fbpx

Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Maskne to nowe określenie problemu skórnego, który jest konsekwencją noszenia maseczek ochronnych. W obecnych czasach obowiązek zasłaniania ust i nosa to nasza codzienność. Niestety nie jest to obojętne dla naszej skóry, dlatego coraz więcej osób doświadcza problemów z cerą. Czy istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z maskne? Czy można zapobiegać powstawaniu maskne?

Spis treści:

  1. Czym jest maskne, czyli trądzik maseczkowy
  2. Jak rozpoznać maskne?
  3. Trądzik różowaty a maseczka ochronna
  4. Jak zapobiegać maskne?
  5. 6 kroków do zapobiegania niedoskonałościom skóry podczas pandemii
  6. Czy wybór maseczki ma znaczenie?
  7. Maska wielorazowa a maskne (trądzik od maseczki ochronnej)
  8. Maska jednorazowa a maskne

Tuż po wprowadzeniu nowych obostrzeń narzucających obowiązek noszenia maseczki ochronnej pojawiło się wiele pogłosek, że niosą one za sobą więcej zagrożeń niż korzyści. Mówiono o zwiększonym ryzyku zakażeń górnych dróg oddechowych, a nawet grzybicy płuc. Dziś większość mitów została obalona, ale z czasem okazało się, że ceną, jaką płacimy za zmniejszenie transmisji koronawirusa, jest zwiększone ryzyko problemów skórnych. Zjawisko to zyskało nawet miano „maskne” i jest określeniem trądziku od maseczki ochronnej. Wszystko to za sprawą środowiska sprzyjającego rozwojowi drobnoustrojów.

Czym jest maskne, czyli trądzik maseczkowy

Jeszcze zaledwie rok temu o maskne nie słyszał nikt z nas. Jest to nazwa określająca problemy skórne powstające na skutek noszenia maseczki ochronnej. Samo słowo maskne to wywodzi się od angielskich słów – mask jak maska i acne, czyli trądzik. Ten nowy wyraz w trafny sposób opisuje zmiany skórne na tle trądzikowym spowodowanym noszeniem maseczki. Do ich powstawania przyczynia się kilka czynników. Przede wszystkim pod maseczką ochronną tworzy się środowisko idealne do rozwoju drobnoustrojów. Wydychany dwutlenek węgla, ciepło, wilgoć, dysfunkcja bariery skórnej, makijaż oraz kosmetyki pielęgnacyjne i ocieranie materiału o skórę twarzy – to właśnie bezpośrednie przyczyny powstawania niedoskonałości. Gruczoły łojowe pracują wówczas bardziej intensywnie, co prowadzi do zatykania ich ujść, potocznie nazywanych porami. Zwiększa się tym samym tendencja do podrażnień. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się stany zapalne, a warstwa rogowa ulega nadmiernemu złuszczeniu.

Jak rozpoznać maskne?

Zmiany trądzikowe dotykają dokładnie tych obszarów, jakie zasłania maseczka: policzki, linia żuchwy, skóra wokół ust, broda i nos. Maskne może pojawiać się również w okolicach małżowin usznych. Maseczki ochronne nie tylko przyczyniają się do zaostrzania już istniejącego trądziku dorosłych, ale również mają wpływ na jego ujawnienie się, jeśli wcześniej nie dochodziło do charakterystycznych objawów.

Trądzik różowaty a maseczka ochronna

Zaostrzenie rumienia i stanów zapalnych obserwują również osoby borykające się z trądzikiem różowatym. Kolejnym problemem skórnym, którego przyczyną jest noszenie maseczki, jest alergia kontaktowa. Wynika to z tego, że niektóre środki ochrony osobistej są nasączone preparatami antybakteryjnymi i antywirusowymi, które stanowią dodatkowy czynnik zapalny.

Kto jest najbardziej narażony na maskne?

