fbpx

Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Moda na naturalne kosmetyki oraz ilość produktów pochodzących od pszczół sprawiła, że coraz częściej w produktach kosmetycznych obecne są substancje pochodzące z miodu, wosku, mleczka czy jadu pszczelego, a także propolisu. Jakie właściwości posiadają te produkty? Dowiedz się wszystkiego o ich zastosowaniu w kosmetologii.

Albert Einstein twierdził, że: „od chwili, gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną̨ 4 lata istnienia”. Owady te są odpowiedzialne za zapylenie 84% roślin, które stanowią pokarm dla ludzi i zwierząt. Pszczoły samodzielnie wytwarzają̨ produkty mające szerokie zastosowanie w dietetyce, medycynie oraz kosmetologii. Najbardziej znany i tym samym najczęściej stosowany jest miód.

Miód w pielęgnacji skóry

Podobno już Hipokrates polecał miód do pielęgnacji skóry. Miód składa się z różnych cukrów, przeważnie glukozy i fruktozy, kwasów organicznych, enzymów oraz innych substancji. Zawarte w nim węglowodany powodują skuteczne nawilżenie skóry, nadają też jej elastyczność i gładkość. Składniki organiczne w nim zawarte działają antyseptycznie i niwelują podrażnienia skóry. Dzięki dużej lepkości i właściwościom sprzyjającym zjawisku osmozy, miód wykazuje silne właściwości ochronne na barierę naskórkową, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody. Należy także do grupy humektantów, czyli substancji zatrzymujących wodę ze środowiska zewnętrznego wewnątrz skóry. Miód dzięki zawartości enzymów pomaga w usuwaniu rogowej warstwy naskórka. Zawarty w nim kwas glukonowy czyni go doskonałym surowcem stosowanym w przemyśle kosmetycznym. Jest zarazem regulatorem pH w kosmetyku, działa eksfoliacyjnie, rozjaśnia i ujędrnia skórę, ujednolica także jej koloryt. Przeciwzapalne działanie miodu prowadzi do zmniejszenia stanów zapalnych, stwarzając środowisko zapobiegające powstawaniu nadmiernej ilości kolagenu i tym samym tworzeniu się blizn. Powoduje to, że po procesie gojenia rany, powstaje gładka i regularna powierzchnia skóry. Dzięki swoim cennym właściwościom, miód jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych między innymi kremów pielęgnacyjnych, past do zębów, maseczek, żeli myjących, płynów micelarnych oraz toników, a nawet kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Wosk pszczeli w kosmetykach

Wosk pszczeli jest mieszaniną prawie 300 różnych substancji, między innymi glicerydów, kwasów tłuszczowych, alkoholi i węglowodanów, a także witamin i substancji antybakteryjnych. Korzystnie wpływa na regenerację skóry i wzmacnia barierę naskórkową. W kosmetologii stosowany jest do produkcji maści, sztyftów, i kremów, gdyż potęguje ich działanie nawilżające. Jest też doskonałym środkiem ochronnym skóry.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele to wydzielina gruczołów gardzielowych pszczół. Używają go do karmienia przez pierwsze dni życia larw robotnic i trutni, a także matki, która jest karmiona mleczkiem przez cały okres składania jaj i stadium larwalnego.

W produktach kosmetycznych mleczko pszczele swoje zastosowanie znajduje jako substancja odżywcza i rewitalizująca w kremach, emulsjach, balsamach przeznaczonych zarówno dla cery suchej jak i tłustej. Mleczko pszczele pobudza metabolizm komórek naskórka, jednocześnie zmniejszając wydzielanie łoju. Jest niezbędne do wzrostu i regeneracji tkanek. Substancja ta jest najbogatszym źródłem witaminy B5 (kwasu pantotenowego), która jest silnym antyoksydantem. Redukuje także podrażnienia, utrzymuje równowagę skóry oraz sprzyja gojeniu się ran. Działa również nawilżająco, nadając gładkość i jędrność. Mleczko pszczele jest bogate w siarkę, która ma działanie przeciwłojotokowe i keratolityczne. Surowiec ten, stosowany jest w całych gamach produktów pielęgnacyjnych.

Jad pszczeli czyli apitoksyna

Inna nazwa jadu pszczelego to apitoksyna. Jest on wytwarzany przez pszczoły robotnice i matki. Właśnie ta substancja powoduje bolesność użądleń tych owadów. Pod względem chemicznym jad pszczeli jest kompleksem toksycznych białek i peptydów (melityna, apamina, dopamina, norepinefryna i histamina). W medycynie alternatywnej jad pszczeli stosowany jest w schorzeniach reumatycznych. W ostatnim czasie tym surowcem zainteresował się również przemysł kosmetologiczny.

Substancja ta, jak każda nowinka kosmetyczna, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez gwiazdy Hollywood i to tam zyskuje swoją największą popularność. Jad pszczeli odpowiada za usprawnienie krążenia skórnego, ujędrnienie cery oraz widoczne wygładzenie zmarszczek. Podwyższa także poziom nawilżenia. Apitoksyna pobudza produkcję elastyny i kolagenu, jednocześnie poprawiając elastyczność i napięcie skóry. Po aplikacji kosmetyków z zawartością apitoksyny pojawia się delikatne mrowienie, które jest jednocześnie sygnałem dla organizmu, że zostaliśmy użądleni i należy uruchomić mechanizmy autonaprawcze. Jad pszczeli jest stosowany w kremach, serach oraz preparatach do stosowania punktowego na przykład na okolice oka. Nie należy zapominać, że apitoksyna jest silnym alergenem i nie powinna być używana przez osoby wrażliwe na produkty pszczele.

Propolis czyli inaczej kit pszczeli

To żywiczna substancja, która jest zbierana przez pszczoły z pączków i młodych pędów topoli, świerku, brzozy, kasztanowca oraz innych roślin. Jest bogactwem substancji takich jak: flawonoidy, aminokwasy, substancje mineralne, mikroelementy i witaminy. Posiada silne właściwości antyseptyczne, dlatego z powodzeniem stosuje się propolis w recepturach kosmetyków przeciwtrądzikowych czy dotkniętych egzemą. Kit pszczeli pobudza metabolizm komórek, tym samym przyspieszając regenerację skóry. Stosowany jest w kremach pielęgnacyjnych, maściach, balsamach, pastach do zębów oraz płynach do płukania jamy ustnej.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::