Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Wypadanie włosów stało się powszechnym problemem dotykającym coraz większą grupę mężczyzn i kobiet. Ich utrata może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Jednocześnie warto pamiętać, że wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Każdego dnia może ich wypaść nawet 100! Jednak jeśli straty przez ostatnich kilka tygodni są większe, a podczas każdego czesania na szczotce zostaje więcej włosów niż zazwyczaj, warto poszukać przyczyny. Dowiedz się również, jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów.

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Spis treści:

  1. Dlaczego włosy wypadają?
  2. Przyczyny wypadania włosów
  3. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet
  4. Co na wypadanie włosów?
  5. Wypadanie włosów – leczenie
  6. Wypadanie włosów – dieta i suplementy
  7. Domowe sposoby na wypadanie włosów

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów to zachodzący w organizmie proces fizjologiczny, który towarzyszy nam każdego dnia. Zarówno wzrost, jak i wypadanie włosów jest zaprogramowane genetycznie i odbywa się w sposób cykliczny. Cykl ten nie jest zsynchronizowany, co oznacza, że każdy włos na głowie jest aktualnie na innym etapie. W tym czasie gdy jeden rośnie, inny już wypada. W trakcie swojego kilkuletniego życia włos przechodzi przez następujące po sobie fazy: anagen (czyli faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) oraz telogen (faza spoczynku), w którym dochodzi do wypychania starego włosa przez nowy – będący w fazie wzrostu.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadające włosy są objawem informującym o nieprawidłowościach w organizmie. Na wzmożoną ich utratę wpływa wiele czynników. Mogą to być zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność i niedoczynność tarczycy czy hiperandrogenizm, czyli nadmierna produkcja hormonów płciowych, takich jak testosteron.

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na wypadanie włosów

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów są również restrykcje kaloryczne, nieodpowiednia dieta uboga w żelazo, witaminy z grupy B, A, D3, selen, cynk czy kwas foliowy.

Stres i leki a wypadające włosy

Znaczący wpływ na wypadanie włosów mają uwarunkowania genetyczne i stosowanie niektórych leków. Częstą przyczyną wypadania włosów jest nadmierny stres, narażenie na obecność toksycznych metali ciężkich oraz przebyte choroby. W szczególności choroby przebiegające z wysoką gorączką. Powodem wypadania włosów może być leczenie onkologiczne oraz choroby owłosionej skóry głowy takie jak: łuszczyca, grzybica, łojotokowe i zapalenie skóry.

Wpływ na słabą kondycję włosów ma także niewłaściwa, codzienna pielęgnacja. Wzmożone wypadanie włosów obserwuje się jesienią i wiosną.

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet

U kobiet problemy z gęstością włosów bardzo często są spowodowane przez zaburzenia hormonalne, które następują po porodzie. Wypadające włosy możemy również zauważyć po zaprzestaniu stosowania środków antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy.

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn

Łysienie androgenowe przebiega zazwyczaj według dwóch wzorców – męskiego i kobiecego. Podczas gdy u mężczyzn pojawiają się zakola, utrata włosów na czole i szczycie głowy, u kobiet widoczne jest jedynie rozrzedzenie włosów na szczycie głowy bez ich zupełnej utraty. Zjawisko miniaturyzacji mieszków włosowych powstaje na skutek działania androgenów. Powoduje to łysienie typu męskiego. Zostało ono nazwane w ten sposób, gdyż jest powodem łysienia u ponad 80% mężczyzn po 50. roku życia.

Co na wypadanie włosów?

Na rynku dostępne są różne kosmetyki na wypadanie włosów. Wśród nich znajdziemy specjalistyczne szampony, odżywki, maski, mgiełki, lotiony, a także pełne kuracje przeznaczone do włosów osłabionych i nadmiernie wypadających.

Aby zapobiegać wypadaniu włosów warto zrezygnować z prostowania, kręcenia oraz tapirowania włosów. Natomiast do suszenia należy wykorzystywać jedynie chłodny nawiew suszarki.

