Wpisz aby wyszukać

Zastosowanie konopi medycznych w chorobach alergicznych

Udostępnij

Wprowadzeniu tak medycznej marihuany na rynek polski towarzyszyło wiele emocji i dyskusji, nie tylko w środowisku medycznym, ale także w całym społeczeństwie. Związane było to przede wszystkim z obawą przed odurzającym i euforyzującym działaniem związku o nazwie chemicznej tetrahydrokannabinol, w skrócie THC. Obecnie w Internecie możemy znaleźć wiele badań potwierdzających skuteczność medycznej konopi w leczeniu między innymi stwardnienia rozsianego, padaczki, depresji czy innych chorób neurologicznych. Podążając za trendem, także producenci kosmetyków i suplementów diety postanowili wykorzystać konopie w swoich produktach, ale czy my pacjenci powinniśmy po nie sięgać? Jak wygląda skuteczność konopi w leczeniu i łagodzeniu chorób alergicznych?

Jak stosować olej konopny?

Znalezienie informacji co do skuteczności konopi w leczeniu chorób alergicznych nie jest taka łatwa. Temat ten nadal jest przedmiotem badań wielu naukowców. W preparatach do stosowania zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego, głównym składnikiem aktywnym jest olej konopny, tłoczony na zimno z nasion konopi. Zawiera on aż 25–35% kwasów tłuszczowych, głównie wielonienasyconych, z przewagą kwasu linolowego i alfa linolenowego. Stosunek kwasów omega-6 do omega-3 waha się pomiędzy 2:1 a 3:1. Jest to najbardziej optymalna wartość, biorąc pod uwagę normy dietetyczne. Dodatkowo olej konopny zawiera kwas ? – linolenowy, który nie występuje powszechnie w olejach roślinnych, a ma wiele właściwości prozdrowotnych. Ponadto składa się z 20–25% białka, do 30% węglowodanów i 15% błonnika pokarmowego. Olej ten tłoczony jest zwykle na zimno i ma zielonkawy kolor oraz charakterystyczny orzechowy posmak i zapach. Podczas procesu tłoczenia może dojść do zanieczyszczenia oleju fragmentami rośliny, które zawierają włoski wydzielnicze. Wbrew pozorom jest to korzystny proces, ponieważ wtedy olejek zawiera niewielkie ilości kannabidiolu (w skrócie: CBD) i terpenoidów, które wykazują między innymi działanie przeciwzapalne, niezwykle korzystne w leczeniu alergii. Ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, olej konopny jest stosowany jako składnik przeznaczony dla suchej i bardzo suchej skóry. Uważany jest za produkt, który nie zatyka porów oraz odbudowujący naturalną hydrolipidową warstwę ochronną naskórka, dzięki czemu zapobiega przezskórnej utracie wody.

Wykorzystanie konopi medycznych w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to dobry przykład choroby o nie do końca wyjaśnionej etiologii. Co prawda, kilka czynników zaostrzających lub wywołujących chorobę zostało zidentyfikowanych, jednak dotychczas dokładny patomechanizm nie został poznany. Jak już powyżej wspomniano, olej konopny wykazuje bardzo korzystny profil lipidowy. Postanowiono więc wykorzystać ten fakt i przeprowadzić bardzo ciekawe badanie kliniczne z udziałem grupy 20 pacjentów. Porównywano w nim skutki doustnego stosowania oliwy z oliwek i oleju konopnego na podstawie profilu lipidowego uczestników, przezskórną utratę wody, jakość skóry oraz stosowanie leków na skórę.

Wyniki okazały się obiecujące. Pacjenci zgłaszali znaczne subiektywne odczucie zmniejszenia suchości i świądu skóry po regularnym spożywaniu oleju konopnego. Zmniejszył się także współczynnik transdermalnej (przezskórnej) utraty wody. Są to bardzo istotne klinicznie aspekty, ponieważ pacjenci, którzy odczuwają mniejszą suchość skóry, rzadziej sięgają po leki zaordynowane przez lekarza.

Dodatkową obserwacją z tego badania, jednak nieistotną klinicznie, była znaczna poprawa kondycji włosów i paznokci u osób, które spożywały olej konopny. Chociaż badanie to było przeprowadzone na stosunkowo małej liczbie pacjentów, stanowi dobry początek do dalszych analiz i pokazuje, że prosta czynność, jaką jest regularne doustne suplementowanie oleju konopnego może mieć pozytywny wpływ na jakość życia pacjentów z AZS.

Wykorzystanie konopi medycznych w leczeniu astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa jest złożonym schorzeniem zapalnym, które jest związane z nadreaktywnością oskrzeli, nadmierną odpowiedzią układu immunologicznego i zwiększonym wydzielaniem śluzu przez komórki kubkowe nabłonka dróg oddechowych. Przeprowadzono bardzo ciekawe badanie na myszach, dzięki któremu stwierdzono, że leki na bazie kannabinoidów mogą stanowić nową klasę środków terapeutycznych w leczeniu chorób alergicznych układu oddechowego. Myszom, u których najpierw wywołano astmę przez ekspozycję na określony alergen wziewny, podano dootrzewnowo THC bądź CBD. Dzięki temu wyciszyła się odpowiedź układu immunologicznego i zmniejszyła nadmierna produkcja śluzu w drogach oddechowych.

Poprzednie badania wskazywały na skuteczność terapii THC w aerozolu w rozszerzaniu oskrzeli, przy minimalnych, ogólnoustrojowych działaniach niepożądanych, lecz niestety z miejscowym podrażnieniem układu oddechowego.

Wykorzystanie konopi medycznych w leczeniu świądu różnego pochodzenia

Świąd, czyli swędzenie kojarzy się większości z nas przede wszystkim z chorobami skóry. Jednak może być on drugorzędnym objawem wielu innych, często poważnych chorób, takich jak niewydolność nerek czy wątroby. Przeprowadzono obiecujące badanie w Polsce, które obejmowało pacjentów z hemodializą. Miejscowe zastosowanie kremów na bazie endokannabinoidów zmniejszyło dolegliwości związane z uporczywym swędzeniem i suchością skóry.

Podsumowując, obecna literatura opisuje liczne i obiecujące zastosowania kannabinoidów w leczeniu różnych chorób skóry, także tych o podłożu alergicznym. Jednak nadal potrzebna jest weryfikacja tych założeń w postaci testów na zwierzętach laboratoryjnych i badań klinicznych z udziałem ludzi, aby ustalić profil bezpieczeństwa jak i skuteczności tych związków.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się

2 komentarze