Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Cukier jest najczęściej spożywaną substancją. Według GUS przeciętny Polak w 2018 roku zjadł 51,1 kg tzw. wolnego cukru, czyli 28 łyżeczek od herbaty dziennie. Jest to o 18 kg więcej niż 10 lat temu. Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia, idealna dawka dzienna to 5 łyżeczek cukru.

Cukier nie krzepi

CUKIER – NIEŚWIADOME SPOŻYCIE

Co jest powodem takiego wysokiego spożycia cukru wśród społeczeństwa? W raporcie „Cukier, otyłość – konsekwencje”, przygotowanym w 2019 roku przez NFZ, dowiadujemy się, że: „To wynik wzmożonej konsumpcji cukru, który jest składnikiem innych produktów spożywczych”.

Cukier jest dobry w smaku i tak powszechny w otaczających nas produktach, że stał się normą. Od smaku cukru uzależniamy się już jako małe dzieci, dostając od osoby dorosłej jako nagrodę lub pocieszenie ładnie zapakowanego słodkiego lizaka.

Wydaje się, że Polacy ograniczają cukry, ponieważ zjadają mniej „czystego” cukru oraz słodyczy. Tymczasem nieświadomie jemy go w produktach przetworzonych, takich jak: sosy, dania gotowe, produkty dietetyczne beztłuszczowe, bezbłonnikowe wyciskane soki. Najbardziej wzrosło spożycie słodzonych napojów, głównie energetycznych.

POZYTYWNE SKUTKI OGRANICZENIA CUKRU

Wielokierunkowa szkodliwość cukru jest już niepodważalnie udowodniona licznymi badaniami naukowymi, jednak ciężko jest się tej wiedzy przebić. Słodki smak kojarzy się zbyt pozytywnie. Jedną ze strategii edukacyjnych ma być, utworzona pod koniec 2019 roku, lista punktująca rzeczy, które ulegną poprawie, jeśli ilość cukru zredukujemy do wartości zalecanych. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Oto niektóre podpunkty:

  1. Poprawa stanu skóry. Cukier deformuje białka, które pomagają skórze wyglądać młodziej. Wykluczenie wolnych cukrów z diety równa się mniejszej ilości zmarszczek i stanów zapalnych powiązanych ze starzeniem się,
  2. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2,
  3. 3-krotne zmniejszenie ryzyka zgonu na tle sercowym,
  4. Spokojniejszy sen. Podwyższony cukier prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu we krwi, co może zakłócać sen,
  5. Zrównoważony poziom energii w ciągu dnia,
  6. Zapobiegnie brzydkiemu zapachowi z ust oraz redukcja ubytków zębowych,
  7. Bardziej intensywne wyczuwanie naturalnych cukrów zawartych w owocach i warzywach oraz różnych nut smakowych, które wcześniej maskował cukier pochodzący z dosładzania,
  8. Zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii, wzrost spalania tłuszczu, zamiast stale dostarczanych węglowodanów. Tym samym zmniejszenie wagi ciała i tłuszczu trzewnego, lepsza praca narządów wewnętrznych,
  9. Redukcja częstości występowania migren,
  10. Polepszenie procesów uczenia się i pamięci. Poprawa komunikacji między komórkami mózgu,
  11. Poprawa funkcji seksualnych. Nadmierne ilości cukru mogą wyłączyć gen, który kontroluje poziomy estrogenu i testosteronu w organizmie,
  12. Prawidłowa flora bakteryjna, redukcja zaburzeń gastrycznych.

ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE TO PODSTAWA

Aby pomóc społeczeństwu powrócić do zdrowych nawyków żywieniowych, organizacje takie jak brytyjskie Action on Sugar ściśle współpracują z międzynarodowym przemysłem spożywczym, opracowując strategie redukcji cukru w produktach spożywczych. Prezentowane powyżej liczne argumenty poparte dowodami naukowymi przekonały decydentów kilku najbardziej znanych sieci sklepowych. Zmianom ulegają receptury produktów własnych, co jest szeroko promowane w mediach. Partnerem akcji w Polsce jest Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Na innym polu trwa walka o wykreślenie „szklanki soku” z dziennych zaleceń spożycia warzyw i owoców w ciągu dnia. Dużo korzystniej jest zjeść kolejny bogaty w błonnik owoc. Naturalne cukry znajdujące się w całych owocach, warzywach i produktach na bazie mleka nie są uważane za szkodliwe dla zdrowia, chociaż nadal zawierają kalorie.

Dopingiem dla osób niemogących wyobrazić sobie życia bez cukru może być to, że wystarczą 2 tygodnie rezygnacji ze słodkiego smaku, aby przestać odczuwać pociąg do słodkości. Warto obejrzeć też wyprodukowany w 2014 roku film dokumentalny „Cały ten cukier”, który jest cukrowym eksperymentem medycznym.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::