Wpisz aby wyszukać

Ostropest plamisty dla naszej wątroby

Udostępnij

Ostropest (Silybum marianum) jest rośliną z rodziny astrowatych o budowie morfologicznej zbliżonej do ostu, dlatego bywa też nazywany mlecznym ostem. Nazwę łacińską – Silybum – nadał tej roślinie grecki lekarz Dioscorides (100 lat p.n.e.). Działanie lecznicze mlecznego ostu znane już było w starożytności, jednak oficjalnie w farmakologii zaczęto stosować ostropest dopiero w 1969 r.

ostropest plamisty

Spis treści:

  1. Ostropest plamisty właściwości
  2. Sylimaryna (składnik ostropestu) i jej właściwości lecznicze
  3. Produkty z ostropestem
  4. Ostropest plamisty dawkowanie

Ostropest plamisty jest jednym z najlepiej przebadanych stosowanych współcześnie ziół. Roślina ta zapisała się w historii medycyny i zielarstwa dzięki swoim owocom – niewielkim, szarobrązowym niełupkom. Zawierają one sylimarynę, fitosterole, flawonoidy, garbniki, białka i aminy biogenne (np. histaminę, tyraminę), kwasy organiczne, witaminy C i K, śluzy, cukry oraz sole mineralne.

Olej z nasion ostropestu charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu linolowego (50%) należącego do grupy kwasów omega-6. Największe zainteresowanie w lecznictwie wzbudza jednak sylimaryna, która jest kompleksem flawonolignanów, w tym głównie sylibiny, stanowiącej 50–70% sylimaryny.

Ostropest plamisty właściwości

Wątroba to narząd, który dzięki swojej funkcji jest nieustannie narażony na uszkodzenia wynikające z zatruć substancjami szkodliwymi dla organizmu oraz na działanie pasożytów i wirusów. Wątroba jako swoiste centrum biochemiczne organizmu odpowiada m.in. za syntezę żółci, heparyny, czynników krzepnięcia krwi, szeregu enzymów, metabolizmu węglowodanów i aminokwasów. Rośliną wykazującą właściwości wspomagające i regenerujące ten narząd jest właśnie ostropest plamisty i zawarta w nim sylimaryna, która:

Jak działa ostropest plamisty?

  • powoduje zwiększenie zdolności regeneracyjnej komórek wątroby,
  • zapobiega wnikaniu do komórki ksenobiotyków, w tym silnych trucizn, np. toksyn zawartych w grzybach,
  • chroni hepatocyty wątroby przed działaniem etanolu i wielu leków, których działaniem ubocznym jest uszkodzenie wątroby,
  • wpływa na poprawę stanu chorych na chroniczne i ostre zapalenie wątroby wraz z marskością wątroby,
  • wykazuje spowolnienie replikacji jednego ze szczepów wirusa HCV w komórkach raka wątroby.

Podając preparaty sylimaryny można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować efekty nefrotoksyczności wielu leków np. paracetamolu.

Sylimaryna (składnik ostropestu) i jej właściwości lecznicze

ostropest plamisty

Sylimaryna obniża poziom trójglicerydów we krwi, poprawia komórkową oporność na insulinę oraz indukuje odbudowę komórek beta trzustki. Jest pomocna w leczeniu cukrzycy typu 2. Podawana przez okres 4 miesięcy systematycznie normalizuje poziom glukozy we krwi.

Sylimaryna pomaga zachować równowagę pomiędzy wytwarzaniem nowych, a obumieraniem starych komórek. Coraz częściej uważa się, że nie tylko zabezpiecza tkanki przed nowotworem, ale również spowalnia, a nawet hamuje wzrost guzów.

Poza tym, sylimaryna zmniejsza niekorzystny wpływ wolnych rodników na komórki mózgu oraz zapobiega ich degeneracyjnym zmianom. Jeśli masz problemy z koncentracją i pamięcią, ostropest może okazać się dużym wsparciem.

Sylimaryna pomaga wątrobie przetwarzać estrogeny, które w większych stężeniach mogą nasilać bóle i objawy endometriozy.

Sylimaryna w kosmetologii

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu ma zastosowanie w kosmetologii jako dodatek do filtrów UV, w terapii trądziku różowatego, w preparatach przyspieszających gojenie ran (zwłaszcza u diabetyków). Ma działanie rozjaśniające skórę i włosy. Redukuje uszkodzenia DNA wywołane ultrafioletem i hamuje rozwój raka skóry.

Produkty z ostropestem

W 2009 r. ostropest plamisty został ogłoszony w Polsce zielem roku. Wyciąg z ostropestu stanowi składnik najbardziej popularnych preparatów ziołowych OTC (ang. over-the-counter drug – w medycynie, leki wydawane bez recepty) w postaci tabletek, kropli, czystego oleju oraz nasion do bezpośredniego spożycia.

Ostropest plamisty dawkowanie

Należy jednak wybierać preparaty standaryzowane pod względem zawartości sylimaryny, zawierające nieprzetworzony, świeży ostropest plamisty, tylko wtedy otrzymamy pełną siłę działania tego zioła. Minimalna dawka to 140 mg sylimaryny na dobę, w konkretnych przypadkach możemy zwiększyć ją do 500 mg.

Fascynujące jest to, że substancja pochodzenia roślinnego występująca w środowisku naturalnym, może mieć tak liczne i korzystne działania.

Ostropest występuje jako roślina uprawna, ale również w formie zdziczałej. Najcenniejsze są owoce ostropestu (wyglądają jak małe nasionka). W celach leczniczych lub oczyszczających najlepiej spożywać je świeżo zmielone. Można je stosować do pieczywa, dodawać do owsianki, sałat lub innych potraw jako uzupełnienie diety lub zażywać preparaty lecznicze dostępne w aptece. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści płynące ze spożywania ostropestu plamistego, większość z nas powinna go włączyć do diety.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się

1 komentarz