Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Olej kokosowy to alternatywa dla drogich i syntetycznych produktów kosmetycznych. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry szczególnie tej dojrzałej, suchej, uszkodzonej po opalaniu czy przy atopowym zapaleniu skóry. Już dawno przeniósł się z kuchni do łazienki, wykorzystując swoje dobroczynne właściwości w kosmetyce. Jaki olej wybrać i jak w pełni wykorzystać jego potencjał?

Olej kokosowy w pielęgnacji włosów

Spis treści:

  1. Genialny z natury
  2. Jak działa olej kokosowy
  3. Zastosowanie oleju kokosowego
  4. Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany
  5. Przeciwwskazania do stosowania

Stosuje się go w różnych produktach kosmetycznych takich jak balsamy, olejki do masażu, płyny do mycia i kąpieli, ale także preparaty do pielęgnacji włosów. To w tym sektorze znajduje największe zastosowanie. Często wykorzystuje się go do produkcji szamponów do włosów, odżywek czy masek. Stosowany jest także w czystej postaci jako preparat do popularnego obecnie olejowania włosów. Im mniej oczyszczony olej kokosowy, tym lepsze są jego właściwości. Należy zatem wybierać oleje nierafinowane z pierwszego tłoczenia. Różnią się one przede wszystkim zapachem i ceną. Olej kokosowy nie jest polecany dla wszystkich typów włosów. Nie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji włosów grubych i gęstych. Jest za to skutecznym środkiem kosmetycznym zapewniającym nawilżenie, wygładzenie, połysk oraz ułatwione rozczesywanie włosom zniszczonym, cienkim i kruchym.

Genialny z natury

Olej kokosowy (INCI: Cocos Nucifera Oil) otrzymywany jest poprzez rozgrzanie i tłoczenie twardego miąższu kokosa. W jego skład wchodzą liczne nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak: kwas laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy oraz alfa-linolenowy. Zawiera także witaminę E, A, kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak: potas, żelazo, wapń czy cynk. To właśnie jego unikalny skład czyni go tak dobrym surowcem kosmetycznym. Olej kokosowy w odróżnieniu od większości olejów pochodzenia roślinnego jest w temperaturze pokojowej ciałem stałym. W czystej formie jest białą, śliską, olejową masą z charakterystycznym zapachem. W kontakcie ze skórą zamienia się w lekko żółty płyn.

Jest popularnie wykorzystywany jako tłuszcz bazowy w produkcji kosmetyków do włosów takich jak odżywki i maski. To również składnik zapewniający szamponom tworzenie piany nawet w twardej wodzie.

Jak działa olej kokosowy

Olej kokosowy to niezwykle interesujący surowiec pod względem kosmetycznym. Ma on przede wszystkim działanie filmotwórcze, czyli pozostawia na powierzchni włosa ochronną warstwę, która zapobiega odparowywaniu wody oraz odbudowuje naturalne spoiwo łusek. Wiele badań wskazuje również na jego właściwości penetracyjne, a więc wnika on przez osłonkę włosa w głębsze jego warstwy, dostarczając wielu substancji. Dzięki swojej małej cząsteczce jest w stanie dotrzeć nawet do najgłębszych warstw trzonu włosa, wywierając dogłębne działanie. Co więcej, właśnie w ten sposób do włosa dostarczana jest cenna witamina E, która skutecznie chroni przed wysoką temperaturą, łamliwością, przesuszaniem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Wszystkie te właściwości prowadzą do wzmocnienia elastyczności włosów, redukcji kruchości i łamliwości. Przekłada się to na poprawę rozczesywania włosów, zwiększenia połysku i redukcję elektryzowania.

Pielęgnacja z wykorzystaniem oleju kokosowego ma również wpływ na niechciane kręcenie się włosów. Jest odpowiednia szczególnie dla włosów zniszczonych ciągłym farbowaniem, suszeniem suszarką czy prostowaniem.

Zastosowanie oleju kokosowego

W pielęgnacji włosów olej kokosowy można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich będzie użycie go w czystej postaci jako maska do włosów. Używamy ku temu niewielkiej ilości oleju kokosowego o objętości łyżki stołowej, a następnie rozcieramy go w dłoniach, aby uzyskać olej w stanie ciekłym. Aplikujemy go na włosy, a następnie przeczesujemy grzebieniem o szerokich zębach. Kolejno włosy należy owinąć ręcznikiem lub też foliowym czepkiem i pozostawić go na głowie przez minimum 30 minut. Pod wpływem ciepła dochodzi do otwierania się łusek włosa, przez co substancje zawarte w oleju kokosowym wnikają głęboko w strukturę łodyg. Następnie wskazane jest dwukrotne umycie włosów, używając do tego szamponu oczyszczającego.

