Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Gliceryna to jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających używanych do produkcji kosmetyków. Sprawdza się nie tylko w kremach nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Z powodzeniem jest również używana jako składnik kosmetyków dla skóry z AZS (atopowym zapaleniem skóry). Jak działa gliceryna? Czy jest bezpieczna?

Gliceryna w kosmetykach – jak działa?

Spis treści:

  1. Zastosowanie gliceryny
  2. Rodzaje gliceryny
  3. Glicerol a gliceryna
  4. Gliceryna roślinna – gdzie ją znajdziemy?
  5. Właściwości gliceryny – efekty na skórze i włosach
  6. Jak gliceryna wpływa na konsystencję kosmetyków?
  7. Przeciwwskazania do stosowania gliceryny
  8. Czy gliceryna jest bezpieczna zimą?

Zastosowanie gliceryny

Właściwości gliceryny znane są od lat. Substancję tę wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu (np. spożywczym – jako konserwant i regulator wilgotności produktów). Szeroko stosuje się ją również w sektorze farmaceutycznym, jako składnik nawilżających kropli do oczu, produktów przeczyszczających czy leków stosowanych zewnętrznie.

Gliceryna ma mocną pozycję w kosmetologii. To jeden z najczęściej stosowanych surowców w przemyśle kosmetycznym. Pełni w kosmetykach nie tylko szereg funkcji pielęgnacyjnych. Ma również silne właściwości nawilżające, natłuszczające i łagodzące. Jednak przede wszystkim warunkuje powstanie kosmetyku o wysokiej trwałości i odpowiedniej konsystencji. Gliceryna wzbogaca także produkty chemii gospodarczej, aby nie wywoływały suchości dłoni i były delikatne dla skóry.

Rodzaje gliceryny

Wyróżnia się glicerynę pochodzenia syntetycznego, zwierzęcego i glicerynę roślinną – często nazywaną wegańską. Znajdziemy ją niemal w każdym typie kosmetyku. Począwszy od płynów do mycia, szamponów, kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych, kończąc na preparatach do rzęs i odżywkach do paznokci. Jednak gliceryna to nie substancja dla każdego. Nie jest zalecana w przypadku cery tłustej, trądzikowej i skłonnej do niedoskonałości. Jak w przypadku wielu substancji kosmetycznych, Internet pełen jest informacji o rzekomej szkodliwości gliceryny. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą.

Glicerol a gliceryna

Gliceryna w kosmetyku kryje się pod nazwą INCI Glycerin. Zwana jest też glicerolem. To organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi cukrowych. W normalnych warunkach posiada postać gęstej, bezbarwnej cieczy. W kosmetykach mamy do czynienia ze stężeniem w zakresie 3–25%, jednak substancja ta jest bezpieczna dla skóry nawet w czystej postaci.

Gliceryna roślinna – gdzie ją znajdziemy?

W kosmetykach drogeryjnych i aptecznych najczęściej stosowaną formą gliceryny jest ta wytworzona syntetycznie. Jednak coraz więcej produktów zawiera glicerynę pochodzenia roślinnego z oleju palmowego czy kokosowego. Metodą powstawania gliceryny roślinnej jest także produkcja biodiesla. W tym wypadku gliceryna roślinna jest produktem ubocznym tego procesu. W związku z tym zalicza się ją do dość tanich i łatwo dostępnych surowców, a kosmetyki z jej zawartością są ekologicznym rozwiązaniem wykorzystania odpadów.

Producenci kosmetyków nie mają obowiązku oznaczania w składzie kosmetyku, jaki rodzaj substancji został użyty do jego produkcji. Na wybór kosmetyku zawierającego glicerynę roślinną naprowadzić może deklaracja producenta o produkcie wegańskim, co jest coraz częściej stosowane. Dodatkowo opakowania kosmetyków sygnowane są hasłem „glycerin veggie” czy „glycerin vegetal”. To również sygnał, że w produkcie zawarta jest gliceryna pochodzenia roślinnego.

Właściwości gliceryny – efekty na skórze i włosach

Gliceryna jest jedną z podstawowych substancji nawilżających stosowanych w kosmetologii. Jej cząsteczki są na tyle małe, że są w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry. Dzięki tym właściwościom penetrującym, gliceryna nie tylko pozostaje na powierzchni skóry, ograniczając odparowywanie wody, ale i wprowadza nawilżenie do jej wnętrza. Ma również silne właściwości higroskopijne. Przyciąga, a także zatrzymuje wodę z otoczenia. Dzięki temu zwiększa się nawilżenie naskórka, a zarazem jego elastyczność.

