Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Piękne i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety, a zarazem nieodzowny element zadbanego wyglądu. Proces siwienia oraz chęć zmiany koloru podyktowany modą, to główne przyczyny sięgania po produkty do farbowania. Sprawdźmy zatem, co determinuje naturalną barwę włosów i za sprawą jakich procesów można ją zmienić, a także jak pielęgnować włosy poddane koloryzacji.

Dziewczyna z długimi włosami

Zmianą koloru włosów interesowano się już w starożytnym Egipcie. Upłynęło jednak sporo czasu do momentu wprowadzenia na rynek pierwszej nowoczesnej farby do włosów. Preparaty do farbowania to zróżnicowana pod względem chemicznym i użytkowym grupa produktów kosmetycznych. Wyróżniamy kilka ich rodzajów w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać i czasu, przez jaki utrzyma się nowy kolor. Każdy jej rodzaj w większym lub mniejszym stopniu oddziałuje na kondycję naszych włosów, dlatego też w zachowaniu  dobrego stanu po procesie koloryzacji ogromną rolę odgrywa ich prawidłowa pielęgnacja.

Kolor włosów czyli naturalna różnorodność

Naturalny kolor włosów determinowany jest występującą w nich melaniną, czyli barwnym pigmentem. Kolor włosów określają jej dwa rodzaje – eumelanina i feomelanina. Włosy ciemne posiadają więcej eumelaniny, a włosy rude i blond charakteryzują się większą ilością feomelaniny. Tak więc dokładny kolor włosów jest zależny od proporcji między tymi pigmentami. Produkcja melaniny maleje wraz z wiekiem, wtedy to pojawiają się siwe włosy pozbawione pigmentów.

Farba do włosów

Już starożytni Egipcjanie uzyskiwali kasztanowo-brązowy kolor włosów dzięki sproszkowanym liściom lawsonii (Lawsoni inermis L.) potocznie znanej jako henna. Odmiennymi sposobami zmiany barwy włosów były ekstrakty z pędów dębu czy łupin orzecha włoskiego, a także indygo czy napar z rumianku. W celu ukrycia siwych włosów starożytne Rzymianki stosowały oślą krew gotowaną w oliwie.

Metodą ówczesnego farbowania było też moczenie grzebieni wykonanych z ołowiu w kwaśnym winie lub też aplikacja arsenu i kadmu. Dziś te metody zapewne jeżą włos na głowie wszystkim naukowcom z uwagi na ogromną toksyczność wspomnianych metali ciężkich. Jednak ekstrakty roślinne stosowane ówcześnie są często bazą obecnie produkowanych farb naturalnych.

Pierwsza farba do włosów przypominająca obecne metody barwienia powstała wraz z początkiem XX wieku we francuskim laboratorium L¢Oreal i składała się z czterech składników: azotanu srebra, aniliny, pirogalolu i octanu ołowiu. Wszystkie te substancje obecnie znajdują się na liście związków zakazanych do stosowania w kosmetykach. Wymagania dotyczące farb do włosów stosowanych współcześnie to przede wszystkim bezpieczeństwo, odpowiedni stopień krycia i długotrwały efekt koloryzacji.

Rodzaje farb do włosów

Produkty do farbowania włosów można podzielić na trzy kategorie. Farby do koloryzacji trwałej, półtrwałej i tymczasowe.

Farby trwałe to tak zwane produkty oksydacyjne, czyli utleniające. Nadają one nowy kolor włosów, zmieniając ten naturalny. Efekt jest odporny na mycie, dlatego też jest to najpopularniejsza metoda barwienia. Samo farbowanie polega na połączeniu ze sobą dwóch składników – środka alkalizującego (jest to m.in. amoniak) zawierającego barwniki oraz utleniacza, który wywołuje barwę.

Oba składniki tuż przed farbowaniem należy połączyć. Substancja alkaliczna powoduje, że zewnętrzna warstwa włosa otwiera się, dzięki czemu substancja zawierająca barwnik oraz utleniacz wnikają w łodygę włosa. Naturalna melanina zostaje zniszczona, a zamiast niej powstaje barwnik syntetyczny widoczny poprzez zmianę koloru włosów.

Farby półtrwałe natomiast nie modyfikują naturalnego barwnika włosów, a zaledwie osadzają się tuż pod osłonką włosa, nie penetrując głęboko. Kolor znika stopniowo wraz z codziennym myciem włosów. Niekiedy określa się je jako barwiące bez amoniaku. Ich prawidłowe stosowanie nie niszczy w znacznym stopniu włosów. Z reguły można w tym przypadku zabarwić jedynie pierwsze siwe włosy.

Na rynku dostępne są również farby tymczasowe, które zapewniają zmianę koloru włosów do pierwszego ich mycia. Pigment nie wnika tu do wnętrza włosa, a jedynie osadza się na powierzchni.

Pielęgnacja włosów

Nie ulega wątpliwości fakt, że koloryzacja, szczególnie ta trwała, odbija się negatywnie na kondycji włosa. Substancje spulchniające zawarte w farbach unoszą łuskę włosa, jednocześnie zaburzając ich dachówkowatą strukturę. Z tego powodu włosy są podatne na przesuszenia, łamliwe, uszkodzone i osłabione. Ratunkiem dla nich są szampony, odżywki i maski zawierające w swoim składzie substancje kondycjonujące.

Odpowiedni stopień nawilżenia, połysk i gładkość przywrócą włosom tak zwane kationowe substancje powierzchniowo czynne (m.in. Behentrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride lub Quaternium-22). Pokrywają one powierzchnię włosa wygładzającym filmem, dzięki czemu włosy mniej się puszą.

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych zawierają również w swoim składzie ceramidy, oleje, ekstrakty roślinne, proteiny, a także pantenol zapewniające odpowiedni stopień nawilżenia.

Stosuje się także substancje ochronne, które przedłużają trwałość koloru. Z uwagi na dopracowane składy produktów do pielęgnacji włosów farbowanych tak ważne jest wybieranie kosmetyków przeznaczonych dokładnie dla tego rodzaju włosów. Zapewnia to najlepszy efekt pielęgnacyjny.

Czynnikiem przyspieszającym usuwanie koloru mogą okazać się niektóre składniki odżywek czy szamponów nieprzeznaczonych dla włosów farbowanych. Takie niekorzystne działanie wykazują szczególnie preparaty 2w1, które mogą przyczyniać się do szybszej utraty koloru. Dzieje się to za sprawą silnego wiązania tych produktów z keratyną (białkiem włosa) i wypierania barwnika z osłonki włosa. Należy więc pamiętać, że włosy barwione zawsze wymagają szczególnej i przemyślanej opieki.

Farbuj zgodnie z instrukcją

Z uwagi na inwazyjny wpływ koloryzacji na włókna włosa przemysł kosmetyczny nieustannie szuka rozwiązań poprzez stosowanie nowych technologii, które zminimalizują ryzyko uszkodzeń.

Należy pamiętać, że przy barwieniu włosów intensywnie działającymi środkami, zawsze należy zachować pewną ostrożność. Przede wszystkim starannie przestrzegać wskazówek podanych przez producenta, a także zwracać uwagę na respektowanie odpowiedniego odstępu czasowego pomiędzy farbowaniem.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

1 komentarz