Wpisz aby wyszukać

Kawa w kosmetyce – domowe maski i kremy

Udostępnij

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez tego aromatycznego napoju. Kawa w kosmetykach staje się równie popularna, co w przemyśle spożywczym. Produkty kosmetyczne z jej zawartością sprawiają, że skóra wygląda młodziej, jest bardziej jędrna, a ty czujesz się jak po filiżance dobrej kawy. Warto poznać bliżej dobroczynne właściwości kawy.

dziewczyna z maską z kawy na twarzy twój farmaceuta

Krzew kawowy to wiecznie zielona roślina występująca na terenach międzyzwrotnikowych. Ziarna kawy wydobywa się z zebranych owoców, a następnie łuska i selekcjonuje. Znane wszystkim walory smakowe kawy ziarnistej uzyskuje się dopiero w procesie palenia, kiedy to cukier w niej zawarty ulega karmelizacji. Kawa kojarzy się z chwilami niezmąconej przyjemności. Surowiec ten jest ceniony od wieków. Początkowo doceniano jedynie jej smak, jednak później odkryto cenne właściwości pielęgnacyjne.

Współczesny trend na kosmetyki z kawą powrócił dziś w świadomej ekologicznej postaci. 

Kawa czyli naturalny cudotwórca

Kawa to popularny surowiec roślinny stosowany w przemyśle kosmetycznym. Zawiera w swoim składzie kilkaset związków chemicznych, a najbardziej znanym z nich jest kofeina. Poza nią występuje: teobromina, trygonelina, kwas kawowy, garbniki, węglowodany, białka i lipidy, a także witaminy z grupy B i 5-hydroksytryptamina popularnie znana pod nazwą serotonina.

Na pobudzające działanie kawy mają wpływ wspomniane alkaloidy – kofeina i trygonelina. Zwiększają one dopływ krwi do mózgu, rozszerzając naczynia mózgowe, a także działają pobudzająco na układ nerwowy. Dzięki temu polepszają koncentrację i niwelują zmęczenie.

Mała czarna na pomoc skórze

Kawę wykorzystuje się głównie ze względu na zawartą w niej kofeinę oraz przyjemny i charakterystyczny zapach. Zastosowanie kawy w kosmetyce jest niezwykle szerokie, gdyż ma ona działanie usprawniające przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Ma także wpływ na adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Pomaga w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu, a także powoduje przyspieszony odpływ limfy z tkanki tłuszczowej. Tym samym jest skuteczna w kuracjach przeciw cellulitowi. Ściągające i poprawiające mikrokrążenie działanie kawy jest wykorzystywane w pielęgnacji skóry pod oczy.

Kosmetyki z kawą niwelują opuchnięcia i zaciemnienia. Kawa pobudza mikrokrążenie, wzmacniając cebulki, i zapobiegając wypadaniu włosów, dlatego sprawdzi się również na skórę głowy pobudzając wzrost nowych włosów.

Kofeina jest antyoksydantem, a więc kosmetyki z zawartością kawy chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem. Neutralizują też działanie wolnych rodników, zapobiegając stresowi oksydacyjnemu.

Struktura mielonej kawy czyni ją doskonałym surowcem wykorzystywanym do produkcji peelingu kawowego ciała i twarzy. Mechanicznie złuszcza zrogowaciałe komórki warstwy rogowej naskórka, poprawia jej koloryt oraz przygotowuje do aplikacji kremu.

Nie tylko w filiżance

Najczęściej kawę stosuje się w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Ma też zastosowanie w produktach pod oczy, peelingach i szamponach. Poza bogactwem substancji  kawa wnosi do kosmetyku swój przyjemny zapach, co dodatkowo czyni kosmetyk atrakcyjniejszym. Badania konsumenckie dowodzą, że nawet osoby niepijące na co dzień kawy, z przyjemnością aplikują kosmetyki nią pachnące.

Domowe przepisy na kosmetyki z kawą

W domowych warunkach z ziaren kawowca można przygotować nie tylko pyszną kawę, ale także naturalne kosmetyki:

  • Peeling wygładzający – po dodaniu do mielonej zaparzonej kawy, oliwy z oliwek oraz odrobiny cynamonu otrzymamy wygładzający, domowy peeling kawowy.Efekty peelingu kawowego są zauważalne niemal natychmiast.
  • Krem pod oczy – aby samodzielnie przyrządzić krem niwelujący zaciemnienia pod oczami, należy wymieszać mieloną kawę z białkiem jaja kurzego.
  • Maska ujędrniająca – maseczka kawowa o ujędrniającym działaniu powstanie natomiast po połączeniu mielonej kawy z gęstą śmietaną i kakao. Nie jest jednak wskazana dla skóry naczyniowej i wrażliwej.
  • Maska wzmacniająca do włosów – łącząc mieloną kawę z żółtkiem jaja oraz oliwą z oliwek, otrzymamy maskę wzmacniającą do ciemnych włosów i skóry głowy.

Aktualnie rośnie zainteresowanie kosmetykami naturalnymi oraz surowcami kosmetycznymi pozyskiwanymi z roślin.

Kawa charakteryzuje się obecnością swoistych związków biologicznie aktywnych, które mają udokumentowany, pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry. Nie bez powodu ten aromatyczny napój zyskał popularność w produktach kosmetycznych, a wpływ kawy na cerę jest coraz lepiej poznany.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

1 komentarz