fbpx

Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Jesień i zima to dobry moment na objęcie swojej skóry szczególną troską. W chwilach, gdy potrzebujemy harmonii, warto sięgnąć po kosmetyki, które zrelaksują i ukoją nie tylko ciało, ale i ducha. Zafunduj sobie SPA w domowym zaciszu i dowiedz się, jakie zabiegi dla skóry twarzy, ciała oraz włosów można wykonać we własnej łazience.

Domowe SPA na jesień i zimę

Spis treści:

  1. Domowe zabiegi dla skóry twarzy
  2. Domowe zabiegi dla ciała
  3. SPA dla włosów
  4. Zabiegi dla zmysłów

SPA to z łaciny Ssanitas per aquam, co oznacza „zdrowie dzięki wodzie”. Termin ten ma swój początek już w starożytności, kiedy udawano się „do wód” w celu uzyskania zdrowia i spokoju. Obecnie określenie to kojarzy się bardziej z odpoczynkiem i relaksem związanym z pielęgnacją ciała. W dzisiejszych czasach niestety nie zawsze znajdujemy czas na odpoczynek w gabinetach i ośrodkach SPA. Nie oznacza to, że należy zupełnie zrezygnować z takich przyjemności. Zabiegi, które łączą w sobie dbałość zarówno o ciało, jak i ducha, można wykonać również w domu. Wystarczy odrobina kreatywności oraz czasu tylko dla nas.

W jesienno-zimowe, chłodne wieczory warto od czasu do czasu poświęcić godzinę na spokojną, nieśpieszną pielęgnację.

Domowe zabiegi dla skóry twarzy

Peeling

W jesienno-zimowe, chłodne wieczory warto od czasu do czasu poświęcić godzinę na spokojną, nieśpieszną pielęgnację. Najlepiej rozpocząć od peelingu twarzy. Pozwoli to na pozbycie się martwych komórek naskórka, odświeży koloryt oraz oczyści ujścia gruczołów łojowych. Ponadto wykonany peeling wpłynie na lepsze przenikanie substancji aktywnych, pozyskanych z kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Aby złuszczyć naskórek, możemy wykorzystać gotowe preparaty peelingujące. Kosmetyk powinien zostać dopasowany do typu cery. Dla posiadaczy skóry wrażliwej i naczyniowej odpowiednią formą eksfoliacji będzie peeling enzymatyczny, który nie wywoła podrażnień. Peelingi mechaniczne, czyli te bardziej agresywne działają poprzez obecność substancji ściernych. Są przeznaczone dla cery suchej, normalnej, mieszanej i tłustej.

Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych preparatów kosmetycznych, warto skomponować swój własny peeling według poniższej receptury:

Peeling owsiano-jogurtowy

  • 1 łyżka zmielonych płatków owsianych
  • jogurt naturalny (1 łyżeczka)
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek

Wszystkie składniki wymieszać na papkę, a następnie wykonać peeling, wykonując okrężne ruchy. Omijać okolice oczu i ust.

Złuszczanie delikatnej skóry ust wykonujemy peelingiem powstałym według następującej receptury:

Miodowy peeling do ust

  • 1 łyżeczka brązowego cukru
  • 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek
  • 1/2 łyżeczki miodu
  • kilka kropel soku z cytryny

Wszystkie składniki wymieszać, a powstałą papkę nałożyć na usta. Masować okrężnymi ruchami przez 2–3 minuty. Zmyć letnią wodą.

Maska do twarzy

Domowe SPA na jesień i zimę

Kolejnym krokiem domowego SPA jest aplikacja maski. Na drogeryjnych półkach znajdziemy preparaty kosmetyczne, które występują zarówno w formie kremowej, żelowej, jak i masek w płachcie. Należy kierować się wskazaniami producenta i wybrać maskę najlepiej dopasowaną do naszego typu cery oraz jej potrzeb. Wybierając maskę w płachcie, warto dodatkowo wspomóc jej działanie masażem wykonanym za pomocą wałka jadeitowego, który korzystnie wpływa na przepływ limfy oraz poprawia mikrokrążenie skóry. Maskę do twarzy możemy również wykonać, korzystając z zapasów naszej lodówki.