Negatywnym skutkiem noszenia maseczki może być również zapalenie mieszków włosowych brody u mężczyzn. Większe narażenie na zmiany skórne występuje u pracowników ochrony zdrowia. Badania potwierdzają, że w początkowych miesiącach pandemii na dolegliwości dermatologiczne skarżyło się aż 97% personelu medycznego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pracownicy medyczni korzystają z profesjonalnych masek chroniących przed zakażeniem oraz gogli ochronnych, co dodatkowo naraża na powstawanie otarć, które ulegają wtórnym nadkażeniom bakteryjnym i grzybiczym.

Jak zapobiegać maskne?

Aby zapobiegać powstawaniu zmian trądzikowych, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba dbać o regularne wymienianie lub odpowiednie pranie maseczki ochronnej. Wskazane jest również odpowiednie nawilżanie skóry i jej regularne złuszczanie. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie zarówno rano, jak i wieczorem. Warto również unikać noszenia makijażu pod maską. Po powrocie do domu i zdjęciu maseczki warto dokładnie oczyścić skórę twarzy.

Pamiętajmy, że im wcześniej podejmiemy leczenie trądziku, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pozostawi on na naszej skórze nieestetyczne blizny.

6 kroków do zapobiegania niedoskonałościom skóry podczas pandemii

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć i to właśnie ta zasada powinna przyświecać nam w codziennym dbaniu o skórę. Sposobem na zapobieganie maskne jest prawidłowa pielęgnacja skóry oraz odpowiednie użytkowanie maseczek ochronnych. Wymusza to na nas dbanie o cerę jak nigdy wcześniej, aby zachować ją w dobrej kondycji.

1. Regularnie oczyszczaj skórę twarzy

Wydaje się to oczywiste, ale największy nacisk powinien zostać położony na prawidłowe mycie twarzy rano i wieczorem. Do tego celu można wykorzystać delikatne żele myjące lub emolienty w przypadku cer wrażliwych i alergicznych. Aby przywrócić fizjologiczne pH skóry, po umyciu, zastosujmy tonik. Ograniczy to wydzielanie sebum.

2. Wybierz lekki krem nawilżający do twarzy

To nie jest też odpowiedni czas na stosowanie w ciągu dnia bogatych, gęstych kremów, które mogą zatykać gruczoły łojowe i powodować zaskórniki. Zamiast tego postawmy na lekki krem nawilżający lub serum – najlepiej z zawartością antyoksydantów takich jak witamina C, witamina A i E.

3. Zrezygnuj ze szminki i błyszczyka

Szminki i wszelkiego rodzaju błyszczyki do ust przylegają do maski i przenoszą się w ten sposób na inne partie twarzy. Możemy zastąpić je ochronną pomadką lub wazeliną kosmetyczną.

4. Podkład zastąp pudrem lub kremem BB

Kluczowe jest to, co nakładamy pod maskę. Ciężkie, kryjące podkłady powinny zostać zastąpione kremami BB, a do makijażu najlepszym wyborem są pudry mineralne.

5. Wykonuj regularny peeling skóry twarzy

Podczas wieczornej pielęgnacji obowiązkowym etapem powinno być złuszczanie naskórka. Peeling warto wykonywać dwa razy w tygodniu. Można korzystać z peelingów enzymatycznych oraz kwasowych. W ten sposób pozbędziemy się martwego naskórka, który przez okluzję, jaką tworzy maseczka ochronna, nagromadza się jeszcze intensywniej. Cera będzie także gotowa na przyjęcie składników aktywnych z kosmetyków aplikowanych tuż po peelingu. Uzyskamy w ten sposób lepszy efekt pielęgnacyjny i wykorzystamy w pełni działanie kosmetyku.

6. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry twarzy

Wybierz kosmetyki o bogatszych formulacjach, które nawilżą, ukoją i zregenerują skórę podczas snu, a przede wszystkim odbudują jej naturalną warstwę ochronną. W przypadku cer z aktywnym trądzikiem wybierajmy kosmetyki dedykowane temu typowi skóry. Dzięki temu uzyskamy pewność, że nie zaostrzymy zmian trądzikowych. W przypadku pojedynczych zmian, można podjąć z nimi walkę, stosując wspomniane kosmetyki. Często zawierają one składniki takie jak olejek z drzewa herbacianego, cynk, niacynamid, kwasy AHA, czy kwas salicylowy. Jednak czasem zmiany trądzikowe są już tak mocno rozwinięte, że nie należy zwlekać ze zgłoszeniem się do dermatologa.

Podczas noszenia maseczki unikaj dotykania twarzy dłońmi.

Powszechnym problemem jest częste dotykanie twarzy dłońmi, aby poprawić maseczkę. To dodatkowy czynnik drażniący skórę, zwłaszcza tuż po skorzystaniu z preparatów odkażających i mydeł antybakteryjnych, gdzie wszystkie substancje przenoszone zostają na twarz. Bardzo istotnym czynnikiem jest także regularna higiena jamy ustnej. Myjmy zęby częściej niż zwykle, gdyż bakterie wydychane wraz z powietrzem mogą stanowić dodatkowy czynnik chorobotwórczy.

Czy wybór maseczki ma znaczenie?

Wybór maseczki ochronnej stanowi nie lada wyzwanie. Nie bez znaczenia jest tkanina, z jakiej wykonano maskę. Przede wszystkim należy unikać tych uszytych ze sztucznych, gumowanych materiałów. Jeśli już decydujemy się na maskę wielokrotnego użytku, wybierajmy tę bawełnianą lub jedwabną, gdyż tylko w ten sposób zmniejszymy tarcie, jakim obarczona jest delikatna skóra twarzy.

Maska wielorazowa a maskne (trądzik od maseczki ochronnej)

Warto wybrać maskę z naturalnych materiałów. Należy zaznaczyć, że bez względu na to, z czego wykonana została maska wielorazowa, trzeba ją wyprać po każdym użyciu w temperaturze 60 stopni (60°C), a następnie wyprasować gorącym żelazkiem. Traci ona swoje właściwości ochronne, gdy robi się mokra i to najwyższy moment na jej zmianę. Istotnym aspektem jest proces bezpiecznego ściągania maski. Częstą praktyką jest umieszczanie jej w kieszeni, aż do ponownego użycia. W ten sposób narażamy się nie tylko na zakażenie koronawirusem (covid-19), ale również pozwalamy na gromadzenie się drobnoustrojów i zanieczyszczeń, które później z powrotem przenosimy na skórę twarzy. Dobrą metodą jest używanie woreczka strunowego, w którym przechowujemy maseczkę czekającą do prania.

Maska jednorazowa a maskne

Maskne – trądzik od maseczki ochronnej

Bezpiecznym wyborem są jednorazowe maseczki chirurgiczne. Nie tylko stanowią skuteczną ochronę w transmisji wirusa, ale jednocześnie bardzo ograniczamy możliwość rozwoju maskne. Należy pamiętać, że maseczka jednorazowa nie nadaje się do ponownego użytku. To właśnie ten sposób ochrony jest również zalecany przez dermatologów dla osób ze skłonnościami do trądziku.

Trądzik od maseczki ochronnej może być spowodowany zbyt długim noszeniem maseczki. Stwarza to idealne środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Najlepszym środkiem zabezpieczającym przed maskne jest prawidłowa prewencja, czyli właściwa pielęgnacja skóry oraz odpowiednie używanie maseczek ochronnych. Nieprawidłowe noszenie maseczki może zaostrzyć istniejące już zmiany skórne. Problemy z cerą po noszeniu maseczki to jednak niewielka cena, jaką musimy zapłacić, aby zapobiegać rozszerzaniu się pandemii i utrzymać zdrowie.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się