Poprawie ulega także miękkość cery. Z uwagi na zdolności przenikania w głąb skóry, gliceryna pełni funkcję tak zwanego promotora przenikania. Oznacza to, że ułatwia transport innych substancji aktywnych zawartych w kosmetyku. Właśnie dlatego jej obecność wzmacnia działanie całego produktu. Dzięki tym zdolnościom, preparaty z gliceryną są wskazane dla skóry suchej, wrażliwej, podrażnionej oraz ze skłonnością do atopii. Gliceryna to również świetne rozwiązanie na: stany zapalne, zrogowacenie i mocne przesuszenie skóry. Jest z powodzeniem wykorzystywana w kosmetykach nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Gliceryna jest również jednym z podstawowych składników kosmetyków ochronnych stosowanych w okresie zimowym. Pełni w nich rolę bariery zabezpieczającej przed działaniem środowiska zewnętrznego i warunków atmosferycznych jak mróz czy wiatr. Zwiększa jednocześnie tolerancję na zimno. Jednak najczęściej kojarzymy ją z kremami do rąk i stóp, gdzie jest powszechnie stosowana jako środek na zrogowacenia. Gliceryna sprawdza się też doskonale w pielęgnacji włosów. Zapewnia miękkość, gładkość i połysk łodyg włosa, przy jednoczesnym nawilżeniu skóry głowy. Dlatego też z powodzeniem wykorzystuje się ją w każdej formie kosmetyków do włosów. Znajdziemy ją w szamponach, odżywkach, maskach i mgiełkach.

Jak gliceryna wpływa na konsystencję kosmetyków?

Poza działaniem na skórę, gliceryna pełni bardzo ważną funkcję w gotowym kosmetyku. Przede wszystkim zapobiega wysychaniu masy kosmetycznej, aby produkt przez cały okres przydatności miał odpowiednią konsystencję. To właśnie dzięki zawartości gliceryny, pasta do zębów nie wysycha w tubce i można ją łatwo wycisnąć z opakowania. Natomiast żel do kąpieli nie blokuje wąskiego ujścia w nakrętce.

Gliceryna wspomaga również działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywności wody zawartej w kosmetyku, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Co więcej, dodanie jej do formulacji kosmetycznej sprawia, że produkt będzie się mniej lepił również po nałożeniu na powierzchnię skóry. Gliceryna ma też duże znaczenie w procesie produkcji kosmetyku. Umożliwia połączenie składników rozpuszczonych w wodzie i tych olejowych w jednorodną masę tworzącą emulsję. Jest też dodawana do kosmetyku, gdyż neutralizuje wysuszające działanie alkoholu etylowego, który jest niezbędnym składnikiem niektórych receptur kosmetycznych.

Przeciwwskazania do stosowania gliceryny

Gliceryna charakteryzuje się brakiem potencjału alergicznego. Tym samym stanowi bezpieczny składnik kosmetyków nawet dla cery bardzo wrażliwej i alergicznej. Rekomenduje się ją również niemowlętom i kobietom w ciąży. Jednak mimo korzystnych właściwości pielęgnacyjnych, jej konsystencja może okazać się zbyt bogata w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Dlatego też tak ważne jest kierowanie się zaleceniami producentów przy wyborze kosmetyku dla naszych potrzeb.

Warto wiedzieć, że produkty z gliceryną są nietoksyczne, nie wywołują reakcji alergicznych i mogą być stosowane nawet u niemowląt.

Czy gliceryna jest bezpieczna zimą?

Często powielanym mitem jest rzekome niebezpieczeństwo stosowania gliceryny zimą. Ma to związek z działaniem higroskopijnym, czyli zatrzymywaniem wody w naskórku. Nierzetelne źródła mówią o możliwości zamarzania wody w tych miejscach. Miałyby się wtedy pojawiać podrażnienia, pękanie naskórka czy suchość. Informacje te nie mają jednak poparcia w badaniach naukowych. Naukowcy tłumaczą, że przede wszystkim temperatura powierzchni skóry nie sprzyja zamarzaniu, gdyż jest wyższa od temperatury otoczenia. Na dodatek zamarzaniu wody w naskórku zapobiega jedna z właściwości gliceryny – obniżanie temperatury zamarzania wody. Kierując się tymi danymi, można być spokojnym, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby kremy z gliceryną stosować również zimą

Gliceryna to jeden z najpowszechniej stosowanych składników kosmetyków. To oznacza, że Twoje ulubione kremy, szampony czy balsamy najpewniej bazują właśnie na tej substancji. Nic dziwnego, bo gliceryna wykazuje szerokie działanie pielęgnacyjne, przyczyniając się do lepszej kondycji skóry, ale również pozytywnie wpływa na właściwości kosmetyku.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.


Tagi::