Nawilżająca maseczka z avocado

  • 1/2 dojrzałego avocado
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka miodu

Wszystkie składniki wymieszać na papkę, a następnie aplikować na twarz, omijając okolice oczu i ust. Pozostawić na skórze na 15 minut, a następnie zmyć letnią wodą.

Kąpiel w wannie dodatkowo pozwoli nam zadbać o oczy. Na powieki nakładamy plastry ogórka, który rozjaśni cerę lub kompresy z zaparzonej i wystudzonej herbaty. Działa ona redukująco na obrzęki oraz kojąco. Wartą uwagi postacią domowego zabiegu pielęgnacyjnego na okolice oka jest aplikacja płatków. Są to wodno-żelowe lub celulozowe płatki nasączone skoncentrowanym serum. Poprzez zjawisko okluzji, jakie wywołuje płatek, składniki aktywne z serum wchłaniają się zdecydowanie lepiej. Dzięki temu efekt jest niemal natychmiastowy. Dlatego też płatki pod oczy są polecane szczególnie przed wielkim wyjściem oraz w sytuacjach, kiedy w szybki sposób musimy pozbyć się obrzęków lub też wygładzić skórę tych okolic.

Domowe zabiegi dla ciała

Domowe SPA na jesień i zimę

Organizując domowe SPA, nie może zabraknąć zabiegów nakierowanych na skórę ciała. W pierwszej kolejności należy postawić na złuszczanie. Popularną i niezwykle atrakcyjną formą złuszczania martwego naskórka jest szczotkowanie ciała na sucho. Wykonuje się ją za pomocą szczotki wykonanej z miękkiego włosia. Pozwala to na pozbycie się zewnętrznej warstwy rogowej skóry oraz sprawia, że kosmetyki, które następnie nakładamy, wnikną głębiej i zadziałają skuteczniej. Jednocześnie mikrokrążenie ulega usprawnieniu, a komórki skóry są lepiej dotlenione. Do tego celu możemy rownież również wykorzystać tradycyjny peeling dostępny w formie gotowych preparatów kosmetycznych występujących w drogeriach. Zwykle są to peelingi mechaniczne, które w swoich składach mają cząsteczki ścierne.

Wybór tego typu kosmetyków jest szeroki. Do najbardziej agresywnych należą te z zawartością pumeksu, korundu czy kwarcu. Często wykorzystuje się również rozdrobnione pestki oliwek, brzoskwiń, skorupki orzecha włoskiego czy zmielone ziarna kawy. Substancjami, jakie najczęściej stosuje się w peelingach, jest cukier i sól morska. Kosmetyk złuszczający możemy również stworzyć z surowców dostępnych w domu.

Pobudzający peeling kawowy

  • 2 łyżki grubo mielonej kawy
  • 1 łyżka brązowego cukru
  • oliwa z oliwek (1 łyżka)
  • 1 łyżka miodu

Wszystkie składniki wymieszać i masować skórę okrężnymi ruchami przez 2–3 minuty. Spłukać letnią wodą.

Musujące kule do kąpieli

  • 100 g sody
  • 50 g kwasku cytrynowego w proszku
  • 15 g oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego

Składniki dokładnie wymieszać, a następnie uformować kule. Pozostawić do wyschnięcia. Gotową kulę wrzucić do wody w trakcie kąpieli.

