Jest skuteczny w pielęgnacji skóry trądzikowej, z bliznami czy przebarwieniami. Przyczynia się do redukcji zmarszczek, napina i ujędrnia skórę. Jest odpowiedni w każdym wieku. O czym mowa? O ekstrakcie ze śluzu ślimaka! To nie koniec jego dobroczynnych właściwości.
Kosmetyki ze śluzem ślimaka w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością głównie za sprawą koreańskich rytuałów pielęgnacyjnych. Jednak składnik ten wykorzystywał już Hipokrates, lecząc nim wrzody i rany. Badania naukowe nad właściwościami śluzu ślimaka rozpoczęto ponownie w XIX wieku, jednak oficjalnie w recepturach kosmetyków składnik ten funkcjonuje od 2006 roku. Wtedy to został wciągnięty do rejestru International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) pod nazwą Snail Secretion Filtrat, którą znajdziemy w składach produktów kosmetycznych. Wszystko to za sprawą chilijskiego lekarza Fernando Bascunana Ygualta, który dobroczynne właściwości śluzu tych mięczaków obserwował w rodzinnej hodowli ślimaków z gatunku Helix Aspersa Muller. Zainteresował się on niezwykle miękką i gładką skórą dłoni oraz szybką regeneracją ran u osób pracujących na farmie. Swoje obserwacje poparł badaniami klinicznymi.
Charakterystyczną cechą ślimaków jest produkcja śluzu przez gruczoły w ich odnóżach. Spośród kilku rodzajów śluzu, ten najcenniejszy to kryptoza, która służy ślimakom do zabezpieczenia i regeneracji uszkodzonych tkanek powstałych przez poruszanie się po twardych powierzchniach. Kryptoza jest źródłem kolagenu, elastyny, alantoiny oraz kwasu glikolowego. Składa się również z antyoksydantów, mukopolisacharydów, protein i witamin, a także substancji przeciwbakteryjnych.
Wszystkie te składniki zapewniają szerokie spektrum działania na skórę. Przede wszystkim śluz ślimaka stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a także przywraca odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Przyspiesza również gojenie się ran, regenerując naskórek. Składnik ten ma zastosowanie w spłycaniu bliznowców, rozszerzonych naczyń, przebarwień, a także zmarszczek. Z uwagi na działanie przeciwbakteryjne, wykorzystywany jest w produktach do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej
Śluz ślimaka zyskał ogromną popularność w krajach azjatyckich ze względu na swoje działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt cery. Tę właściwość zawdzięcza zawartości kwasu glikolowego, który w naturalny sposób złuszcza wierzchnią warstwę rogową naskórka.
Ekstrakt ze śluzu ślimaka wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, a więc zapobiega działaniu na skórę wolnych rodników, tym samym spowalniając procesy starzenia się skóry. Spełnia jednocześnie oczekiwania każdego typu cery, stymulując proces odnowy naskórka. Dzięki temu, substancja ta wykorzystywana jest często w produktach kosmetycznych do pielęgnacji skóry dotkniętej rozstępami.
Pierwszy krem ze śluzem ślimaka pojawił się na rynku w 1995 roku. Od tego czasu powstało wiele produktów kosmetycznych z jego zawartością. Na drogeryjnych i aptecznych półkach znajdziemy sera, esencje, balsamy, peelingi, maski, szampony i odżywki do włosów, a także wyroby medyczne.
Proces pozyskiwania śluzu ślimaka jest dość długotrwały. Ślimaki większość czasu spędzają w hodowli imitującej ich naturalne środowisko, żywiąc się roślinami. Bezpośrednio przed procesem pozyskania śluzu są oczyszczane i badane. Wszystko to odbywa się bez szkody dla nich, gdyż wtedy mogłyby wydzielać toksyczne substancje, a sama kryptoza stałaby się bezużyteczna. Jednorazowo z każdego ślimaka pozyskuje się objętość 10 gramów śluzu. po czym ślimaki odpoczywają przez okres dwóch tygodni. Pozyskany śluz jest poddawany procesom technologicznym, aby powstały filtrat był wolny od mikroorganizmów i spełniał wszelkie standardy bezpieczeństwa.
Choć śluz ślimaka dla niektórych nie brzmi zachęcająco, jego działanie z pewnością przekona wszystkich sceptyków. Należy jednocześnie pamiętać, że kosmetyk kosmetykowi nierówny i tak jak i w przypadku innych surowców kosmetycznych, wybierajmy te z wysoką zawartością filtratu ze śluzu ślimaka. Gwarantuje to optymalny efekt pielęgnacji skóry.
Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.