Wpisz aby wyszukać

Jej wysokość czekolada – użycie czekolady w kosmetologii

Udostępnij

Jest słodka, pięknie pachnie, poprawia nastrój i koncentrację. Czekolada, bo o niej tu mowa, staje się równie popularna w kosmetologii, jak w przemyśle spożywczym. Jakie właściwości kryje w sobie oraz czy korzystnie oddziałuje na skórę? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Historia czekolady sięga XVI wieku, kiedy to przybyła ona do Europy. Początkowo doceniano jedynie jej walory smakowe, jednak później odkryto cenne właściwości pielęgnacyjne. Aktualnie obserwuje się ciągły wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi i surowcami pozyskanymi z roślin, stąd ogromna ilość kosmetyków z zawartością czekolady. Surowiec ten zawiera w swoim składzie charakterystyczne substancje chemiczne mające nieoceniony wpływ na kondycję skóry.

Moc właściwości czekolady

Czekolada powstaje z miazgi i tłuszczu kakaowego (nazywanego także masłem) powstałych w procesie fermentacji ziaren kakaowca. Największą zawartość kakao oraz najwięcej dobroczynnych właściwości posiada gorzka czekolada. Kakao znane jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Zapobiega ono szkodliwemu działaniu na skórę wolnych rodników, które indukują procesy starzenia oraz rozkład włókien podporowych w postaci kolagenu i elastyny. Wszystko to za sprawą obecnych w nim związków polifenolowych, głównie katechin i antocyjanów, którym zawdzięcza również brązowy kolor. Nie bez przyczyny czekolada, a także jej składowe wykorzystywane są w produktach przeciwstarzeniowych i regenerujących skórę, gdyż dzięki swoim właściwością przywracają jędrność i elastyczność.

Czekolada, a w zasadzie masło kakaowe w niej zawarte, jest bogactwem nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także tych w wolnej postaci. Ich obecność w kosmetykach ma nieocenione właściwości nawilżające. Odbudowuje zewnętrzny płaszcz wodno-tłuszczowy skóry, zabezpieczając ją przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka oraz szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Tym samym pozostawia skórę miękką i gładką. Łagodzi również oparzenia słoneczne i stany zapalne skóry. Co więcej, kosmetyki z zawartością czekolady dają pozytywne efekty w niwelowaniu blizn i rozstępów skórnych. Warto tym samym zaznaczyć, że tego rodzaju kosmetyki nie są przeznaczone do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, gdyż mogą przyczyniać się do powstawania niedoskonałości w przypadku tych rodzajów cer.

W czekoladzie występuje również mnóstwo mikro- i makroelementów, które powodują jej dobroczynne działanie na skórę. Cenne biopierwiastki jak żelazo, miedź i magnez zapewniają prawidłowe funkcjonowanie i regenerację naszej skóry. W czekoladzie występują również substancje mineralne, takie jak: potas, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy B, A i E.

Eksfoliacja za pomocą czekolady

Wykorzystuje się również eksfoliacyjne działanie czekolady i samego kakao. Często peeling wzbogacony jest zmieloną łupiną ziaren kakaowca, co dodatkowo stanowi mechaniczny sposób złuszczania martwego naskórka. Usuwa się w ten sposób wierzchnią warstwę rogową skóry i przygotowuje do przyjęcia substancji aktywnych zawartych w kremach pielęgnacyjnych.

Czekolada na cellulit

Liczną grupą związków zawartych w kakao są metyloksantyny: teofilina, teobromina i znana wszystkim kofeina. Związki te usprawniają mikrokrążenie, drenują skórę i pomagają w spalaniu związków lipidowych. Tym samym czekolada ma działanie wyszczuplające i antycellulitowe, a także likwiduje obrzęki. Dlatego też, kosmetyki z jej zawartością nadają się do zabiegów poprawiających kształt sylwetki i wspomagających odchudzanie.

Deser dla skóry

Produkt ten wykorzystywany jest również w masażu, pobudzając mikrokrążenie i drenując skórę. Stosowana jest zarówno czekolada gorzka w czystej postaci, jak i kosmetyki z jej zawartością. Masaż czekoladą przynosi efekty w redukcji cellulitu oraz w kuracjach odchudzających. Dodatkowo dzięki wysokiej temperaturze czekolady, substancje aktywne lepiej przenikają w głąb skóry. Obok działania pielęgnacyjnego nie można zapomnieć o aspekcie psychicznym. Walory zapachowe czekolady poprawiają nastrój oraz zapewniają uczucie ukojenia i relaksu. Dodatkowo aromat utrzymuje się na skórze wiele godzin po aplikacji.

Tabliczka czekolady zamknięta w tubce

Z uwagi na dość wysoką cenę zabiegów w gabinetach kosmetycznych z wykorzystaniem czekolady, a także długi czas ich trwania, poszukiwane są alternatywne sposoby korzystania z dobrodziejstw czekolady. Ci, mający słabość do czekoladowych deserów i wolący pielęgnować skórę w zaciszu swojej łazienki, zapewne docenią fakt, że czekolada wykorzystywana jest w wielu kosmetykach dostępnych na rynku. Drogerie oferują czekoladowe peelingi, balsamy, olejki, płyny myjące i te do kąpieli, maseczki, kremy i sera do twarzy, a także całe serie kosmetyków do włosów, mydła i pomadki do ust.

Królowa słodyczy w kosmetologii

Chociaż mówi się o niej, że tuczy, czekolada w kosmetyce ma wiele atrybutów. Dlatego wykorzystali to producenci kosmetyków. Nie ulega wątpliwości fakt, że jest ona bogactwem substancji pozytywnie wpływających na kondycję skóry. Nic więc dziwnego, że kosmetyki z czekoladą są tak popularne.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::