Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Chociaż na hemoroidy, które uznano za chorobę cywilizacyjną, cierpi tak wiele osób, pacjenci przychodzący do apteki, pytając o leki na tę dolegliwość, czują skrępowanie i wstyd. Według statystyk, na chorobę hemoroidalną może cierpieć nawet co drugi Polak. Czy naprawdę jest się czego wstydzić?

hemoroidy

Hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze, ma tak naprawdę każdy z nas. Są to naczynia żylne umiejscowione w okolicy odbytu, które mają za zadanie wspomagać kontrolę wydalania poprzez uszczelnianie odbytnicy. U niektórych osób dochodzi jednak do powiększenia hemoroidów, co skutkuje bólem i problemami z wypróżnianiem.

Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej?

Niestety, postęp cywilizacyjny sprzyja rozwojowi choroby. Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia oraz jest mało aktywna fizycznie. Mówi się, że hemoroidy są chorobą pracowników biurowych i kierowców – w czym jest dużo prawdy. Nie bez znaczenia pozostaje prawidłowa dieta. Chorobie hemoroidalnej sprzyja spożywanie produktów ubogich w błonnik z jednoczesną niewielką podażą wody.

Hemoroidy w ciąży

Grupą wyjątkowo narażoną na powstawanie hemoroidów są ciężarne kobiety. Dlaczego? Stan ciąży daje szczególne predyspozycje do rozwoju choroby hemoroidalnej. Rosnący w macicy płód uciska na żyły jamy brzusznej, powodując wzrost ciśnienia żylnego i utrudniając odpływ krwi z hemoroidów. Co więcej, podwyższony w czasie ciąży poziom progesteronu zwiększa podatność ścian żylnych na rozciąganie. Także często występujące w czasie ciąży zaparcia mogą być przyczyną powstawania hemoroidów.

Objawy hemoroidów

Rozpoznanie hemoroidów, szczególnie w zaawansowanym stanie, zazwyczaj nie sprawia dużo problemów. Początkowo hemoroidy pozostają w wewnętrznej części odbytu, pacjent nie widzi ich ani nie czuje, ale podczas problemów z wypróżnianiem mogą krwawić. Chociaż widok jasno czerwonej, świeżej krwi może działać alarmująco, nie ma powodów do obaw.

Wraz z postępem choroby, guzki wydostają się na zewnątrz odbytu, zaczynają boleć, piec i swędzieć. Hemoroidy, których nie da się wprowadzić z powrotem do wnętrza odbytu, oznaczają mocno zaawansowaną chorobę. Chociaż na pierwszy rzut oka tak łatwo rozpoznać występowanie hemoroidów, nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Mimo że zazwyczaj nie są groźne, mogą być jedynie objawem jakiejś poważniejszej choroby.

Hemoroidy – leczenie

hemoroidy

Składniki stosowane zazwyczaj w preparatach na hemoroidy to substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne lub ściągające. Czy hemoroidy swędzą, pieką, bolą, krwawią? To naprawdę istotne pytania. Lekarz lub farmaceuta na pewno zadadzą je, aby dobrać lek odpowiedni dla pacjenta.

Najpopularniejszymi preparatami stosowanymi w leczeniu hemoroidów są czopki i maści. Maści na hemoroidy mają zazwyczaj specjalny aplikator, który można wprowadzić do środka odbytu, dzięki czemu lek działa nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Dobrym pomysłem przy uporczywych hemoroidach jest połączenie dwóch postaci leków, które zawierają substancje uzupełniające się wzajemnie.

Oprócz maści i czopków, można wspomagać się także farmakoterapią doustną. W leczeniu hemoroidów pomocne będą preparaty stosowane w leczeniu żylaków nóg – zawierające substancje uelastyczniające ściany żył i poprawiające krążenie krwi. Warto zwrócić uwagę na substancje, takie jak: ruszczyk, kasztanowiec, czy diosmina. Wspomagająco działa także robienie nasiadówek z kory dębu, która ma działanie ściągające.

Przy uporczywych, bolesnych, opornych na leczenie hemoroidach, lekarz może zalecić zabiegi, takie jak:

  • laseroterapia,
  • skleroterapia,
  • klasyczny zabieg chirurgiczny.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć problemu hemoroidów, należy prowadzić aktywny tryb życia i unikać długiego siedzenia. Jeśli jest to utrudnione, na przykład poprzez wykonywanie pracy biurowej, warto pamiętać, aby raz na godzinę wstać z krzesła, rozciągnąć się, a najlepiej przespacerować do kuchni po szklankę wody – gdyż odpowiednie nawodnienie jest bardzo istotne w kwestii zapobiegania hemoroidom.

Aktywność fizyczna i dieta na hemoroidy

Podczas ćwiczeń na siłowni, warto pamiętać o prawidłowym podnoszeniu ciężarów. Dobrze jest także zadbać o odpowiednią dietę. Pożywienie powinno być bogate w błonnik, nie przetworzone, lekkostrawne. Wskazane jest pieczywo pełnoziarniste oraz duża ilość warzyw. Nieodpowiednia dieta sprzyja zaparciom, które także są jedną z przyczyn powstawania hemoroidów.

Kosmetyki do higieny intymnej i odpowiednia bielizna

Kosmetyki używane do higieny intymnej nie powinny zawierać substancji drażniących, a noszona bielizna powinna być uszyta z naturalnych, przewiewnych materiałów.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::