fbpx

Wpisz aby wyszukać

Miłorząb japoński – sposób na pamięć i krążenie

Udostępnij

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) to drzewo liściaste, które rośnie do tysiąca lat i może osiągać wysokość nawet do 30 metrów. Zioło to stosowane było już przez medyków w starożytnych Chinach, którzy wykorzystywali jego cenne właściwości szczególnie w przypadku starszych pacjentów. Współczesne badania potwierdzają właściwości lecznicze miłorzębu – wpływ na krążenie obwodowe oraz mózgowe, działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe.

Miłorząb jako roślina lecznicza

Surowcem leczniczym jest liść miłorzębu (Ginkgonis folium) zbierany jesienią, gdy żółknie, suszony w temperaturze pokojowej lub nieco wyższej. Ze świeżego liścia przygotowywany jest intrakt lub nalewka, z suchego – nalewka i napar. Z liści uzyskuje się ponadto ekstrakty: płynny, gęsty i suchy. Składniki aktywne Substancje aktywne, charakterystyczne dla miłorzębu japońskiego to ginkgolidy oraz bilobalidy. Liście miłorzębu zawierają również inne składniki czynne: flawonoidy (do 2%), kwasy fenolowe, fitosterole, karotenoidy i związki katechinowe oraz proantocyjanidyny.

Ważne właściwości

Związki antocyjanidynowe, flawonoidowe i laktonowe usprawniają przepływ krwi przez mózgowie. Zmniejszają przepuszczalność śródbłonków naczyń krwionośnych, działając przeciwwysiękowo. Równocześnie rozszerzają naczynia włosowate i poprawiają krążenie obwodowe. Związki flawonoidowe i katechinowe to naturalne antyoksydanty wymiatacze wolnych rodników.

Wpływ miłorzębu na komórki nerwowe

Bilabolidy i niektóre ginkgolidy działają ochronnie na neurony (osłonki mielinowe), hamują agregację i hemolizę krwinek, zapobiegają zakrzepom i niedotlenieniu oraz niedożywieniu komórek nerwowych w mózgowiu. Pamięć i koncentracja Miłorząb zwiększa przepływ krwi w mózgu, a poprawiając dopływ tlenu i glukozy, wpływa psychostymulująco, usprawnia proces uczenia się i koncentracji. Wykazano, że wyciągi z miłorzębu znoszą objawy szumu w uszach, zawrotów głowy, ospałości oraz zaburzeń pamięci na tle nieprawidłowego krążenia mózgowego.

Inne zastosowania

Preparaty z miłorzębu zalecane są również w zespole napięcia przedmiesiączkowego, miażdżycy, zespole zimnych dłoni i stóp, trądziku różowatym, zwyrodnieniu plamki żółtej oraz retinopatii cukrzycowej. Zaobserwowano również korzystny wpływ miłorzębu w przypadkach demencji starczej – również we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.

Miłorząb w apteczce

Najlepiej wybierać preparaty standaryzowane pod względem zawartości glikozydów flawonowych miłorzębu, laktonów terpenowych i jednocześnie zawierające nieprzetworzony liść miłorzębu. Wówczas można czerpać korzyści z pełnej aktywności tego zioła. Badania kliniczne wykazują, że wyciągi z miłorzębu należy stosować regularnie przez 12 tygodni, mimo że w przypadku większości osób poprawa następuje już w przeciągu 2-3 tygodni, Skuteczna porcja dzienna powinna dostarczać: 20 mg glikozydów flawonowych miłorzębu, 5 mg laktonów terpenowych i 45 mg nieprzetworzonego liścia miłorzębu japońskiego.

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Preparatów z miłorzębu japońskiego nie powinny stosować kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem do stosowania jest również skaza krwotoczna na tle zaburzeń krzepnięcia krwi.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

1 komentarz