Odpowiednia pielęgnacja włosów

Należy pamiętać, że fundamentalnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie wypadania włosów jest odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim należy wyeliminować błędy pielęgnacyjne i zadbać o kondycję skóry głowy. Ważny jest jej odpowiedni poziom nawilżenia, właściwy mikrobiom oraz odpowiednia warstwa sebum niepowodująca zatkania ujść mieszków włosowych. O wszystkie te parametry możemy zadbać, stosując preparaty kosmetyczne dostępne na drogeryjnych i aptecznych półkach.

Peeling skóry głowy

Bardzo istotnym elementem pielęgnacyjnym jest stosowanie peelingów do skóry głowy. Poprawiają krążenie, aby dostarczyć większe ilości tlenu do cebulek włosowych. Wskazane jest też zrezygnowanie z zabiegów takich jak prostowanie, kręcenie czy tapirowanie włosów. Do suszenia włosów należy wykorzystywać jedynie chłodny nawiew suszarki.

Wypadanie włosów – leczenie

Współczesna kosmetologia nie przestaje poszukiwać skutecznych metod rozwiązujących problem wypadania włosów. Substancjami dotąd wykorzystywanymi jest amineksil, kofeina oraz ekstrakty roślinne (m.in. czarna rzepa, pokrzywa, skrzyp polny).

Niewątpliwie leczenie nadmiernego wypadania włosów zależy od jego przyczyny. W łysieniu androgenowym wykorzystuje się najczęściej dostępny bez recepty minoksydyl (np. Loxon). Jednak w przypadku nasilających się problemów z wypadaniem włosów, należy skonsultować się z dermatologiem. Specjalista przed rozpoczęciem leczenia wykona szereg odpowiednich badań.

Wypadanie włosów – dieta i suplementy

Wzbogacenie codziennej diety, a także wprowadzenie suplementacji uzupełniającej niedobory w postaci tabletki na wypadanie włosów jest konieczne, aby zapoczątkować odrost włosów oraz jednocześnie zminimalizować proces nadmiernego ich wypadania.

Jakiej witaminy brakuje gdy wypadają włosy?

Najlepsze dla włosów są witaminy z grupy B oraz witaminy A, E, H, D i witamina C. Niedobry tych witamin sprawiają, że włosy stają się osłabione.

Witaminy na włosy (te z grupy B, witamina D3, A, E oraz PP) są głównymi składowymi preparatów wieloskładnikowych. Są one dedykowane właśnie dla osób borykających się z problemem wypadania włosów. W suplementach tych zwykle znajdują się: biotyna, kwas foliowy, antyoksydanty oraz minerały takie jak: cynk, selen i żelazo. W ich składzie możemy również znaleźć: drożdże, pokrzywę, skrzyp polny czy pędy bambusa.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe sposoby walki z nadmiernym wypadaniem włosów bazują na naturalnych substancjach. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są: oliwa z oliwek, olej rycynowy, sok z cytryny, żółtka jaj oraz miód. Wspaniałe właściwości mają również świeże drożdże rozpuszczone w wodzie. Nasze Babcie radziły sobie z problemem wypadających włosów za pomocą maseczek sporządzanych z tych składników. I choć wybór gotowych produktów drogeryjnych jest ogromny, warto sięgnąć do korzeni, stosując zabiegi domowej roboty.

Dobroczynne właściwości posiadają także zioła takie jak: skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec zwyczajny czy korzeń łopianu. Napary można wykorzystać nie tylko do picia, ale również stosować zewnętrznie do płukania włosów i skóry głowy. Takie płukanki mają nieocenione właściwości wzmacniające.

Wzmożone wypadanie włosów to proces poprzedzający łysienie powstający na skutek zachwiania równowagi pomiędzy odrostem włosów, a ich utratą. Z tej przyczyny nie należy ignorować tego problemu, wykorzystując wszelkie możliwe metody.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się