może nauczyć Cię ćwiczeń i technik wzmacniania i wspierania Twoich stawów w celu zmniejszenia bólu i urazów.
  3. Siadaj mniej i ruszaj się więcej! Zbyt długie siedzenie w bezruchu spowoduje, że stawy staną się sztywne. Idź do skrzynki pocztowej. Wyjdź z psem na spacer. Zatańcz w kuchni. Przejdź się po schodach. Znajdź okazję do poruszania się przez cały dzień.
  4. Bądź aktywny z przyjacielem. Znajdź towarzysza do wspólnej aktywności i ustal plan spacerów lub dowiedz się o programach w swojej społeczności. Ci, którzy ćwiczą w towarzystwie innych osób, mają tendencję do utrzymania tego nawyku dłużej niż ci, którzy ćwiczą sami.

RZS ćwiczenia – środki ostrożności

  1. Bóle stawów, sztywność i obrzęk są częste przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeśli masz RZS, nie rezygnuj z ruchu. Należy wykonywać delikatne ruchy i lekkie ćwiczenia.
  2. Porozmawiaj ze swoim reumatologiem o lekarstwach zmniejszających stan zapalny. Kiedy RZS jest lepiej kontrolowany, rozpocznij aktywność fizyczną na poziomie nieco poniżej tego, co robiłeś przed zaostrzeniem.
  3. Staraj się być aktywnym, gdy poziom bólu i sztywności jest najniższy, np. późnym popołudniem. Unikaj porannej sztywności. Podczas ćwiczenia zwiększaj czas lub tempo aktywności o nie więcej niż 10% każdego tygodnia.
  4. Możesz odczuwać pewien dyskomfort związany z ćwiczeniami, ale nie oznacza to, że niszczysz swoje stawy. Jeśli ból i zmęczenie nasilą się w dniach następujących po wykonaniu ćwiczenia, następnym razem wykonaj łatwiejsze ćwiczenia lub ćwicz krócej.
  5. Jeśli masz umiarkowany ból stawów i obrzęk, spróbuj rodzajów aktywności, które zmniejszają obciążenie, takich jak rower, czy basen z ciepłą wodą.

RZS – trening aerobowy

Aktywność aerobowa przyspiesza tętno i oddech oraz zwiększa poziom energii. Najlepiej to co najmniej 150 min./tydzień aktywności o umiarkowanej intensywności, 75 min. aktywności energicznej lub kombinacja obu. Spróbuj spaceru lub jazdy na rowerze. Odpowiednie będą również ćwiczenia w basenie.

Najlepiej ćwiczyć 3–5 razy w tygodniu, zawsze pamiętając o rozgrzewce i rozciąganiu na końcu treningu. Pamiętaj, ustal cele według czasu, a nie odległości. Może to być 5 lub 10 min. Dąż do 20–30 minut. Bądź aktywny jakkolwiek i wykonuj ćwiczenia gdziekolwiek możesz.

Jedzenie zdrowej żywności i uzyskanie co najmniej 7–8 godzin wysokiej jakości snu w nocy są niezbędne do regeneracji mięśni i stawów.

Wskazówki dotyczące treningu aerobowego:

  • kilka krótkich sesji może być łatwiejsze dla stawów niż jedna długa sesja; zmniejsz obciążenie stawów poprzez wykonywanie różnych rodzajów aktywności aerobowej w tej samej sesji lub w ciągu tygodnia;
  • pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu w umiarkowanym tempie przez 5 do 10 minut, aby przystosować stawy do bardziej energicznego ćwiczenia;
  • dopasuj swoje działania do aktywności choroby;
  • jeśli twój RZS jest dobrze kontrolowany, spróbuj aktywności obciążających, takich jak chodzenie lub aerobik; do chodzenia (na lądzie lub w wodę) załóż buty, które mają dobre podparcie i amortyzują wstrząsy;
  • ćwiczenia rozpocznij powoli;
  • jeśli masz umiarkowany ból stawów i obrzęk, spróbuj rodzajów aktywności, które zmniejszają obciążenie, takich jak rower, trener eliptyczny, czy basen z ciepłą wodą.

RZS ćwiczenia w wodzie

  • jeśli masz silne bóle stawów i obrzęki, spróbuj aktywnie spędzić czas w basenie (ćwiczenia w wodzie, spacer, aerobik w wodzie lub pływanie);
  • znajdź basen, w którym woda jest utrzymywana w temperaturze od 32° do 35,5°C;
  • spaceruj w płytkiej ciepłej wodzie, aby zbudować wytrzymałość, koordynację, równowagę i siłę dolnej połowy ciała;
  • wraz ze wzrostem głębokości wody zmniejszają się obciążenia stawów; w przypadku ciężkiego zwyrodnienia stawów należy rozważyć lekkie ćwiczenia i delikatne poruszanie się w głębokiej wodzie z użyciem makaronu lub pasa do pływania, aby zmniejszyć obciążenie stawów;
  • ćwiczenia w wodzie to świetny sposób na wykorzystanie naturalnego oporu wody do wzmocnienia mięśni. Zrób np. przysiady i kopnięcia.

RZS ćwiczenia – trening siłowy

Trening oporowy (siłowy) jest ważną częścią ruchu chorych na RZS. Pomaga odwrócić poważną formę utraty mięśni, zwaną sarkopenią, która występuje przy RZS. Zwiększenie siły może zmniejszyć ból stawów i poprawić zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Najlepiej wykonywać ćwiczenia oporowe 2-3 razy w tygodniu.

Środki ostrożności przy treningu oporowym:

  • jeśli podczas ćwiczenia odczuwasz ból, zmniejsz opór, użyj innej pozycji lub uchwytu, zrób mniej powtórzeń lub spróbuj innego ćwiczenia;
  • niektóre ćwiczenia mogą być mniej lub bardziej komfortowe podczas ruchu. Aby rozpocząć, należy poruszać się w bardziej komfortowych zakresach. Stopniowo dodawaj większy zasięg, ponieważ ból maleje, a Ty stajesz się silniejszy;
  • paski na dłonie i nadgarstki mogą wspierać Cię podczas ćwiczenia wzmacniającego górną część ciała.

Trening gibkości przy RZS

U chorych na RZS zapalenie stawów może ograniczyć elastyczność i gibkość, więc ćwiczenia i rehabilitacja zapobiegające sztywności stawów są ważne. Istnieją dwa rodzaje ćwiczeń gibkości – statyczne rozciąganie i dynamiczne ćwiczenia w pełnym zakresie ruchu w miarę możliwości, na przykład obroty nadgarstka. Ruch jest balsamem do stawu!

Pamiętaj, jeżeli Twój RZS jest umiarkowanie lub bardzo aktywny, skup się na lekkich ćwiczeniach o mniejszym zakresie ruchu.

Bycie aktywnym pomoże ci poczuć się lepiej, lepiej się poruszać i lepiej spać. Jeżeli prowadziłeś do tej pory siedzący tryb życia – korzyści z aktywności fizycznej będą jeszcze większe.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się