Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Kluczem do prawdziwego piękna jest skuteczne i regularne usuwanie zanieczyszczeń skóry. Koreanki traktują je bardzo poważnie, a ich sekretem jest etapowe oczyszczanie skóry. Każdy kolejny krok przygotowuje cerę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych lub nałożenia makijażu.

Etapowe oczyszczanie twarzy - główna

Olejki, płyny myjące, mleczka do demakijażu oraz toniki to cała gama produktów używanych do codziennej pielęgnacji. Jeśli skóra ma być prawidłowo oczyszczona, trzeba to zrobić wieloetapowo i w odpowiedniej kolejności. Sposób ten nawiązuje do koreańskiego oczyszczania twarzy i filozofii k-beauty (korean beauty), jednak jest zdecydowanie mniej czasochłonny. Głównym celem jest usunięcie nadmiaru sebum, zanieczyszczeń środowiskowych oraz drobnoustrojów, ale również umożliwienie działania kremom do twarzy. Niedokładne oczyszczanie skóry twarzy prowadzi do powstawania niedoskonałości, np. zaskórników, które najczęściej pojawiają się na nosie.

Oczyszczanie skóry twarzy wodą wysusza

Podczas używania do oczyszczenia skóry twarzy samej wody, pozbawiamy skórę naturalnego czynnika nawilżającego NMF (Natural Moisturizing Factor). Ma on za zadanie wiązać wodę w naskórku. Dodatkowo większość preparatów do makijażu, a także samo sebum, mają charakter tłuszczowy. Uniemożliwia to usunięcie ich wodą bez zastosowania dodatkowych środków. 

ETAP I – DEMAKIJAŻ

Pierwszym krokiem w etapowym oczyszczaniu skóry twarzy jest użycie mleczka do demakijażu lub płynu micelarnego. Za pomocą wacika wstępnie usuwamy makijaż oraz zanieczyszczenia.   

Oczyszczanie skóry twarzy olejami

Skutecznym domowym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest oczyszczanie olejami. Jest to bardzo delikatna metoda, bo mieszankę olejów przygotowuje się głównie z oleju rycynowego i oleju bazowego. Warto wybrać oleje nierafinowane, gdyż zawierają o wiele więcej cennych składników odżywczych. Niestety ta metoda nie będzie odpowiednia w przypadku cery trądzikowej. 

Proporcje olejów w zależności od typu skóry:

  • sucha – 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego, 
  • normalna – 80% oleju bazowego i 20% rycynowego, 
  • tłusta – 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego. 

Etapowe oczyszczanie skóry olejami:  

  1. Rozprowadź mieszankę olejów na twarzy
  2. Czysty ręczniczek zamocz w ciepłej wodzie, połóż na twarzy i przytrzymaj przez kilka minut
  3. Czynność powtórz 2 razy
  4. Na koniec wytrzyj twarz ręczniczkiem i przepłucz ją zimną wodą

ETAP II – TRADYCYJNE OCZYSZCZANIE SKÓRY

Kolejnym etapem oczyszczania jest użycia tradycyjnego żelu lub pianki do mycia twarzy. Preparaty do mycia składają się przede wszystkim z tak zwanych środków powierzchniowo-czynnych, które poprzez swoje właściwości umożliwiają dokładne usunięcie brudu i zmycie go z wodą. Związki te odpowiadają również za działanie pianotwórcze. W składzie takich kosmetyków znajdziemy substancje chroniące przed nadmiernym odtłuszczeniem skóry np.: glicerynę, pantenol, emolienty oraz hydrolizaty protein. Wszystko po to, aby nie naruszać wierzchniej warstwy skóry, czyli tak zwanego płaszcza wodno-tłuszczowego. Na rynku dostępne są preparaty w żelu, pianki i kostki myjące. 

ETAP III – TONIZOWANIE 

Tonizowanie skóry to przywrócenie jej odpowiedniego pH. Jest to bardzo ważne, bo tylko w fizjologicznych warunkach skóra funkcjonuje prawidłowo. Przywrócenie naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej jest możliwe poprzez zastosowanie toniku. W zależności od rodzaju użytego kosmetyku otrzymamy działanie nawilżające, zmniejszające widoczność ujść gruczołów łojowych (tak zwanych porów), antybakteryjne, matujące lub rozświetlające. Takie różnice w działaniu wynikają z dodatkowych substancji czynnych w składzie. 

ETAP IV – ZŁUSZCZANIE SKÓRY 

Peeling (ang. Peel – złuszczać) to nic innego jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Zabieg ten stymuluje odnowę komórkową oraz wspomaga nawilżanie i umożliwia lepsze wykorzystanie substancji czynnych z aplikowanych kosmetyków. Obecnie złuszczanie skóry jest podstawowym elementem pielęgnacji domowej, dlatego należy je wykonywać raz w tygodniu.

PEELING MECHANICZNY

Swoje działanie opiera na obecności substancji ściernych. Te z zawartością korundu, kwarcu, pumeksu czy piasku wulkanicznego należą do najbardziej agresywnych. Delikatniejsze dla skóry będą peelingi, których podstawę stanowią:  

  • rozdrobnione pestki brzoskwiń i oliwek, 
  • migdały,  
  • skorupy orzecha włoskiego,  
  • zmielone ziarna kawy, 
  • mikrokrystaliczna celuloza.  

Najdelikatniejsze działanie mają preparaty zawierające:  

  • płatki kwiatów, 
  • liście, 
  • sól morską i kuchenną,  
  • cukier,  
  • granulaty woskowe,  
  • skórkę gorzkiej pomarańczy,  
  • nasiona truskawki,  
  • pestki winogron.  

PEELING ENZYMATYCZNY 

Polecany jest dla cery wrażliwej. Zamiast substancji ściernych zawiera w składzie enzymy. Są to przede wszystkim proteazy pochodzenia roślinnego, np. papaina z owoców papai, bromelaina z miąższu ananasa, aktynidyna z kiwi i ficyna z fig. W przeciwieństwie do składników peelingów mechanicznych, enzymy nie podrażniają skóry, finalnie jednak działają tak samo. Pozwalają usunąć zewnętrzne komórki naskórka oraz sebum z ujść gruczołów łojowych.  

W pielęgnacji gabinetowej praktykowane jest również oczyszczanie twarzy kwasami poprzez stosowanie kwasów owocowych o działaniu złuszczającym, co w zupełności zastąpiło manualne oczyszczanie twarzy.  

DOMOWY PEELING

Domowy peeling można otrzymać z ulubionego kremu. Wystarczy dodać do niego posiekane orzechy, migdały lub cukier. Natomiast oczyszczającą maseczkę stworzymy, wykorzystując zblendowane truskawki, miód i białko jaja.

Prawidłowe etapowe oczyszczanie skóry twarzy w domu to jeden z najważniejszych czynników warunkujących jej zdrowy wygląd oraz prawidłowe funkcjonowanie. Nawet najdroższe kosmetyki do makijażu nie pomogą, jeśli nie zadbamy o prawidłową pielęgnację. Kilkuetapowe oczyszczanie diametralnie zmienia kondycję skóry, dodatkowo pozwalając zachować młody wygląd na dłużej.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::