SPA dla włosów

Podczas pielęgnacji włosów warto zaopatrzyć się w czepek kąpielowy, który nakładamy po aplikacji maski. Kolejno owijamy włosy ręcznikiem i pozostawiamy na głowie w formie kompresu przez około 15 minut. W tym czasie poprzez utrzymanie temperatury, składniki aktywne zawarte w masce wykażą lepsze działanie. Maskę aplikujemy na włosy dwukrotnie umyte szamponem. Należy jednak pamiętać, aby aplikować ją na długość włosów, a nie skórę głowy, jeśli nie jest do tego przeznaczona. Ma ona wnikać w strukturę włosa, nie zaś w okolice mieszków włosowych. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych produktów kosmetycznych, wystarczy zmieszać kilka składników, aby otrzymać domowe maski do włosów. Receptura jednej z nich opiera się na dobroczynnym działaniu żółtka, które wykazuje działanie nawilżające.

Maska proteinowa

  • 1 jajko
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • Kilka kropel soku z cytryny

Składniki połączyć, a następnie nałożyć na włosy. Zmyć po 30 minutach.

Nawilżająca maska mleczno-miodowa

  • 1/2 filiżanki mleka
  • 1 łyżka miodu

Miód rozpuścić w ciepłym mleku i aplikować na włosy. Zmyć po 15 minutach letnią wodą.

Długa kąpiel to również doskonały moment na olejowanie włosów, co wyjątkowo sprawdzi się u posiadaczek włosów wysokoporowatych. Oleje osiądą na powierzchni włosa i domkną nadmiernie rozchylone łuski. Da to efekt wygładzenia, blasku i redukcji puszenia. Pamiętajmy jednak, że dobór rodzaju oleju jest ściśle związany z typem i kondycją włosa.

Zabiegi dla zmysłów

Przygotowując domowe SPA, warto nie ograniczać się jedynie do kwestii kosmetycznych. Elementy relaksacyjne sprzyjają odprężeniu i wprowadzają przyjemną atmosferę. Kąpiel z olejkami eterycznymi to nie tylko przyjemny zapach, ale również dobroczynne działanie. Jeśli borykamy się z nadmierną sennością i przemęczeniem, do kąpieli warto dodać olejki takie jak rozmarynowy, jałowcowy czy ten z grejpfruta. Relaks i odprężenie przyniesie z kolei olejek z kadzidłowca, geranium, bergamotki, róży, ylang-ylang i lawendy. Dwa ostatnie to również doskonały dodatek do kąpieli przy kłopotach w zasypianiu i bezsenności.

Olejki eteryczne można dowolnie komponować w zależności od naszych potrzeb. Należy jednak wiedzieć, że nie powinny być łączone z płynami do kąpieli oraz żelami pod prysznic. Zaburzy to wówczas odbiór zapachów. Pamiętajmy również o tym, że olejki eteryczne mogą być stosowane bezpośrednio na skórę jedynie w rozcieńczonej formie. Wyjątek stanowi olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego. Jeśli kompozycja olejków eterycznych to za mało, do ciepłej kąpieli warto dorzucić musującą kulę domowej roboty.

Ważnym elementem kąpieli jest zadbanie o odpowiednią temperaturę wody. Właściwa nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła kąpiel spowoduje spadek ciśnienia i wpłynie usypiająco. Aromaty unoszące się z wanny to również doskonała okazja do przygaszenia światła, zapalenia świecy i włączenia ulubionej muzyki. Całość domowego SPA dopełni kubek zielonej herbaty, która oczyści organizm z toksyn oraz ciekawa książka.

Peeling, maseczka do twarzy, kąpiel pachnąca olejkami i chwila czasu w zaciszu domowej łazienki to przepis na relaksujące, domowe SPA. Kosmetyki, jakich możemy użyć, są na wyciągnięcie ręki na drogeryjnych półkach. Warto jednak postawić na takie stworzone samodzielnie. Aby wypocząć, zrelaksować się i zadbać o ciało i zmysły, nie trzeba wydawać fortuny. Poddaj się niespiesznym rytuałom pielęgnacyjnym i zafunduj sobie własne SPA.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się