Jak nakładać olej na włosy?

Niezwykle ważne jest, aby nakładać olej jedynie na końcówki i niewielką długość włosa (maksymalnie do połowy ich długości). Gwarantuje to jednoczesne wykorzystanie właściwości pielęgnacyjnych oleju, ale nie pogorszy kondycji skóry głowy. Bardzo ważnym aspektem w użyciu oleju kokosowego jest unikanie kontaktu właśnie ze wspomnianą skórą skalpu. Spowodowałoby to zblokowanie ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych, a w konsekwencji nawet nadmierne wypadanie włosów. Przygotowanie maseczki można wzbogacić dodając do oleju kokosowego miód lub oliwę z oliwek, a także olej lniany, rycynowy czy arganowy. Niektóre internetowe przepisy mówią nawet o wmieszaniu do receptury maski banana lub avocado.

Dobrym sposobem na wykorzystanie cennych właściwości oleju kokosowego jest dodanie go do odżywki lub maski, którą stosujemy na co dzień. Efekty działania oleju kokosowego to jednak proces wymagający czasu. Zwykle pierwsze efekty obserwuje się już po miesiącu stosowania. Można również stosować go jako remedium na odstające i niesforne kosmyki. W tym wypadku nie ma konieczności zmywania oleju z włosów. Należy jednak pamiętać, aby użyć ku temu minimalną jego ilość, gdyż inaczej włosy będą przetłuszczone i obciążone.

Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany

Olej kokosowy w pielęgnacji włosów

Wiele osób zastanawia się, jaki olej wybrać. Faktem jest, że sposób pozyskania oleju kokosowego oraz jego forma wpływają na jego ostateczne właściwości. Do celów kosmetycznych najlepiej wybierać więc olej, który nie został uprzednio rafinowany. Pozwoli to na wybór produktu, który zachował wszelkie właściwości odżywcze i nie pozbawiono go cennych substancji w tym procesie. W trakcie rafinacji olej pozbawiany jest frakcji niezmydlanych olejów, a takie również są potrzebne włosom. Najlepszy olej kokosowy to ten tłoczony na zimno. Ma on delikatny kokosowy zapach. Znajdziemy go w ofercie sklepów ze zdrową żywnością czy drogeriach z kosmetykami naturalnymi. Można go znaleźć również w sklepach zielarskich i niektórych aptekach. Niestety jest on nieco słabiej dostępny od jego rafinowanej wersji oraz ma zdecydowanie wyższą cenę.

Przeciwwskazania do stosowania

Zarówno czysta postać oleju kokosowego, jak i produkty kosmetyczne na nim bazujące nie są wskazane dla każdego. Dla niektórych rodzajów włosów mogą okazać się wręcz szkodliwe i przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry głowy, jak i łodyg włosów.
Olej kokosowy charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu laurynowego, który naturalnie w nim występuje. Związek ten przyczynia się do zmniejszenia utraty białka w pasmach włosów. W przypadku włosów łamliwych i cienkich będzie to ogromnym atutem, jeśli jednak włosy są mocne i grube, aplikacja oleju wpłynie negatywnie na ich wygląd. Olej kokosowy spowoduje nagromadzenie się białka, co doprowadzi do zwiększonej sztywności, a w efekcie zamiast wygładzonych pasm włosa osiągniemy efekt odwrotny. W przypadku tego rodzaju włosa lepszym rozwiązaniem okaże się pielęgnacja z zastosowaniem innych kosmetyków pielęgnacyjnych, które w mniejszym stopniu obciążają łodygi włosa.

Olej kokosowy to substancja szeroko wykorzystywana w kosmetologii. Wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, które znacząco wpływają na kondycję łodyg włosów. Surowiec ten jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, ale również stosuje się go w czystej postaci jako maskę. Zapewnia on wysoką skuteczność zarówno w przypadku włosów zniszczonych, cienkich i łamliwych, jak i normalnych.
Olej kokosowy nie jest substancją dla każdego. Nie zaleca się używania go do pielęgnacji włosów grubych i mocnych. Dodatkowo jest to substancja pochodzenia naturalnego, co staje się ogromnie istotne w dobie dużego zainteresowania kosmetykami naturalnymi oraz chęci dążenia do redukcji składników syntetycznych w produktach kosmetycznych. Nadszedł czas, by poznać jego niesamowite zalety.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::
Poprzedni artykuł
Następny artykuł