fbpx

Wpisz aby wyszukać

Udostępnij

Od kilku miesięcy każde kaszlnięcie lub kichnięcie spotyka się na ulicy z pewną dozą nieufności. Drapanie w gardle, katar i ból głowy u niejednej osoby wywołują panikę. Czy to koronawirus? Alergia? A może tylko zwykłe przeziębienie… No właśnie! Jak je odróżnić?

koronawirus

Objawy grypy i koronawirusa (oraz drogi zakażenia) są bardzo podobne. W obu przypadkach może występować gorączka i kaszel, osłabienie, bóle mięśni. Może, ale nie musi. Obie przypadłości mają przecież czasami postać bezobjawową! U niektórych osób przebieg tych chorób bywa łagodny, a u innych ciężki, z powikłaniami (na przykład z zapaleniem płuc), prowadzącymi nawet do zgonu. Jednym słowem – naprawdę nie ma stałej reguły. Co więcej, wirus COVID-19 jest nowy, a badania nad lepszym jego poznaniem wciąż trwają. Na początku wiele mówiło się o tym, że przy zakażeniu koronawirusem nie występuje katar. Z biegiem czasu okazało się, że u niektórych osób może pojawić się nieżyt nosa. Potem informowano o utracie zmysłu smaku – ale po raz kolejny wiele osób, które przechodziły grypę, może potwierdzić, że i w przypadku grypy utrata smaku się zdarza.

jak uniknąć zarażenia koronawirusem?

Jak odróżnić grypę od koronawirusa?

Na tym etapie taką pewność mogą nam dać tylko testy laboratoryjnie. A tych brakuje. Dlatego przy stawianiu diagnozy lekarz posiłkuje się dodatkowymi pytaniami: czy pacjent ostatnio podróżował? Czy miał kontakt z osobami, które podróżowały? Czy kontaktował się z osobą chorą? Z uwagi na bezpieczeństwo lekarzy i pozostałych pracowników służby zdrowia, jeśli stan pacjenta jest dobry, taka ankieta przeprowadzana jest telefonicznie. Osobom, które mają objawy grypopodobne, nie zaleca się wizyt w placówkach medycznych bez uprzedniej telewizyty. W zależności od wyniku takiej rozmowy lekarz może przepisać elektroniczną receptę, zalecić wizytę w szpitalu, lub jeśli stan chorego jest bardzo dobry… po postu odpoczynek i nawadnianie. Należy pamiętać, że to do lekarza należy postawienie ostatecznej diagnozy i decyzja, czy wykonanie testu jest potrzebne. Jeżeli istnieje chociaż mała obawa, że objawy mogą być spowodowane zakażeniem koronawirusem, należy ograniczyć kontakty międzyludzkie do niezbędnego minimum, obniżając tym samym ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Czy to alergia czy koronawirus?

Wraz z nadejściem wiosny sezon grypowy powoli się oddalił i zastąpiły go alergie. Pięknie kwitnące drzewa pylą, a alergicy ze strachu cierpią katusze. Przede wszystkim nie można panikować. Alergię dużo łatwiej jest odróżnić od koronawirusa niż grypę. U alergików objawami będą głównie katar, kichanie, ból głowy i łzawienie oczu. Czasem może pojawić się drapanie w gardle, lekki kaszel lub nawet duszność (jeśli dana osoba jest dodatkowo astmatykiem), lecz nie będą to wiodące objawy. U niektórych osób może występować stan podgorączkowy. Nie pojawią się jednak bóle mięśni i stawów czy wysoka temperatura ciała. Dodatkowo alergie występują sezonowo, co roku. Osoba od lat uczulona na pyłki traw, z pewnością rozpozna u siebie nadchodzącą sezonową alergię. Jeśli objawom tym towarzyszą inne, mniej charakterystyczne dla alergii dolegliwości, warto skorzystać z możliwości teleporady lekarza.

Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii?

koronawirus zakupy

Chociaż obostrzenia nie są już tak restrykcyjne jak na początku, wychodząc na zakupy, nadal warto zachować ostrożność. Nasze zakupy powinny odbywać się rzadziej i być większe. Wychodzenie codziennie po jedną rzecz to narażanie siebie oraz osób pracujących w sklepie. Co więcej, będąc w sklepie należy przestrzegać reżimu sanitarnego: przed wejściem obowiązkowo zdezynfekować ręce (dobrze jest także założyć jednorazowe rękawiczki, które zdejmuje się od razu po wyjściu) oraz mieć na sobie maskę ochronną. Dodatkowo lepiej wybierać na zrobienie zakupów godziny mniej uczęszczane, a jeśli jest to niemożliwe, zachować bezpieczną odległość od innych osób. Do sklepu najlepiej chodzić pojedynczo, by jak najbardziej zminimalizować ilość przebywających tam osób.

Którą maskę ochronną wybrać?

Nie musimy nosić masek ochronnych w przestrzeni otwartej, ale nawet WHO wydała opinię, że dzięki noszeniu masek minimalizujemy ryzyko zakażenia innych. Na rynku jest wiele maseczek. Którą wybrać?

  • maseczka chirurgiczna jednorazowa – stanowi skuteczną barierę dla wirusa, jednak nie filtruje powietrza. Nie należy nosić jej zbyt długo, gdyż ulega zawilgoceniu. Jak wskazuje nazwa – po jednym użyciu trzeba ją wyrzucić,
  • maska medyczna FFP3 i N95 – zatrzymuje pyły i aerozole zawieszone w powietrzu oraz posiada dodatkowo filtr oczyszczający. Może być jedno- lub wielorazowa (z wymiennym filtrem).

Jeśli wybór odpowiedniej maski stanowi problem, farmaceuta na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Tagi::

Być może spodoba Ci się